Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PidiWar – miniaturní válka

  12:00aktualizováno  25. září 6:42
Jednoduchá akční hra s editorem úrovní – tak by se dal charakterizovat výtvor českého vývojáže Pinkquiho. Přesto v multiplayeru toto prosté dílko nepostrádá chytlavou hratelnost…

PidiWar

Platforma: Freeware
Výrobce: Pinkqui

Stáhnout

PidiWar Zatímco o prázdninách příliš nových her nevycházelo, se začátkem roku začali být čeští vývojáři nebývale aktivní. Hry chrlí jak na běžícím pásu – a nejedná se v žádném případě o tituly špatné kvality, což dokumentují kupříkladu Smash the Granny, Sázkař 2003 či Xerk. Do vlny domácí tvorby se zapojil i doposud neznámý programátor Pinkqui, který nám mailem zaslal svou jednoduchou hříčku PidiWar, evidentně silně inspirovanou akčními Stick Soldiers, což ale není vůbec na škodu.

PidiWar už svým názvem indikuje, že se bude jednak o cosi malého. A skutečně. Celý instalační soubor má jen o málo více než sto kilobajtů a celá hra je velice úsporná – grafika pouze z černých čar plus jedna univerzální plošinka, jedna jediná úroveň, v níž je možné změřit síly. PidiWar Hra nabízí volbu mezi jedním až čtyřmi lidskými hráči, kterým může konkurovat nejvýše devět počítačů. Cílem je nasbírat co největší počet fragů. Pohyb po zboku viděných prostorách úrovně se děje pomocí šipek, klávesa Ctrl slouží ke skoku, mezerník pak ke střelbě. K mání je několik druhů zbraní, počáteční pistolka má minimální účinnost, lepší už je kalašnikov či rotační kulomet, lahůdkou pak destroyer, granáty či sniperská puška. Hraní je velmi dynamické a zábavné, zvláště když se u klávesnice tlačí čtyři lidé a hecují se drsnými hláškami, přesto by asi omrzelo vzhledem k nulové variabilitě poměrně brzy.

Naštěstí to ale autor vytušil, a tak chytře přidal do adresáře hry ještě editor. A to editor vskutku ultimátní, neboť umožňuje nejen postavit si jednoduše zbrusu novou mapu, ale dokonce upravit vlastnosti a grafický vzhled jednotlivých zbraní. Práce s ním je prostá, rychlá a značně prodlužuje herní dobu celé pidiválky. Dobrá práce.

PidiWar O grafické stránce PidiWar už se mluvilo, prakticky zde není co hodnotit. Někdo možná namítne, že je zde aspoň stylizace v podobě prostých malůvek v Paintbrushi, nicméně pakliže se to dá považovat za stylizaci, pak rozhodně nepříliš atraktivní. Hudba absentuje, což vzhledem k velikosti hry ani není příliš překvapující, zvuky výstřelů jsou standardní, škoda, že panáčci nemají nějaké vtipné hlášky (blahé to časy Alien Invasion od Albisoftu či Worms Realtime od Turbo týmu).

S PidiWar jsme se na Plných hrách vypořádali poměrně rychle. Ono není moc o čem psát, tahle hra je opravdu minimalistická a nenabízí toho – i přes editory a možnost multiplayeru – mnoho. Kdo se bude trochu snažit, najde řadu podobných a o třídu lepších her (začít může kupříkladu u již zmíněných Stick Soldiers). Ale na druhou stranu, proč si jednou nezkusit něco z české kuchyně? I u PidiWar se totiž lze velmi dobře pobavit a jako náplň přestávky ve škole či pauzy v práci se rozhodně hodí…


Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.Najdete na iDNES.cz