Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PC Slot Cars - virtuální autodráha

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:29
Míváte občas touhu vrátit se o pár let zpět, do dob, kdy jste si jako malí hrávali s ošuntělou komunistickou autodráhou a bavili se u toho skoro tak, jako byste se tím vínově zbarveným sporťákem projížděli doopravdy? Alespoň virtuálně si tento sen můžete splnit prostřednictvím nové závodní freewarovky, která rozhodně stojí za vyzkoušení.
70

PC Slot Cars

Platforma: Freeware
Výrobce: Ohmikron

Stáhnout

PC Slot Cars

Burácení silných motorů, rudě zbarvená žihadla a sporťáky, prohánějící se neuvěřitelnou rychlostí, nás lákaly už když jsme jako malé děti každý den navštěvovali ten pekelný ústav nazývající se mateřská škola. Ale přiznejme si, kdo z nás byl tehdy synem Davida Hasselhoffa nebo zámožných pánů Západu, aby si mohl vzrušující jízdu s větrem o závod zkusit na vlastní kůži? Většinou tak naše sny končily u starých, rozlámaných sovětských hraček zdánlivě simulujících jízdu automobilem (pamatujete si ještě ten úžasný vynález - otáčející se kolo s autíčkem, které jste pomocí analogového mechanismu založeného na principu magnetu mohli ovládat primitivním volantem?), případně v dobách následujících, u elektrických autodráh. A ačkoli oproti tehdejším dobám dnes technika udělala přeci jenom pár krůčků dopředu, i v současnosti si mnoho lidí nenechá ujít příležitost na nějaké té pořádné autodráze si zajezdit. Patříte-li mezi ně, pak vás tato freewarovka rozhodně nemůže ponechat chladným.

Sama velikost instalačního souboru hry nenápadně napovídá, že to, co se vám právě dostává do rukou (na harddisk) nebude jen tak obyčejná "blbůstka". Do celých patnácti megabytů tvůrci nacpali to graficky nejlepší, co si s ohledem na freewarovost hry mohli dovolit, a doplnili to skvělými věcičkami jako editor tratí nebo možnost širokého výběru autíčka. Mimoto se také můžete těšit z existence multiplayeru a to formou splitscreenu dvou hráčů na jednom počítači. Bohužel tím autoři de facto znepřístupnili hru všem ostatním, tedy singleplayeristům, kteří si mohou užívat pouze jízdu bez jakýchkoliv oponentů, živých i počítačových.

PC Slot Cars

Máte-li ovšem po ruce jakékoliv individuum, mezi jehož znalosti patří i schopnost kontinuálně stiskávat jednu jedinou klávesu, neměli byste váhat ani chvíli. Ať už proto, že se svým skutečným protivníkem můžete změřit síly v závodu vypsaném na prakticky libovolný počet kol, nebo prostě proto, že můžete v přiloženém editoru tratí popustit uzdu své fantazii a ukázat všem známým, že ve vás vězí aspoň trocha toho tvůrčího ducha.

A pokud vás ani natolik invenční činnost, jakou je stavění vlastních okruhů, u hry neudrží, pak vás zcela jistě ohromí minimálně množství aut, nebo spíše okouzlujících bouráků, které můžete na virtuálních okruzích řádně provětrat. Nevím sice, zda autoři při jejich přidávání mysleli na nějaké jejich reálné předlohy (bohužel nejsem až tak velký automobilistický odborník), ale pravdou je, že všechna ta autíčka vypadají skvěle - snad jen s nevkusným prolínáním textur tvůrci bývali mohli něco udělat. Když jsou totiž skrz váš sporťák nádherně vidět pneumatiky, není to pro autory zrovna nejlepší vizitka.

No a konečně grafika - ta je jedním slovem kouzelná. Přestože prostředí autodráhy postrádá jakékoliv detaily a je potažené pouhopouhou jednou texturou a přestože se ve hře téměř nevyskytují žádné mimoúrovňové přejezdy a další autíčkářské libůstky, akcelerace technické stránce téhle freewarovky rozhodně vydatně pomohla. Kdybych nebyl detailista, dokonce bych řekl, že dokonalá grafika tu jde ruku v ruce skvělému matematicko-fyzikálnímu modelu žihadel, které budete svým rejděním po klávesnici hnát k vytouženému vítězství. PC Slot CarsBohužel jsou na tom vehikly co se respektování fyzikálních zákonů o něco hůř. V zatáčkách se sice chovají relativně realisticky a dokonce dokáží odhadnout moment, kdy nastala ta správná chvíle, vyletět z trati, nicméně způsob, jakým se ono "opouštění tratě" děje, je přinejmenším odpudivý. Autíčko se totiž začně motat kolem své osy jako mixér a navíc odjíždět kamsi do dáli. Ať už tím tedy chtěli tvůrci říct cokoliv, rozhodně se jim to příliš nevyvedlo - stejně jako mě moc nepotěšili tím, že autíčka se při křížení trajektorií nemohou navzájem "vykolejit" a naopak spokojeně sebou projíždí jako by se nechumelilo.

Celkově vzato jsou ale mnou zmíněné dva ne zrovna drobné bugy de facto zanedbatelné. Pokud jste po simulaci domácí autodráhy prahnuli již delší dobu (tak jako po simulaci řízení vlaku :-), pak neexistuje důvod, proč byste měli nad stažením této freewarovky váhat. A pokud máte alespoň minimální šanci zahrát si u jednoho počítače se svým kamarádem, přítelkyní, sourozencem či kýmkoliv jiným a rádi byste si autodráhové řádění užili alespoň virtuálně, určitě se vám hra PC Slot Cars bude líbit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 29 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Další z rubriky

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
PrahaNajdete na iDNES.cz