Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomsta má je atomová – česká textovka!

aktualizováno 
Enigmatické číslo 42 je ideální hodnocení pro tak pozoruhodný videoherní zážitek, jaký dnes přinášíme.
42

Pomsta má je atomová

Platforma: Freeware
Výrobce: AlBertCatfilm

  • Česká textovka
  • Tak špatné, až zábavné. Jenom koukejte:
  • Stupidní děj
  • Nulová atmosféra
  • Nelogické úkoly & zvraty
  • Rozhozené znaky
  • Finále jako z pera šestiletého Michaela Baye

Stáhnout

pomsta_post

pomsta_01Bez mučení přiznávám, že dnes recenzovaný kus je dílem věru zvláštním. Zaprvé protože je to hra více jak 11 let stará. Zadruhé protože se jedná o textovou hru – takovou, kde chybí grafika a hráč si pouze čte popisy dějů a reaguje na ně svými popisy dějů. A zatřetí protože Pomsta má je atomová patří mezi vzácný příklad hry tak neuvěřitelně špatné, až se tím dekadentnější jedinci budou královsky bavit.

pomsta_02Nejprve ke kdysi velmi populárnímu konceptu textové adventury, pocházejícímu z dob, kdy grafika byla luxusem. Každá lokace, kterou navštívíte, je vám popsána a jako hráč máte možnost v ní operovat. Děje skrze sérii příkazů typu JÍT, MLUVIT a podobně. Chcete-li jít na tržiště, napíšete JÍT NA TRH, chcete-li vystřelit na kameru, napíšete zase VYSTŘEL NA KAMERU. Prosté jako lhaní. Textové pojetí má tu podstatnou výhodu, že v něm lze do detailů popsat myšlenky postavy, epické scenérie i komplikované konspirace - ne nadarmo je tento žánr také nazývat interaktivní fikcí. Nepotřebujete geniální grafiky, zvukaře a programátory a přesto můžete vytvořit dechberoucí zážitek.

pomsta_04Takže, jak s tímto žánrem, starým více jak dvacet let, naložili v roce 1999 autoři Pomsty? Zhruba s grácií baletního představení Budda Spencera. Jako bezejmenný mstitel se vydáte skoncovat s vaší nemesis, jejíž jméno si zvolíte sami, ale výsledek na hru to má pramalý. Není popsáno, proč oponenta tak intenzivně nenávidíte. Dokonce ho za celou hru ani nepotkáte. Máto ho prostě zabít, a to tou nejlogičtější cestou ze všech možných – sestrojíte z náhodně nalezených komponent atomovou bombu.

pomsta_03Veškeré imaginární herní prostředí čítá zhruba dvě ulice s několika obchody, bankou a bytem vašeho cíle. Pokud přetrpíte sérii nečitelných popisů a vtipů, jejichž trapnost hvězd se dotýká, s úspěchem můžete splašit součástí bomby. Uran je na tržišti, rozbušku vám zase daruje majitel sběrných surovin. Aby teroristicky špatný a nevtipný děj působil ještě horším dojmem, rozhádaly se ve hře znaky, takže k úplnému rozšifrování textu jsou potřeba schopnosti na úrovni členů Mensy. Na obrázku vedle lze jednu takovou operaci zahlédnout.

Pomsta má je atomová je má oblíbená ukázka díla vzniklého spojením špatného nápadu a vývojářské neschopnosti; jako taková si zaslouží magické číslo 42. Ač tuto pseudohru všemi deseti prsty doporučuji, při skutečném hodnocení kladů a záporů by došlo leda tak na prostředníček.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

42 %

Hodnocení čtenářů

31 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 34 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz