Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pente - je libo piškvorky s mimozemšťanem?

  12:00aktualizováno  26. února 10:26
Myslíte si, že boj s mimozemšťany probíhá jen laserovými zbraněmi? Omyl. Přeci jde o rasu mnohem vyspělejší než my. Úkol, který vás ale čeká je ovšem možná ještě složitější: zvítězit v piškvorkách. A pozor: hraje se podle mimozemských pravidel!
50

3D Ultimate Alien Pente

Platforma: Freeware
Výrobce: Dan Morris

Stáhnout

PenteMaskotem jednoho zahraničního prodejce hardwaru je zelený mimozemšťan. Poté, co se stal sponzorem jedné vývojářské soutěže se jakoby mávnutím proutku ocitl hned v několika hrách. Nutno podotknout, že ze soutěže vzešlo mnoho povedených her, z nichž jsme vám doposud představili motocyklové závody Alien GP, 3D akci Room War či mimozemské závody ETV Racer. Spojujícím prvkem všech her byl jejich engine – komerční program pro tvorbu her s názvem DarkBasic. Pokud jsem měl možnost recenzovat 3D hry vytvořené s jeho pomocí, většinou jsem kritizoval nepříliš plynulou a sekavou grafiku. U dnešního titulu se však tento handicap neobjevuje, neboť Pente je čistě logickou záležitostí. 

Máte rádi piškvorky? Což si je takhle zahrát v modifikované verzi a proti zelenému mimozemšťanovi? A co je v sázce? Nic menšího než osud naší modré planety. No a pokud vyhrajete, můžete se zdarma proletět vesmírem. No, teda asi tak nějak si to můžete představit, protože hru nedoprovází žádné intro a bohužel ani žádné závěrečné oslavy či pohřební průvod. Jedinou možností je zkrátka hrát stále dokola. V případě, že hrajete v singleplayeru proti počítači, je vaším soupeřem zmiňovaný mimozemšťan. Ten při pokládání svých kamenů dělá různé roztodivné a zábavné Pente kotrmelce a je rozhodně tou největší inovací. Pokud vás ale omrzí, můžete si zvolit hru pro dva hráče nebo v multiplayeru, což je asi jediná možnost, která vás u hry podrží, tedy pokud nejste zatvrzelí přemýšlivci, kterým ke štěstí stačí neustálé zdokonalování taktiky.

Pravidla Pente mají nejblíže k našim piškvorkám. Hraje se na čtvercové šachovnici, na které jsou tlustší a tenčí čáry. Toto rozdělení hru ovlivňuje pouze v úvodu, jak se zmíním dále. Na rozdíl od piškvorek neděláte kroužky a čtverečky, ale pokládáte kameny na průsečíky šachovnice. V prvním tahu musíte umístit kámen přesně do středu a také druhý kámen musíte umístit podle zvláštního pravidla – na některou z hlavní línií. V dalších tazích již nejste omezováni a můžete volit hlavní i vedlejší průsečíky. Stejně jako u piškvorek se vítězem stane ten, kdo postaví řadu pěti kamenů. Zde ještě existuje speciální možnostPente blokování soupeře, která Pente dodává na akčnosti a přináší nové strategické možnosti. Pokud se vám podaří vašimi kameny uzavřít mezi sebe přesně dva soupeřovy, připravíte je o ně. Pokud se vám to povede pětkrát, je to také splnění podmínek pro vítězství. 

Po grafické stránce je na tom hra průměrně, když jde o logiku, přeci jenom si mohli autoři vyhrát s detaily a písmem. Úvodní obrazovka s nabídkou menu je přímo odpudivá. V nastavení si toho moc nevyberete, dokonce ani nemůžete zvolit, kdo bude začínat. Také je zde podivná funkce předpovídání (která jde naštěstí vypnout). Pokud byste jen klikali tak, jak vám to navrhne počítač, stali byste se pokaždé vítězi. Tahle funkce je však dobrá pro naučení se nových taktik, což se vám může hodit i pro hraní piškvorek. Celkově má hra jen průměrné zpracování a mimozemšťan výsledek nezachrání, ani kdyby si při svým kreacích zlomil vaz.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

0 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 5 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz