Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravidla Hmoty - plastelína má zelenou

  12:00aktualizováno  18. května 12:01
Prvním dokončeným projektem ze soutěže Českých Her na téma útěk je zajímavá adventurka od debutujícího týmu Camera Obscura, jejíž lokace jsou výhradně plastelínové. Nevěříte? Přesvědčte se sami!
70

Pravidla Hmoty

Platforma: Freeware
Výrobce: Camera Obscura

Stáhnout

Fire FightAsi nejčastější možností, kterak se mohou tvůrci nezávislých her na scéně trochu zviditelnit a ještě navíc také něco hodnotného vyhrát, jsou rychlosoutěže pořádané serverem České Hry a Gamecode (přičemž druhý zmiňovaný již, jak se zdá, přestal fungovat). Vedle tradičních rychlosoutěží přišli administrátoři Českých Her s revoluční myšlenkou, jíž bylo uspořádání dlouhodobější soutěže, kde by spíše než o celkový dojem ze hry šlo o samotné nápady a inovativnost. Prvním tématem se stal útěk, což je pojem dosti široký, tudíž se není čemu divit, že se v době uzávěrky sešlo několik velmi odlišných dílek.

Jediným zástupcem adventurního žánru se pak stala prvotina týmu Camera Obscura, zajímavá interaktivní pohádka Pravidla Hmoty. Jak je patrné ze samotných obrázků, nejedná se o klasické 2D ručně kreslené či mnohdy dosti nevkusné a statické 2D renderované zpracování. Vše okolo, hlavním hrdinou počínaje, je totiž vytvořeno z plastelíny. Fire Fight

Samotný hlavní hrdina působí na první pohled dosti podivně a to je také jeho obrovské trápení. Mnozí odhadují, že se jedná o pouhou špínu, původcem jeho podivného vzhledu jsou však rodiče, neboť byli každý z nich jiné barvy, což není příliš obvyklé. A tak se náš panáček z plastelíny pouští do světa, aby zjistil všechna tajemství hmoty.

Dobrodružství začíná v malé knihovně sestávající se z několika obrovských knih a pár panáčků, kteří si hned na první pohled nehledě na vaši přítomnost žijí svůj život. Čile si povídají, pohybují se a to bez toho, abyste se snad pokusili o jakoukoli interakci, což se ve většině vesměs statických adventur nevidí.

Jinak se však jedná o vesměs klasické adventurní dobrodružství, které ale Fire Fightco do obtížnosti patří k těm jednodušším. Vesměs se totiž setkáte pouze s minimem kombinování předmětů. To však bylo z části nahrazeno zajímavými logickými mezihrami, mezi něž patří kupříkladu určování souhvězdí, kde musíte prokázat své znalosti v oblastí hvězd a vesmíru. K dispozici tedy dostanete mapu hvězd a obrázky čtyř souhvězdí, které je třeba správně zaznačit. Nemusíte se však bát, rozestavení puntíků vám dostatečně poradí.

Po grafické stránce takřka není co hře vytknout. Chvílemi budete mít bezpochyby pocit, že sledujete krátký interaktivní filmeček, do jehož děje však můžete, respektive musíte, zasahovat. Neříkám, že musí styl pojetí herního prostředí sednout každému, mně osobně se však Tajemství hmoty velice líbilo, ačkoliv na náročnosti mohli autoři rozhodně přidat.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 49 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz