Pleurghburg: The Dark Ages – temná detektivka

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:56
Starší, ale vynikající adventura, jedna z nejdelších a nejnelineárnějších mezi freewarovkami vůbec, s propracovaným příběhem a vynikající atmosférou. Necháte si ji ujít?
80

Pleurghburg: The Dark Ages

Platforma: Freeware
Výrobce: GASPOP Software

Stáhnout

Pleurghburg: The Dark Ages Povětšinou se na Plných hrách snažíme recenzovat aktuální produkci volně šířitelných her. Čas od času je ale nutné udělat výjimku a přinést titul i několik let starý, jenž je ale natolik kvalitní, že by v archívu prostě neměl chybět. Je ostuda, že je nutné toto říci i o Plerghburg: The Dark Ages, epické detektivce jednoho z předních vývojářů freeware adventur, Chrilleho Blomquista. Pleurghburg, jenž si z vyhlašování AGS Awards (ocenění pro nejlepší tituly vytvořené za pomoci masově oblíbeného programu Adventure Game Studio) v roce 2001 odnesl hned pět ocenění, je skutečně výjimečnou adventurou – ač na pohled graficky nevýrazný, nabízí dlouhý a propracovaný detektivní příběh, výtečnou atmosféru, logické a přitom často obtížné puzzly a velmi slušnou hudbu.

Pleurghburg: The Dark Ages Vše se odehrává v blízké budoucnosti ve městě Pleurghburg. To zažívá zlaté časy díky zničení zkorumpovaných státních struktur a funkční bezpečností organizaci PDA (Police Detective Agency), jež se úspěšně vypořádává v rekordním čase se všemi kriminálníky. Hráč se chopí role elitního detektiva Jaka McCurka (škoda jen, že jde o poněkud nesympaticky vyhlížejícího týpka v černé kožené bundě), na jehož bedra je svěřen podivný případ nočního křiku, jenž zaznamenal jistý důchodce. Podivné výkřiky se prý ozývaly ze staré márnice. Tu Jake nalezne plnou krve, bližší průzkum pak odhalí znetvořené tělo a uříznutou ruku. To není ale zdaleka první nechutnost, na kterou v průběhu čtyřdenního pátrání Jake narazí.

Pleurghburg: The Dark Ages Jakýsi tajemný řád, jehož úmysly a víra jsou do posledních chvil nejasné, chce utajit své jednání, přitom se ale brutálním způsobem vypořádává se všemi svědky, kteří by mohli cokoliv prozradit PDA. Jednoho z nich pověsí ve vlastním šatníku, další je nalezen na kousky v popelnici v okrajové čtvrti města, další hromadný hrob se skrývá v parku, kde na něm v noci hodují černí panteři – a tajemství mužů v hnědých pláštích, kteří se neštítí žádného zločinu, stále odolává. Podaří se Jakovi nalézt jejich sídlo, pochopit jejich strašlivé plány a zabránit jejich provedení? To už záleží i na tom, jak si povedou hráči v roli policejního vyšetřovatele.

Pleurghburg: The Dark Ages Hratelnost Plerghburgu připomíná ponejvíce sierrácký Police Quest. Hráč hraje policistu, a tak je klíčové sbírání důkazního materiálu. Nejvíce bodů je za fotografie místa činu, vzorky, jež by mohly posloužit jako důkazy u soudu s pachateli trestných činů, zjišťování totožnosti těl a tak podobně. Práce detektiva je zpracována vcelku reálně a velice pěkně. Je fakt, že se autoři nevyvarovali několika nepřijemných zbytečností (čas od času dojde k pořádnému pixel huntingu, otravná je i nutnost kvůli každému přesunu automobilem hledat v inventáři klíčky), přesto lze puzzle design považovat za vydařený.

Pleurghburg: The Dark Ages Ocenění hodná je snaha děj co nejvíce zamotat. Celá hra je rozdělena do čtyř dnů a řady časových úseků (podobně jako to známe kupříkladu z Gabriel Knighta) a její dohrání zabere několik hodin, během nichž se hráč dočká několika překvapení. Nelze mluvit vyloženě o dějových zvratech, neboť zápletka je dosti předvídatelná, přesto však zdaleka ne hloupá a díky výtečné atmosféře lze autorům absenci nějaké pointy a poměrně klišovitý konec odpustit. Zajímavostí je, že je Pleurghburg hrou poměrně dosti nelineární. Některé úkoly lze plnit v různém pořadí, během hry lze využít dvou odlišných cest k řešení případu – a samotný závěr hry lze do vítězného konce dotáhnout hned čtyřmi různými (a různě bodově ohodnocenými) způsoby.

Pleurghburg: The Dark Ages Grafické zpracování Pleurghburgu je, jak asi každý ze screenshotů vidí, poměrně slabší. Řada lokací je nakreslena dosti nevýrazně a nezajímavě, některé předměty jsou malé a nechají se snadno přehlédnout, animace jsou prosté a vše nezachrání ani slušně provedené animace a sem tam se vyskytující kvalitnější artworky. Zato hudba, byť by jí rozhodně mohlo být i více, špatná rozhodně není a patří k rozhodujícím prvkům, které navozují napínavou atmosféru, jež žene hráče dál a dál a nutí je zkoušet všechny možné postupy vedoucí k odhalení tajemství sekty hnědých kabátů. K Plerghburgu lze už jen těžko něco dodat. Má své problémy, hratelnost není vždy stoprocentní, leckdo může mít výhrady k sierráckému ovládání, či zastaralé grafice, ale přes to všechno jde o výjimečný počin, jenž stojí za vyzkoušení.

P. S.: V příslušné rubrice máme připraven návod, jenž postihuje všechny vedlejší možnosti a čtyři různé konce.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

56 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů

Nejčtenější

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Další z rubriky

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz