Possible Worlds - v hlubinách Atlantiku

  12:00aktualizováno  12:10
Přáli jste si někdy zkoumat hlubiny oceánů? Hra Possible Worlds vám to částečně může splnit, i když místo zkoumání se spíš budete snažit poslat ke dnu pár nepřátelských ponorek, nebo třeba objevit mimozemskou základnu. Však víte, jak to ve hrách chodí.

Possible Words

Platforma: Freeware
Výrobce: Eikzilla, The Brain

Stáhnout

Possible Worlds patří mezi ten typ her, s jakými se v oblasti volně šiřitelného softwaru příliš často nesetkáváme. Jde totiž o simulátor jakéhosi futuristického podmořského plavidla. A abyste tmavomodrými hlubinami Atlantického oceánu neproplouvali jen tak nazdařbůh, bude na vašich bedrech dlít i budoucnost celého světa.

Possible Words

To už se ale dostáváme k příběhu, který rovněž nebývá běžnou součástí většiny freewarových her. Autoři Possible Worlds se rozhodli vystavět, jen napůl vážný, příběh hry na pozadí vyfabulovaných politických událostí, které se stanou mezi lety 2004 a 2011. V této době se v důsledku různých vlivůsvět rozdělí na dvě přibližně stejně silné mocnosti - UES (Union of European States) na Starém kontinentu a USA v Americe. Dvanáctého března 2001, pak dojde k události, která se stane středobodem nadcházejícího konfliktu. Dojde ke zřícení neidentifikovatelného létajícího objektu do Atlantského oceánu. Evropské i americké námořní síly k oblasti okamžitě vysílají své jednotky, přičemž oběma stranám se podaří získat části havarovaného stroje. Vědcům se nakonec povede dešifrovat některá data získaná z vraku, podle kterých se v oceánu nacházejí čtyři mimozemské pozorovací stanice. Strana, která se dříve zmocní mimozemské technologie se dozajista stane nejsilnější světovou mocností.

Possible Words

Pojďme už ale k samotné hře. Bojovat budete na straně UES a pod svoji kontrolu, jak jsem se již zmínil, dostanete moderní podmořské plavidlo, v němž posléze začnete plnit různé mise. Před začátkem každé z nich se pomocí stručného briefingu seznámíte s aktuální situací a budou vám předestřeny úkoly, jejichž splnění je pro postup do další mise nezbytné. Docela příjemným zjištěním je variabilita úkolů, které musíte splnit. Rozhodně to není jen zničení všech nepřátel. Občas budete muset chránit důležité plavidlo před útočícími ponorkami, přiblížit se k nepřátelské základně a analyzovat tamní situaci nebo najít mimozemskou stanici. Nudit se rozhodně nebudete.

Abyste v boji měli vůbec nějakou šanci, musíte se nejdřív důkladně seznámit s ovládáním vašeho plavidla. Vřele doporučuji prostudovat dokumentaci ke hře dříve, než se do ní pustíte. Rozhodně je to lepší, než pak namátkou zkoušet všechny možné klávesy, zatímco na vás útočí nepřátelská ponorka. Od věci není ani seznámit se s multifunkčním HUDem, který vám bude poskytovat mnoho nejrůznějších údajů o vaší pozici, rychlosti, poškození atd. Občas se dostanete i do situace, kdy se kvůli snížené viditelnosti budete muset orientovat jen podle přístrojů. Užitečnou funkcí, kterou určitě nejednou využijete, je možnost zaměřit nepřátelský objekt a vypálit na něj naváděné torpédo. Naneštěstí, při přímém střetu s nepřítelem, jsou torpéda příliš pomalá a kličkující ponorka jim snadno unikne. Proto je využijete spíše proti obranným věžím, jež se jinak dají zlikvidovat poměrně obtížně. Za zmínku stojí ještě možnost přepínání mezi sedmi různými pohledy kamery.

Possible Words

Na co ještě nepřišla řeč, je grafická stránka hry. Vězte tedy, že celé toto podvodní dobrodružství je kompletně zpracováno ve všech třech rozměrech a důsledně využije schopností vašeho 3d akcelerátoru. Nadějete se tak nejrůznějších vychytávek, jako jsou exploze, světelné efekty, lens flare a tak dále. Samotné herní prostředí je velice rozlehlé, i když poněkud jednotvárné. Jediným oživením jsou podmořské základny a nejrůznější plavidla, se kterými se budete setkávat. Celkem ve hře uvidíte více jak třicet různých objektů. Ani s hudbou a ozvučením hry to nedopadlo špatně a jsou na poměrně dobré úrovni.

Jak se zdá, recenze se pomalu blíží ke svému závěru a mně již nezbývá než vyřknout závěrečné hodnocení. Tak tedy - Possible Worlds je rozhodně velice zajímavá a ve své kategorii originální hra, která vás jistě bude dlouho bavit.

Autor:
Témata: Ponorka

Nejčtenější

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Najdete na iDNES.cz