Panic! Volcano - sopka v akci

  12:00aktualizováno  20. května 2:40
Již odpradávna se lidé děsili sopek, tedy spíše jejich činnosti, při která lítá žhavá láva na všechny strany, způsobuje požáry a zabíjí lidi i zvířata. Vy si můžete právě dnes zkusit stát se ochráncem vesnice před jednou takovou sopečně žhavou zkázou.

Panic! Volcano

Platforma: Freeware
Výrobce: 32 studio

Stáhnout

Panic Volcano

Již před desítkami staletí se lidé velmi děsili sopek a hlavně jejich činnosti. Vždy se našlo dostatek povídek a výmyslů, které mátly pověrčivé skupiny lidí a naháněly jim strach. Falešní kouzelníci vybírali od lidí dary, aby jimi uspokojili bohy, aby ti zase neseslali na zem další strasti v podobě opětné vulkanické činnosti. Jenže vše bylo marné, protože ani dnes nikdo nemůže odvrátit hrozící katastrofu. Zatím můžeme pouze předpovídat, kdy zase sopka vychrlí ze svého chřtánu neskutečně mnoho žhavé lávy, která způsobí obrovské požáry a vymůže si úmrtí ať lidí, rostlin nebo živočichů. Mnoho lidí by tedy asi bylo vděčných někomu, kdo by dokázal ochránit jejich majetek před dost silným nebezpečím, škoda že to dnes v realitě opravdu nejde, ale virtuální realita nám to umožní dost lehce.

Jako hra je Panic! Volcano velice originální ať již ve svém námětu nebo zpracování. Motiv, který si vybrala, je podle mého názoru jedinečný a první, neboť jsem za svůj život neviděl hru této podobnou, a myslím, že bych si na to jinak pamatoval. V této hře se vlastně vžijete do doby před několika sty, snad i tisíci lety a ocitnete se u sopky, kolem níž je v kruhu postavená vesnice, tedy pár skromných stejných chatrčí (vlastně nevím, jestli mám právo těch pár příbytků nazývat vsí). No a vy se dostanete do role odvážného chlapce na létajícím kole (s čím létá, to není známo) a před sebou vidíte jenom zakončenou trubku, kterou pomocí různých příkazů uvedete do chodu tak, že bude stříkat v mocných proudech vodu na místa, kam namíříte.

Panic Volcano

Podrobný příběh ve hře není, což je docela škoda, protože pár řádků, které by dávaly nějaký smysl, není podle mého názoru vůbec problém vymyslet. Naštěstí si to autoři tak trochu spravili tím, že hra má vlastní intro, což je u akce podobného typu celkem nevídaná záležitost. Pravda, není nijak honosné a dlouhé, ale nač bychom potřebovali nějaké filmy na úvod. Je tam pouze to, jak se prodíráte alejí stromů zasazených kolem hory a stoupáte čím dál tím výš, až se potom před vámi objeví úvodní obrazovka, kde máte na výběr, zda chcete rovnou hrát nebo si přečíst velice obsáhlý help, ve kterém se mimo jiné dočtete o úkolu, bodování, obsahu a ovládání, ale zase bude asi zklamáním pro ty, co neumějí anglicky.

Po spuštění samotné new game se ocitáte rovnou ve hře. Můžete létat okolo sopky a vznášet se do různých výšek. Dole je vidět křížek jako váš zaměřovač, který vám ukáže, kam voda po vystříknutí dolétne, ale budete muset počítat s jistou opožděností, než na ono místo, kde byste chtěli, aby spadlo, dopadne. Ze začátku v prvních levelech bude sopka do vzduchu metat pouze červené lávové koule a ještě k tomu v dost malých počtech - ty se zlikvidují pouze jedním slabým vystříknutím. Postupně, jak budete ve hře postupovat dále, budou přibývat třeba koule žluté a bílé, které budete muset hasit asi dost dlouho. Jako nejhorší nepřítel se vám asi bude zdát tok lávy pomalu sjíždějící dolů z vrchu svahu. Vaším úkolem je toto všechno zlikvidovat do té doby, než se to dostane k lesíku, který je kolem těch pár domků. Les hoří velice rychle a pak chytají i domky a zachránit potom vesnici bude opravdu nemalým problémem, protože hasit všechny ohýnky a ještě se starat o další dopadající koule dá Panic Volcanoopravdu velice mnoho práce. Potom také většinou sopka začne vrhat proudy lávy ze všech stran a vy jste definitivně prohráli. Vaším úkolem je (překvapivě) získat co nejvíce bodů. Body sbíráte za rychlost, ve které se vám podaří level zdolat, zlepšení rekordu z minula je vždy dobře ohodnoceno, dále se hodnotí třeba fakt, jestli jste nemuseli hasit stromy, nebo jakým způsobem jste vše zlikvidoval. Pokud jste měli dobrý výkon, bude zapsán na listinu High score.

Ovládání hry je velice jednoduché. Ke všemu vám bude stačit pouze myš, pouze k ukončení použijete Esc. Instalační soubor čítá nějakých sedm megabajtů, což sice není nejméně, ale stále to není zase tak moc. Navolit si před hrou můžete z asi deseti různých rozlišení plus hloubku barev. Grafika hry je celkem obstojná, efektů ve hře je taky dost, a toho, že by se vám hra nelíbila po grafické stránce, bych se taky moc nebál. Hratelnost je opravdu na velice vysoké úrovni. U obyčejné akce se vydrží tak kolem deseti minut, ale tato hra je podle mého na dost dlouho, protože má nějaký smysl. Celkově shrnuto se jedná o opravdu vzácný klenot mezi "skládkou braku" a ujít si ho by byla podle mého názoru opravdu škoda.

Autor:


Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Další z rubriky

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz