Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pisq - křížky, kolečka, čtverečky...

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:35
Když jsme chodili do školy, tak jsme považovali za nezbytnou součást vybavení i čtverečkovaný papír. Ne proto, abychom si na něj zapisovali ty školní bláboly, které jsme již zapomněli. Brali jsme si je proto, abychom si ukrátili ty strašně dlouhé hodiny. Hráli jsme totiž piškvorky.

Pisq

Platforma: Freeware

Stáhnout

Pisq

Myslím si, že všichni víte, o co jsou to piškvorky. Pro ty, kteří však byli obdařeni delším vedením a pro ty, jejichž mozek má již několik let invalidní důchod vysvětlím, že se jedná o jednoduchou hru, ve které se dva hráči střídají a strategicky nanášejí své předem určené symboly na čtverečkovanou plochu. Vítězí ten, kterému se podaří vytvořit nepřerušovanou řadu z pěti svých symbolů. Učitelé neměli pro tuto kratochvíli často pochopení A tak se nám pomalu v žákovských knížkách zmenšovalo místo na poznámky i na další podobné pedagogické výlevy. Zmenšovala se i naděje, že někdy pochopí, že tato hra není jen způsobem, jak jim znepříjemnit jejich povolání, ale je především nástrojem na procvičení našich chabých, školou znuděných, mozkových závitů. Mimochodem, právě jsem si vzpomněl na jeden vtip, jaký je rozdíl mezi pedofilem a pedagogem? Pedofil má děti rád. Ale zpět ke hře.

Pisq

"Bylo by smutné, kdyby nikoho nenapadlo piškvorky předělat do počítačové podoby", řekli si dinosauři a vyhynuli. Od jejich dob uběhlo docela dost času a vzniklo mnoho předělávek této klasické stolní hry. Každý programátor by měl totiž umět naprogramovat alespoň jejich jednoduší variantu TicTacToe na políčkách 3x3, a tak takovýchto programů vzniká ročně po celém světě několik stovek, možná i tisíců. I u nás je elektronických předělávek této hry mnoho, ovšem mezi nejlepší představitele patří právě program Pisq od Martina "Bilbo" Petříčka. Tento nadějný český vývojář dvakrát zvítězil se svým piškvorkovým herním programem v soutěži Gomocup, v níž mají soutěžící za úkol naprogramovat co nejlepší počítačovou umělou inteligenci (AI) pro hru piškvorky a tyto AI pak spolu soutěží v turnaji.

Při spuštění hry Pisq, která mimochodem existuje již ve verzi 2.23, vám nabídne počítač možnost vybrat si jedno z několika nabízených grafických rozlišení, jež podporuje váš monitor (a grafická karta). Poté se můžete směle pustit do boje křížků proti kolečkům a stát se tak novodobým rytířem bez brnění, který používá ve svém boji více svojí mysl, nežli sílu, statečnost a obratnost. Každý z hráčů ve hře pak může být nastaven buď jako člověk, nebo jako počítač. U počítače si můžete vybrat z pěti úrovní umělé inteligence protihráče. První úroveň je, jak říká sám autor, příliš hloupá a nemáme ji raději zkoušet. Tak jsem hned otestoval nejgeniálnější stupeň inteligence mého PC. Asi není nutné říkat, kdo vyhrál, "but PC is a Winer". Určitě je to tím, že jsem smolař - jsem totiž asi jediný člověk, jenž si koupil oříškovou čokoládu a nenašel tam ani jeden jediný oříšek :(. Dále je ve hře k dispozici velice rozsáhlé nastavení hrací plochy, velikost čtverečků, barvy. Můžete si také nastavit informace o tom, který z hráčů bude začínat.

Pisq

Odehrané partie lze přehrávat tam a zpět, nebo si je uložit na disk. Díky tomuto zajímavému hernímu prvku si například můžete zjistit, kde jste udělali chybu a proč vás vlastně váš počítač porazil. Hru můžete také ukládat a načítat i během hraní, nejen po skončení partie. Dalším zajímavým nápadem v Pisqu je kontinuální pokračování, liší se od klasických piškvorek tím, že pokud někdo udělá řadu z pěti, pokračuje se na tom samém papíře (na té samé obrazovce), avšak těch pět použitých symbolů se zabarví a jsou pro další hraní nepoužitelné. Ostatní křížky a kolečka se ale klidně dále mohou používat a pokud má například váš protihráč čtyři v řadě, tak může získat svůj bod hned po vás. Díky tomu, jak píše sám autor, je v této variantě hry také trochu těžší porazit svého soupeře.

Pisq je opravdu kvalitní piškvorkový program a myslím si, že jeho budoucnost vypadá celkem nadějně, protože autor plánuje tento výtvor předělat pod Windows a tudíž mu zaručit kompatibilnost s operačním systémem, který pomalu vyřazuje svého staršího bráchu MS-DOS ze hry. Takže stahujte, stahujte a stahujte...

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz