Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pragmatica – číslo 5 nepřežije

aktualizováno 
Ve hrách roboti pod vašim velením většinou zabíjejí lidi po stovkách. Jak ale ukazuje Pragmatica, ani samotná manufaktura plecháčů není projížďka hliníkovým sadem.
80

Pragmatica

Platforma: Freeware
Výrobce: HiVE

  • Programování á la KAREL
  • Procvičení šedé kůry mozkové
  • Grafika
  • Málo variability

Stáhnout
Pragmatica

Pragmatica

Programátoři jsou tesaři digitálního věku. Díky mocnému evangeliu zdrojového kódu máme program, na kterém si nyní můžete číst tento text. Na jiném programu tento text vznikal, pojednávajíc přitom o programu dalším (tedy hře), a při tvorbě textu samotného další program přehrával nějakou hudbu. Když se nad komplexností informační technologie zamyslíte, je fascinující, jak to všechno dokáže držet při sobě. „Jenom občas padající programy“ nejspíše zvláště oceníte po vyzkoušení logické záležitosti Pragmatica. V ní to totiž budete vy, kdo si ve stylu legendárního programu Karel vyzkouší primitivní zadávání příkazů robotům.

Nemusíte se ale obávat, že si to nezvládnete bez datlování bokem vytištěných příkazů. Pragmatica stále zůstává čistokrevnou logickou videohrou – příkazy nepíšete, ale zadáváte pouhým klikáním myší na typy chování. Každá „řádka“ se sestává z položek ACTION a RESULT, čili akce a reakce. Do položky ACTION patří podmínka reakce, tedy například spatření zdi robotem. RESULT pak stroj informuje, co má v případě určité akce provést – v případě spatření zdi například zatočit doleva. Jednoduché jako závislost.

Pragmatica

Pragmatica

Své stroje po celou dobu sledujete na jednoduché mapce v pohledu shora. Cílem kola je splnit primitivní úkol – většinou dojet s robotem z bodu A do bodu B (byť později dojde i na složitější pokyny). Vtip, zapeklitost i zábava Pragmaticy je v tom, že robotů máte mnohdy na starost více a VŠEM musí vystačit jediný program. Plecháči začínají v různých pozicích, čelí různým nástrahám, přesto se musejí spolehnout na mnohdy jedinou „řádku“ vašeho kódu. Je tedy nutné kreativně vymyslet takové příkazy, aby v daném prostředí fungovaly pro každého z nich. Popřípadě můžete pokračovat metodou pokus-omyl. Hra vás za nezdařené pokusy nijak nepenalizuje a kola je možné zkoušek do aleluja.

To celé se odehrává na pozadí nepříjemně aktuální story o sociálních nepokojích západního světa, přelidnění a megaliticky produktivní Asie. Připočtěte mňamózní grafickou stránku i možnost vytvářet vlastní kola a výsledný mix dává dohromady jeden z nejchutnějších koktejlů tohoto léta. Samozřejmě, po čase se programování může přejídat, ale pro logicky uvažující jedince nabízí Pragmatica originální herní zpestření mezi nekonečnou haldou generických stříleček. Komu se v parném a dusném červenci chce přemýšlet, nemůže se v Pragmatice zmýlit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

27 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz