Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pipeline – když technika selže

  12:00aktualizováno  25. září 10:10
Možná si někdo z vás při pohledu na název dnešní hry vzpomene na starého legendárního PipeMana, který se hrával již před spoustou let na strojích, které se jen s velkým sebezapřením dali zvát prvními počítači. Jednoduchá slavná hra ve které jste měl, co by instalatér spravit vodovodní potrubí se konečně dočkala pokračování, o kterém je nutno říci, že se autorům skutečně podařilo.

Pipeline

Platforma: Freeware
Výrobce: Rudiger Appel

Stáhnout

PipelineNěkteří z vás si možná při pohledu na název dnešní hry vzpomenou na slavnou hru, starou legendární PipeManiu, který se na herní scéně objevil již před mnoha a mnoha lety, kdy ještě počítače nebyly pravými počítači a hráči pravými pařany. V oné PipeManii jste měli za úkol, coby instalatér vodního potrubí, v krátkém časovém limitu spojit pomocí spousty a spousty tyčí dva vzdálené konce vodního potrubí. Pokud se vám to do konce limitu nepodařilo, byla do trubek vpuštěna voda a vy jste byly takříkajíc kaput. Dnešní hra bude až na malé obměny úplně stejná, ale zároveň zcela jiná. Však sami uvidíte.

Hra pochází od Habsburského freewarového vývojáře Rudiger Appela, který tuto skvělou gamesu vytvořil údajně již v roce 1993 a v tom případě bychom se měli stydět za to, že se k nám dostala až nyní, ale jak se přeci jen říká – Všechno lze napravit.

PipelinePo spuštění jediného souboru necelé půlmegabajtové hry se na vašich obrazovkách zjeví krátké, leč vše vysvětlující intro. Na jedné lokaci je znázorněn obyčejný městský zmrzlinový obchůdek umístěný v dosti pochybné ulici, a tam právě náš příběh začíná. Jeden teenager si právě usmyslel, že by kornout zmrzliny nebyl k zahození, a tak si řekl, že si ji koupí. Ale ouha! Zmrzlinový stroj se porouchal a mladík je bez zmrzliny. Prodavač samozřejmě neváhal a zavolal instalatéra, který by měl celý problém rychle vyřešit, a opravdu by ho vyřešil, kdyby se díky shodě všech náhod neporouchalo i vodovodní potrubí. Jenže o tomto problému instalatér neví, a když si popouští vodu, mohlo by se stát, že by vyplavil celý dům. A vy jako správný dobrák od srdce neváháte mlčky přiložit ruku k dílu a trochu mu vypomoci. A tak se stane, že na sebe budete musit obléci opravářskou zástěru a jít zpravovat potrubí.

PipelineOcitáte se tedy na střeše obchůdku, kam váš ona shoda náhod dohnala. Vaším úkolem bude umístit potřebné trubky na místa mezi dvěma konci potrubí vyčnívají ze zdi. Potřebný materiál bude k dispozici v takovém divném výtahu, který si můžete pákou zastavit nebo trubky přebírat rovnou z něj. Často se vám stane, že ve výběru onoho výtahu nebude zrovna trubka, o kterou máte zájem, ale třeba nějaká jiná, úplně nepotřebná. Trubky můžete umísťovat na ony konce potrubí pochopitelně z obou stran a lze je také různě otáčet. Dávejte si pozor a u všech trubek, která mají dva vývody jednu vždy zazátkujte, jinak až se pustí voda, bude na onom místě zase vytékat a oprava by neměla smysl. Pokud se vám podaří trubky dobře spojit dříve než voda puštěná instalatérem vyteče, máte vyhráno a stačí jen chvíli posečkat. Pak, až voda proteče a hra se ujistí, že jste splnili dobře svůj úkol, budete bodově odměněni a postoupíte do dalšího z devíti možných kol. Všechny levely jsou nachlup stejné, ale jak jdou po sobě nahoru, voda přitéká rychleji a rychleji, a pak je mnohem větším problémem stihnout dostavět potrubí. Věřte nebo ne, ale postupem času se vám takřka jistě stane, že nedokážete udržet tempo a voda vás zastihne dříve, než budete připraveni. Pak nastává Game Over a vy končíte. Pokud jste dosáhli výjimečně dobrého score, budete mít možnost zapsání mezi nejlepších deset potrubářů.

Co se týče různých nastavení, hra jich skutečně mnoho nemá. Kromě obvyklých start, pauza, konec zde naleznete již jen Hight score a nastavení zvuku. Jinak velikost hry činí pouhých čtyři sta kilobajtů, což v dnešní době nemůže činit problém ani nejpomalejším modemářům. A co se týče grafiky a efektů, tak o těch se dá hovořit jen dobře, a hratelnost je na tom kupodivu podobně.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Najdete na iDNES.cz