Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pango - hra z úsvitu počítačů

  12:00aktualizováno  1. prosince 8:06
Když v roce 1983 Sheng-Chung Liu tvořil hru Pango, netušil, že o osmnáct let později vznikne v ČR její klon. Vaším úkolem zde bude ovládat malou zelenou příšerku a s ní likvidovat pomocí všudypřítomných balvanů nepřátelské potvůrky, které vám jdou po krku.
50

Pango

Platforma: Freeware
Výrobce: KÝBLSoft

Stáhnout

Pango V jedné rockové baladě se zpívá, že "legend never die." Nevím, co je na tom pravdy, každopádně většina legend vždycky dlouho vydrží a v tom je jejich síla. V osmdesátých letech se jimi stala řada her. Jejich předělávky vznikají dodnes a někdy slaví i mnohem větší úspěch než původní předloha. Vzpomeňme například gamesy jako Flappy, Boulder Dash, Tetris, PacMan, Super Mario, Sobokan nebo třeba Pango. Právě posledně jmenovaná hra z roku 1983 od programátora Sheng-Chung Lia se stala inspirací pro programátory z českého týmu KÝBLSoft. Ti se jednoho dne rozhodli vytvořit předělávku této legendy a jak se jim to povedlo, to můžete posoudit i vy sami.


Pango KÝBLSoft není na naší herní scéně žádným nováčkem. Asi nejznámějším produktem tohoto nevelikého vývojářského uskupení je jeden z nejpodařenějších českých simulátorů rozhovorů s počítačem - Pokyd. Program si již několik let získává stále větší množství příznivců a to i přesto, že konkurence je více než obrovská. Staré Pango z roku 1983 má ve světě již hromadu klonů. Asi nejlepším je Bloketiblok pro Windows. Pokud je mi ale známo, jedinou kopií staré legendy vytvořenou na našem území je právě Pango od KÝBLsoftu. V Pangu se vžijete do role zelené příšerky, která se může pohybovat po celé herní obrazovce a vaším úkolem bude zlikvidovat dva své (počítačem ovládané) nepřítele tím, že na jejich těla odešlete jeden z mnoha kamenů válejících se po obrazovce. Můžete je zničit i tak, že kopnete do zdi a následně je sežerete. Vaši nepřátelé však mají podobný cíl. Snaží se vás totiž také zabít a pokud se dostanou do vaší blízkosti, nemáte moc šancí na přežití a místo vaší příšerky se tak brzy objeví její hrob. Pokud se vám nepovede zničit nepřátelské příšerky v určitém čase, začnou se líhnout další a obtížnost se tak neustále zvyšuje až za hranici možností hráče.


Pango je šířena i s editorem levelů, takže si každý může vytvořit nové kolo nebo přeeditovat již existující. I těch již hotových levelů je v Pangu dost a to zaručuje zábavu na dlouhé hodiny. Po technické stránce však hra značně pokulhává za stávajícím průměrem, což stojí i za jejím nízkým bodovým ohodnocením.
Hardwarové nároky jsou sice naprosto minimální a pokud máte někde na chalupě schovanou svojí starou "dvaosmšestku", klidně na ní Pango pustíte. Tento fakt je Pango ale bohužel vykoupen tím, že hra je doprovázena zvukovými efekty vycházejícími pouze z PC Speakeru a grafikou na úrovni začátku devadesátých let. Ta je pixelovatá, běží ve VGA režimu 320x200 a dnešní náročné hráče zrovna nepotěší. Na druhou stranu se ale Pango technickým zpracováním přibližuje originálu, takže přivřeme oko a pojďme dále. Ve hře existuje tabulka vítězů a samozřejmě si také můžete dle své libosti přestavět ovládání. Celá hříčka, se vším všudy i s dokumentací vám na disku zabere pouze 44,5 kB. Zabalená má pak necelých 26 kB. Dnes, kdy komerční hra zabírá alespoň jedno cédéčko, se to zdá téměř k neuvěření, ale není to tak dávno, kdy se dalo na disketu nacpat několik profesionálních her. Pango od KÝBLSoftu je sice o poznání novější, bylo vytvořeno v roce 2001, přesto ale připomíná doby, kdy se tolik nedbalo na grafické a zvukové zpracování produktu. Kouzlo her tehdy spočívalo v jejich zábavnosti, nápadu a hratelnosti. Pango Miroslava Jandy, Aleše Jandy a jejich KÝBLSoftu je tu i pro vás. Stahujte!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

11 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.Najdete na iDNES.cz