Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praelior – jeden za všechny, všichni za jednoho!

  12:00aktualizováno  10. února 11:05
Dvě nepřátelská území, přetahování se o suroviny a povolávání těžkých zbraní. Tak vypadají bitvy nové freewarové „Empirovky“ Praelior. Jednoduchá grafika, ale silná hratelnost. Podaří se vám ustát silné nájezdy nepřítele?
60

Praelior

Platforma: Freeware
Výrobce: Anonymi Productions

Stáhnout

Praelior Zase Game Maker. Známý program na tvorbu mnohých 2D paskvilů, což však v poslední době přestává býti pravidlem. Jmenujme např. nepříliš starý Operation Desert Fox a další kvalitní hry. V nynější době se dokončují práce na šesté verzi GM, která již zvládá 3D vykreslování, avšak doba, za kterou se vývojáři naučí s novou verzí pracovat, nebude krátká, a tak budeme pravděpodobně po nějakou dobu svědky a hráči nepovedených experimentů a dalších splácanin. S předchozími verzemi však mají autoři spoustu zkušeností, a tak přinášejí lepší a lepší tituly. Praelior je toho důkazem.

Koncept hry je stejně jednoduchý jako výcviky zabijáka Hitmana, jež by zdolal kde kdo. Proti sobě se ocitají dva hrady, přičemž vy, se chopíte jednoho z nich a pokusíte se ho ochránit před zástupy nepřátel z hradu druhého. Vše se ale odehrává na miniaturní mapě, a tak je třeba vykonávat rozhodnutí co nejrychleji a s rozvahou.

Praelior Jako v každé „Empirovce“ ať už freewarové či komerční, musíte kácet dřevo, obstarávat potraviny pro obyvatele vašeho města, cvičit armádu, opravovat poničený hrad atp. Všechny suroviny naleznete na té mrňavé mapě, což vede k zamyšlení nad otázkou – Jak dlouho může trvat pokácení všech stromů? Odpověď je jasná, avšak krapet nepochopitelná. Pokácíte-li strom, za 4 vteřiny vyroste další. Zabijete-li zvíře, za moment se narodí nové. Důležité však je, že to přidává na hratelnosti (jediné štěstí autorů).

Na stromy a zvěř musíte posílat lovce a dřevorubce. Občas se ale po cestě nic nenajde, a tak jdou tito inteligentní tvoři až na druhou stranu kopce, kde je čeká smrt. Budete-li chtít (budete muset chtít) silnější jednotky, nevycvičíte je bez nějakého toho zlata (to si můžete pořídit výměnou za dřevo a jídlo). Praelior Do terénu můžete poslat až několik druhů jednotek nebo použít katapult, jenž ale nepatří mezi nejlevnější záležitosti. Levní jsou naopak dřevorubci a lovci, tudíž by vám sehnání nových surovin nemělo dělat problémy.

Ačkoliv je to možná neuvěřitelné, Praelior dokáže napnout a udržet si vás až do konce celé bitvy. Stále se musíte bránit před lukostřelci a dalšími silnými jednotkami, jež váš hrad chtějí rozporcovat na pár bezvýznamných kamenů. Můžete mít v terénu třeba 10 lovců a 5 levných jednotek, ale o všechny se dá s přehledem přijít, pakliže na vás počítač vyšle někoho silnějšího. Všech 15 životů bude nenávratně ztraceno, a proto se vyplácí rovnou investovat do silnějších jednotek, jelikož tady neplatí počet životů, nýbrž úroveň dané jednotky. Vždy se ale můžete podívat na stav protihráče a bude-li mít surovin hodně, můžete v brzké době očekávat nájezd nějaké korby.

Co se týče grafiky, nikoho neoslní, ale ani neurazí. Praelior Barvy nevšedně pěkně ladí a celkově se nenajde věc, která by vás měla ihned odradit. Avšak boj proti dvěma hradům na tak malé a jediné mapě, nemůže bavit věčně. Přestože je k mání i multiplayer, Praelior nemá šanci, aby vás zabavil na více jak několik minut, což je pekelná škoda, z níž by se mohl autor poučit např. ve druhém pokračování. Nyní je to zábava víceméně chvilková, ale zábavná, což k úspěchu ve většině případech bohatě stačí. Grafika není špatná, tématické zvuky a hudba vám bubínek také neroztrhají, a tak ji všem hráčům Empirovek vřele doporučuji. Některé aspekty hry si zasluhují hodnocení minimálně 7, jiné zase méně než 5. Z toho mi tedy vychází hodnocení „pěkné“. Na chvilkové odreagování to však stačí.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 178 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz