Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paranoid - šestihranné cihličky

  12:00aktualizováno  18. září 6:22
V dávných dobách, když ještě po městech a městečkách českomoravských jezdily pojízdné videoherny (existují ještě?), bylo pokaždé nejvíce narváno u dvou her. První byla olympiáda, druhá Arkanoid. A obě hry se dočkaly mnohých dalších zpracování. Hádejte, kterou vám přinášíme dnes.

Paranoid

Platforma: Freeware
Výrobce: Digital Evolution

Stáhnout

ParanoidPokud vám název této hry, tedy Paranoid, evokuje vzpomínky na kdysi tak neskonale rozšířenou arkádu Arkanoid, vezte, že to není jen tak náhodou. Tvůrci se nechali touto nesmrtelnou pálkovanou inspirovat, ale přidali do ní některé svoje úpravy.

Tou největší, kterou zjistíte hned na první pohled, je nahrazení klasických cihliček poněkud méně tradičními hexagony (dobrá, tak tedy šestiúhelníky, nebo šestihrany, ale když on hexagon zní lépe). Stejná změna čekala i pálku, která již není tak nudně plochá, jak bývala. Nyní se skládá ze tří k sobě připojených hexa... šestihranů. Již asi tušíte, v co to všechno ústí. Ano, hádáte správně. Vezmeme-li v potaz fyzikální zákon, že úhel dopadu je roven úhlu odrazu, vychází nám z toho, že míček létá po monitoru sem a tam zdánlivě podle své vůle. Rázem je totiž k dispozici mnohem více ploch, od kterých se může odrazit, a ty přitom míří do všech možných i nemožných úhlů. Již si tedy nebudete moci dopředu propočítat, kam míček poletí, protože ve chvíli Paranoidkdy narazí na nějakou zešikmenou plochu, změní se jeho trajektorie pro běžného člověka zcela nepředvídatelně.

Nebyl by to Arkanoid (pardon, Paranoid), kdyby vás v něm nečekaly různé druhy cihliček, bonusů a malusů. Základním stavebním prvkem zde jsou pochopitelně běžné cihličky, kterých zde máte tucet na každém prstu. Ty při nárazu kuličky vybuchují a načítají vám tak body. Jsou ale nudné, nudné, nudné. Jsou ale stále zábavnější, než cihly ocelové, se kterými nehnete, ať do nich střílíte jak dlouho chcete. Něco jiného to ale je u výbušných cihel naplněných TNT. Nejen, že při nárazu vybouchnou, ale nachází-li se v jejich blízkosti ještě jiná taková, tak to odnese také. Ve vyšších úrovních se můžete setkat i s cihlami teleportačními, které vám míček spolknou a vyplivne je zase jiný teleport.

Ale nejkrásnější zážitek je, když se vám podaří trefit cihla kontejnerová. Ta se otevře a vysype na vás svůj cenný obsah. Avšak pozor, ne vždy je záhodno snažit se padající odpad zachytit. Je-li zelený, vzhůru na něj, je to Paranoidživot navíc. Pokud je ale červený, raději se mu vyhněte. Je to bomba, a ta by vám opravdu nedělala dobře na pleť.

Během hraní budete mít možná ještě jeden pocit deja vu, který nebude mít nic společného s názvem hry. Po chvíli možná zjistíte, co to je - je to hudba. Ano, jsou to opravdu ty hity, které si myslíte, že to jsou. Doom 2, Final Doom, Heretic... hudební motivy z nich byly použity při ozvučování této hry, a už jen tato jména zaručují, že na nervy vám zvuky z ní nepolezou.

Ale ukončeme toto prázdné tlachání. Jste určitě netrpěliví si Paranoid vyzkoušet. Udělejte to. A pokud se vám podaří docílit dobrého výsledku, neváhejte jej zaslat na stránky výrobců této hry. Mají tam poměrně přehledně zpracovaný toplist, tak se pokuste do něj zapsat.

Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...Najdete na iDNES.cz