Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Path of Time – oldschool střílečka

aktualizováno 
Retro střílečky jsou dnes v módě, avšak i na tomto poli se může urodit nečekaně svižná a příjemná akce.
70

Path of Time

Platforma: Freeware
Výrobce: That Guy Behind You

  • Rychlý gameplay
  • Hourglass abilita
  • Grafika

Stáhnout

pathoftime_02

pathoftime_01Po nějaké době jsem opět zabrousil mezi vody fanatických příznivců retro her a objevil Path of Time. Ale né, retro vesmírnou 2D střílečku jsme tu skutečně dlouho neměli! Tentokrát by však byla, překvapivě, chyba zavrhovat Path of Time čistě při pohledu na screenshoty, protože ačkoliv to může vypadat jako emulátor hry z roku 1970, pod ošklivou slupkou se skrývá nečekaně kvalitní akce od pana s přezdívkou That Guy Behind You (čili Ten chlap za tebou).

V jednoduchosti je síla, to ví každý úspěšný revolucionář i vývojář. Path of Time neotravuje super-dee-dupper efekty rozostřujícími výhled na obrazovku ani tklivou story o záchraně vaše ex-matky, nebo něčím podobným. Hned po skoku do hry se postavíme v jednom ze čtyř levelů sérii tradičních nepřátelských lodí. Znáte to. Jedna šije před sebe, druhý už má otočnou věc, další přijde s řízenými střelami a než se nadějete, stojí proti vám nezničitelný boss.

pathoftime_02Sem tam se vám do cesty postaví nezničitelné miny, které musíte svým uměním "pilotování na klávesnici" prostě obletět a vůbec celé střílení je postavené na tom, že držíte klávesu pro palbu a snažíte se vyhnout nepřátelským trasírkám. Proč tedy to mírné nadšení? Co zvedává Path of Time z cejchu průměrné hry je:

A) Svižná akce. Naprogramovat nějaké létání dopředu a pár nepřátel k tomu nestačí, podstatné je i věnovat trochu času balancování. Pokud se vám hra bude cukat jako při jízdě kuckajícím trabantem, či pokud se raketka bude hýbat příliš pomalu nebo rychle, dojem bude špatný i kdybyste nakrásně měli před očima grafiku jako z Crysis. Ten chlap za tebou si toho byl zřejmě vědom a Path of Time se hraje krásně rychle a svižně ale zase ne tak rychle, abyste nestíhali. Manévrovat bleskově mezi nepřátelskou palbou a likvidovat její šiky prostě bude vždy příjemné a vždy to bude od vývojáře vyžadovat trochu řemeslné zručnosti.

B) Speciální schopnost jménem Hourglass. Díky ní se v Path of Time objevuje i nezbytná dávka originality. Jednou za čas se vaší lodičce doplní speciální schopnost, kterou aktivujete mezerníkem. Pak následuje deset sekund světelné show, kdy se bílé čáry na obrazovce promění na barevné – a po této lhůtě se na dalších deset sekund po váš bok postaví kopie vaší raketky z oněch minulých deseti sekund. V podstatě si tak můžete zahrát sám svého wingmana (jako mnohdy v realitě...) a předem vyčistit jednu půlku mapy. Ne snad, že by to mělo na hratelnost enormní vliv, ale chytrý nápad potěší.

pathoftime_03Nakonec bych tedy Path of Time zhodnotil jako krátké zabavení jednoho deštivého/příliš slunečného letního odpoledne pro každého milovníka rychlejší akce bez ohledu na to, jestli máte rádi retro vzhled. Řemeslně dobře odvedenou práci je třeba vždy ocenit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

30 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 8 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz