Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pilot Light – hrajeme si na kurýra

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:36
Příjemná, byť ne úplně nejdelší adventura Pilot Light vypráví o peripetiích, které může způsobit jedna nevinná zásilka. Dostat ji vesmírem na místo určení může být pořádná makačka…
50

Pilot Light

Platforma: Freeware
Výrobce: Blender

Stáhnout

Pilot LightFreeware adventurní scéna, ač by to tak mohlo na první pohled vypadat, rozhodně nežije jen z klenotů minulosti. Čas od času – a není to zase tak raritní událost – se objeví i nějaký ten titul zbrusu nový, a to povětšinou vytvořený v Adventure Game Studiu, neb jeho komunita je jednoznačně nejrozšířenější. Krásným příkladem může být debut scénáristy Blendera, který vypráví (ne)obyčejný příběh jedné sympatické zaměstnankyně vesmírné kurýrní společnosti a jisté velmi cenné zásilky.

Příběh Pilot Light je zpracován hezky retrospektivně, kdy hlavní hrdinka vše vypráví v posteli svému příteli. Gró děje začíná až ve chvíli, kdy se budí ráno před osudným dnem, který jí přivál zmiňovaný balík. Pilot LightHned poté, co s vyplazeným jazykem doběhne ke svému stroji, zjistí, že se kdosi pokusil ji o cennou krabici připravit. Naštěstí mu to moc nevyšlo, a tak může v klidu vyrazit na cestu. Ta však nebude vůbec jednoduchá – ve vesmíru číhají teroristé, pumpaři, velké zelené potvory s dlouhatánskými chapadly, zlodějské opice, nerudní rybáři a další a další živly, jež je potřeba zkrotit či chytře očůrat, aby bylo možné dojít k prozaickému cíli, obrovskému balíku peněz.

Na příběhu Pilot Light je hezké, že si vůbec na nic nehraje. Hlavní hrdinka jde čistě jen po penězích, že zachrání pokladníka před teroristou je věcí čistě účelovou a do všeho se nemíchají ušlechtilé motivy záchrany světa. Ani obsah oné zásilky není žádným způsobem životně důležitý, on je v podstatě lhostejný – stačí vědět, že za něj lze vyinkasovat opravdu velké peníze. A poslední věta celé hry složí na zem i silného cynika.

Pilot LightScénář hry je velmi slušný, přesto však trpí jistou uspěchaností a nedostatečným počtem a rozvedením logických problémů. Celá hra je velmi jednoduchá, mimojiné proto, že se odehrává na celkem ne o moc více než deseti obrazovkách a všechna aktivní místa jsou nějakým způsobem důležitá pro děj. Vše je velmi logické, ale možná až příliš, mozkové buňky se zrovna dvakrát nezapotí a dohrání je záležitostí několika minut.

Grafické zpracování je vcelku vydařené. Běží ve vysokém rozlišení, což je jistě pozitivní, ani nakresleno není vůbec špatně. Autor si občas vybírá slabší místa, kdy vynikají příliš tlusté okraje a neumělá ruční malba, nicméně povětšinou vypadají pozadí a zejména kresby vesmírných korábů opravdu dobře. Hudba je ucházející, nijak výjimečná, dabing hře do vínku dán nebyl.

Pilot LightTechnicky se jedná o adventurní point'n'click klasiku, hratelnost není uměle prodloužena nutností měnit kurzor mezi akcemi jdi, seber, použij, mluv, prozkoumej, ale vše se děje jednoduše levým myšítkem, pravé pak vyvolává inventář.

Pilot Light je na to, že se jedná o autorův vůbec první pokus o seriózní freeware hru určenou širšímu publiku než dvouletému bratrovi (jak se vyjádřil v diskusních fórech), skutečně vydařenou adventurkou. Není příliš rozlehlý a po stránce hratelnosti i scénáře jej předstihují jiné tituly. Nicméně pobavit může a jako zábava na pár minut a zároveň zrcadlo úrovně současných amatérských adventur poslouží bezvadně.

P.S.: Návod samozřejmě ani tentokrát nechybí, byť potřeba asi nebude.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 19 čtenářů

Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz