Penguin Command - braňte svoje město!

  12:00aktualizováno  28. ledna 5:20
Dnes tu máme arkádu od německého autora, který se nechal insipirovat několika svými staršími předchůdci a vytvořil hru, v níž odrážíte útoky na vaší vesmírnou základnu pomocí třech velkých děl. Nezní to nijak originálně , ale pokud se rozhodnete pustit do hry, zjistíte že zábavou jenom hýří.

Penguin Command

Platforma: Freeware
Výrobce: Karl Barter

Stáhnout

Dnes je na řadě znovu arkáda. Tvůrci Penguin Command se však rozhodli nepokračovat ve dlouho vyšlapávané stezce arkádových stříleček, kde hráč ovládá raketu prolétavající houfy nepřátel, a dali dohromady skvěle zrekonstruovaný nápad stařičkého Ack Ack Attack, v něm šlo o sestřelování parašutistů a helikoptér. Válečný motiv v DOSu však nahradila tapeta vesmíru a v Penguin Command musíte bránit šestici vesmírných měst, na které nalétávají laserové paprsky, chytře manévrující miny a další havěť, kterou musíte samozřejmě sestřelit dřív, než dorazí ke svému cíli (k městům) a zničí je.

Penguin CommandZní to jednoduše, ale ve skutečnosti je tu ještě mnoho co líčit. Takže zaprvé. Hráč má v dolní části obrazovky (kde jsou umístěna města) také tři děla, každé má u sebe přibližně dvacet laserových nábojů. Děla jsou rozestaveny systematicky, vlevo, vpravo a uprostřed. Mezi nimi je schováno to, co musíte ubránit - vesmírná města (v podobě pořádně zvětšených ikonek). Z horní části obrazovky směrem dolů proudí desítky laserových paprsků, které se řítí na náhodně vybraný cíl (jedno z měst či jedno z děl). Problém je v tom, že pokud paprsky nezničíte ihned, začnou si vybírat další cíle a dvojit se, což představuje dvojnásobný problém (a pokud hráč úspěšně nezareaguje ani poté, tak možná i čtyř či více-násobný :). Laser se dá zničit přímým zásahem do jeho nejpřednější části, což je ta, která je nejblíže k vaším městům (a ta, do které se nejhůře strefuje).

Autoři si zde ale dali záležet na "pojetí prostoru" - laserové paprsky směřující k vám letí z obrovské dálky a tudíž jim to několik sekund trvá, než překonají celou obrazovku. Stejně tak i těm vašim. Tudíž nemůžete spoléhat na to, že zaměřenín na místo, kde se momentálně nachází hlavička nepřátelské střely, znamená její zničení. Kdepak, protože než tam vaše střela doletí, bude se jediná zasažitelná část cíle nacházet už mnohem níž. A pokud se trefíte do jakékoli jiné části celého paprsku (který se jakoby natahuje seshora), nic se neděje. Proto je nutné odhadovat rychlost paprsků a pálit několik centimetrů před ně. Nováčci určitě raději vystřelí dvakrát, aby si byli jisti.

Penguin CommandNepřátelé chodí po vlnách - na první pokusy jsem se dostal někam až ke třinácté vlně - kdy je na monitoru už opravdu horko, křižují ho desítky superrychlých laserů, letadýlek a min. Udržet města a děla bez poškození (a děla s municí) začíná být umění. Po každé vlně proběhne krátký součet, za nepoužité střelivo dostanete speciální body, stejně jako za uchráněná města. Pokud přijdete o dělo anebo o město, zle na to doplatíte, ať už v podobě odňaté munice nebo skutečnosti, že město je ztraceno a již za něj dále nedostáváte body.

Města jsou ochráněna jakýmsi štítem, který je sice nedokáže ochránit před silnějším náletem, ale alespoň jeden či dva paprsky zastaví - tím autoři podávají hráči pomocnou ruku, která se obzvláště v dalších kolech hodí. Děla však kryta nejsou, a když je strefí laser, jsou do konce vlny (pokud ji přežijete :) nepoužitelná. Na začátku další z nich ale můžete znovu střílet (i když jen s omezeným počtem munice).

Po vizuální stránce není Penguin Command žádným klenotem, neobsahuje žádné trojrozměrné modely, což ale na druhou stranu znamená, že ho rozchodíte na většině počítačů. Jeho autoři zvolili cestu prezentace nikoliv přes Flash, ale přes normální C++ či Visual Basic. Problémy se spuštěním ale mít určitě nebudete, sám mohu dotvrdit že Penguin Command běhá v pohodě i pod Windows XP. Zvuková stránka hry je na freewarovku průměrná, tzn. žádná hudba, jenom pár otřesných WAVů, které se po několika minutách hraní samozřejmě dokonale zprotiví :).

Penguin CommandPokud by vás již normální verze hry omrzela anebo jste na ni byli příliš dobří, Penguin Command nabízí i tzv. arkádový mód, který se od toho normálního liší v několika věcech. Zaprvé, nepřičítají se vám body za nepoužité střelivo. Dále platí podmínka, čím víc měst udržíte, tím rychleji se vám bude regenerovat zásoba munice. To je nápad rozhodně dobrý a přidává hře na atraktivitě. Vzhledem k tomu, že vlny jsou mnohonásobně rozlehlejší je tu také menší bonus - po každé vlně náletu, kterou úspěšně přežijete, se vám zdarma regeneruje jedno město. Zkrátka řečeno, arkádový mód je takové rozšíření pro ty, kteří již mají s hrou dost zkušeností a klasická verze je už nebere.

Německý vývojář Karl Barter se pustil do zajímavého projektu, který nakonec nabízí výbornou hratelnost a rozvinutý koncept starších her podobného typu. Přítomnost arkádového módu navíc hratelnost protáhne bezpochyby na několik hodin, což je u freewarových her docela nezvyklé. Jediná věc, která mi na něm tak trochu vadí, je titul hry, o žádných tučňácích nikde není zmínka, jenom v hlavním menu hry sedí postavička linuxového tučňáka, kterému akorát kdosi upravil oblečení. Nu, dávat do názvu tučňáky jenom kvůli propagaci Linuxu mi připadá trochu hloupé, ale budiž. Vzhledem k tomu, že hru rozběhnete i na Linuxu, se to dá akceptovat.

Autor:
Témata: Linux, Raketa

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Další z rubriky

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Horor Northbury Grove je osmdesátková vyvražďovačka pro silné žaludky

Northbury Grove

Osmdesátky neskončili. Alespoň v hlavě šíleného vraha, který na vás v tomto hektickém hororu uspořádá lov právě v...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Najdete na iDNES.cz