Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Power Bubble - logika á la bublifuk

  12:00aktualizováno  11:00
Jako malý kluk jsem měl velmi rád takzvané bublifuky. Jistě je všichni dobře znáte. Vždyť kolik nekonečných hodin jsme s nimi strávili. Ale znáte hru, která by se principem této hračky inspirovala? Dnes vám jednu přináším a myslím, že je velmi zábavná, a že je jedním z prvních virtuálních bublifuků.

Power Bubble

Platforma: Freeware
Výrobce: Ingo Liebig

Stáhnout

Power Bubble

Dostala se mi po delší době do rukou velice kvalitní logická hra. Ne, že by jich bylo málo, to jistě ne, ale zkrátka si své mozkové závity lámu rád kvalitně. Také už mě přestaly bavit různé variace na téma známých logických her, které beztak nic nového nepřinášejí. Zkrátka jako by mi mé školní povinnosti nestačily, musím si stále namáhat hlavu s něčím novým. No jo, mě se to řekne, ale vymyslete nějaký nový logický systém pro hru v době, kde už bylo všechno chytlavé a geniální vymyšleno. Sám jsem se o to několikrát v poslední době pokusil. Ale snad ještě není všem dnům konec. Dobrý logický kousek se vždy najde.

Tentokrát se na mě při hledání hry k recenzi docela hezky usmálo štěstí. Samotný název Power Bubble na první pohled nevzbuzoval dojem nějaké super hry. Ó, kéž bych už tenkrát věděl, jak jsem se hluboce mýlil. Nicméně zvědavost mi nedala a po nějaké chvíli přemýšlení, začal můj downloadovací manažer ukrajovat první kilobajty z megového souboru. Jelikož už jsem byl hodně unavený, rozhodl jsem se, že si hraní nechám na dobu po návratu ze školy. A udělal jsem velmi dobře. Odpoledne mi myslí jistě mnohem lépe než v noci.

Power Bubble

Ve škole jsem strávil docela hezký den, ale stejně jsem se nemohl dočkat, až zapnu počítač a poprvé spustím tajemnou Power Bubble. Po počátečním okoukání jsem rychle přišel na její velice jednoduchý princip. Dostat malou bublinu pomocí fukarů (opravdu teď nenajdu lepší výraz) k blikající hvězdičce. Pomáhají vám k tomu také malé růžové bloky (které můžete posunout jednou po směru šipky, kterou na sobě mají uvedenu), a slouží nejčastěji jako jakýsi zátaras. Stejně tak využijete i žluté bloky, které ale můžete posunout pouze jednou dolů. Fukary posunujete bublinu do směru proudění vzduchu, který z něj vychází. Jako překážky jsou zde například bodce, (které samozřejmě vaší bublinu propíchnou) nebo bloky, které jste omylem špatně umístili. Málem bych zapomněl, sbíráním věcí, které připomínají pečená kuřata, získáváte body a každým restartem hry při neúspěchu (Enter), ztrácíte 100 bodů. Nebojte se, můžete jít i do mínusu. No, tak to by byl ve vší stručnosti herní princip, i když si myslím, že bude mnohem lepší, když si ho "osaháte" sami.

Užitečné určitě bude, když se zmíním o ovládání. Celé se to kočíruje myší. Jednoduše kliknete na fukar, který chcete použít, aby vaši bublinku dopravil do požadovaného směru. Také jí posouváte již zmíněné bloky. Původně jsem totiž bušil do klávesnice a nic se nedělo, tak aby poté nebyly zbytečné dotazy!

Power Bubble

Grafické zpracování na někoho může působit dětským dojmem, ale nenechte se tím zmást. Logické problémy obsažené v Power Bubble totiž dají zabrat kdekomu. Stačí jeden špatně posunutý blok a... Grafika této hře opravdu plně postačuje, i když mohla být přece jen tak o 30% lepší. Naopak hudební stránka mě vůbec neuspokojila. Je taková... jak to říci jinak než... vlezlá. Navíc je silně nedefinovatelného stylu. (Že by reggae? :-) ) Naštěstí se čas od času změní, společně s barvou herního pozadí. Takže možná po čase svoje bedničky a sluchátka o malinko ztlumíte. Naopak se mi velmi líbily zvukové efekty, které už snad nemohly být lepší. (při Ready, Go! dostávám záchvat smíchu)

Takže to schrňme - Power Bubble disponuje skvělou hratelností, která nenechá nikoho na pokoji. Trochu té infantilní grafiky, které si ale v zápalu hry nebudete moci všímat, velmi slabou hudbou a na druhou stranu výtečnou zvukovou stránkou. Slabé stránky ale autorovi rád odpustím. Jde vlastně jen o tu hudbu, a možná, že ji tak kriticky slyším jen proto, že se věnuji tvorbě elektronické hudby. Já jsem u této hry strávil dvě a půl hodinky, které uběhly velmi rychle, takže doufám, že ani vy se u dopravování bubliny k hvězdě nebudete nudit.

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz