Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Představení her v soutěži Útěk

  12:00aktualizováno  15. března 1:59
Právě finišuje prozatím největší česká vývojářská soutěž letošního roku a my vám nyní důkladně představíme všechny její účastníky, mezi nimiž se to hemží skvostnými a originálními tituly z různých žánrů. Na čem pracují desítky zlatých ručiček našich nezávislých vývojářů?

Vývojářské soutěže jsou často hnací silou vývoje na poli freewarovek a dobrou líhní kvalitních projektů. V současnosti finišuje soutěž vyhlášená serverem České hry na téma "Útěk". Výsledky budou vyhlášeny na letošní Game Developers Session, která proběhne již o tomto víkendu v Brně. V Útěku nakonec poměřuje své síly osm soutěžních projektů, jež se veřejnosti zatím prezentovaly betaverzemi. Ty často obsahují ještě různé technické mušky, chybí jim některé funkce a jsou omezeny na jeden či více levelů. Proto berte následující přehled jako malou sondu a prvotní seznámení. Při posuzování jsem se snažil oprostit od kritiky technické stránky hry a soustředil se na nápaditost, hratelnost a koncept jednotlivých příspěvků. I když vám nabízíme možnost stáhnout si zmiňované betaverze, doporučuji, abyste si raději počkali na finální verze, kterým se na Plných Hrách budeme věnovat v klasických recenzích. Pokud jste však nedočkaví, hry si vyzkoušejte a napište do diskuse, co se vám na nich líbí či co by měl autor změnit a vylepšit. Dle záměru pořadatelů soutěž vyhlášením výsledků nekončí a autoři by svá dítka měla dovádět dále k dokonalosti. Doufejme, že se vše zdaří. Pojďme se tedy podívat, o jaké novorozence bude brzy česká nezávislá tvorba obohacena.

Prison Escape

Informace o hře: 

Možná za to může špatná justice, možná dlouhé prsty mafiánů, ale z vězení jsou propouštěni členové největších mafiánských klanů. V této logické hře je budete muset roztřídit podle klanové příslušnosti (barev) a dovést ke správným automobilům. Nikdo samozřejmě nemá zájem o konkurenci, takže pokud dovedete k autu člena jiné rodiny, bude popraven. Mezi vězením a automobily je bludiště s odbočkami, ve kterém jsou na křižovatkách umístěny otočné šipky, jimiž měníte směr pochodujících vězňů.

Jak se hraje?

Hra má oku lahodící 3D grafiku a dobrou zápletku a po technické stránce patří k těm nejpovedenějším. V ukázkovém levelu byly použiti pouze otočné směrovače, což mi přijde hodně málo. Podobný nápad není v oblasti logických her zase tak ojedinělý a plusem her tohoto typu je spíše variabilita způsobů, jimiž se vězňové dostávají k východu a obávám se, že směrovače budou v tomto případě konečnou hranicí. Zvýšení náročnosti pak povede k rychlejšímu klikání a ne hlubšímu přemýšlení, což je ta správná cesta. Ale třeba se přeci jen dočkáme propadel, jezdících pásů, teleportů, překážek a bran závislých na konkrétní barvě či vzájemné interakce vězňů. 

Prisoner Escape Prisoner Escape Prisoner Escape

Prison Escape
Výrobce: BlueA
Download: Download beta Prison Escape (1 MB)

 

Pavouk

Informace o hře: 

Pavouk mi trochu připomínal stařičký Quix z roku 1981. Jeho nespočet variací se objevuje i na mobilních telefonech a principem je postupně rozřezávat a ohraničovat plochu výsečemi. Jednotlivé řezy pak rušily různé elementy a navíc vás naháněl čas a soupeři po stranách. Našemu hrdinovi se rozutekly mouchy. Nyní musí splést sítě a všechny je pochytat, aby nešel spát hladový. Jeho činnost mu bude kazit rozkouskovaný terén, jenž jej limituje na pletení mezi plošinkami, nepřízeň počasí i společnost dotěrných sršňů.

Jak se hraje?

Pavouk má po technické stránce provizorní grafické zpracování, které je bohužel doprovázeno i dalšími nešvary, jež hráče omezují a v této fázi by měly být lépe zpracovány. Mám na mysli především ovládání. Hrdina se sice obratně pohybuje po plošinkách a umí plést vlákna, ale autor mu pravděpodobně úmyslně do vínku nedal další typickou vlastnost - lezení a obratnost při samotném pletení. To se projevuje ve špatném přecházení mezi plošinkami a samotným vláknem. Možná by bylo dobré hru více přiblížit zmiňovanému Quixu, umožnit mu při pletení vlákna větši pohyblivost. Pak by stačilo přidat na dotěrnosti nepřátel, pohyblivosti a množství much a byla by z toho hodně akční a originální arkáda. Takto je to spíše zarputilý boj pavouka se svou vlastní nešikovností.  

Pavouk Pavouk Pavouk

Pavouk
Výrobce: ADragon
Download: Download beta Pavouk (1 MB) | knihovny (1,5 MB)

 

Sopel

Informace o hře: 

Autoři se v této hře docela odvázali. Vaším hrdinou je sopel v nose, jenž svádí nemilosrdný souboj o své přežití. Ovládáte jej v prostředí nosní dutiny a snažíte se vyhnout smrti a násilnému vytažení, o což se bude pokoušet lidský prst a další pomůcky jako kleštičky, kružítko či tužka. S dalšími levely se v nose objevuje stále více porostů chlupů, které plní funkci senzorů nebo alarmu. Pokud si nebudete dávat pozor a sečkáte nečinně v jejich blízkosti, budete nemilosrdně chyceni. Při pohybu a skákání také nesmíte zapomenout na zemskou přitažlivost.

Jak se hraje?

Sopel je po technické stránce z větší části dokončen a autoři vsadili na správnou kartu: kreslenou grafiku. Bohužel je nosní dutina prostorový útvar a špatně se modeluje, takže váš pohyb je hodně zmatený, sopel se převaluje, ztrácíte orientaci a nemáte k dispozici záchytné body. Prostorově jste hodně limitováni a po chvilce se dostaví zákonitá daň v podobě stereotypu a déle než několik minut u hry vydržíte jen stěží. I když pokud by autoři udělali takový rozsáhlejší seriál a zavedli nás na průzkum i jiných orgánů, nemuselo by to být špatné :-).  

Sopel Sopel Sopel

Sopel
Výrobce: Virtual World
Download: Download beta Sopel (1,3 MB)

 

Man in the Rain

Informace o hře: 

Průměrný český vědec s podobou Gordona Freemana, jehož hlavním smyslem života je bádání, testuje v laboratoři přístroj na zmenšování. Bohužel špatná funkčnost a neohrabanost uklízečky způsobí, že je smeten v miniaturní podobě do pražské kanalizace, kam také proudí chemikálie z jeho laboratoře, takže zde není nouze o zmutované améby a další překvapení. V zatopeném kanálu sestřelujete kapky vody, jež měníte v ledové kostky a z nich stavíte svou cestu ke svobodě.

Jak se hraje?

Jaké pocity se honí v hlavě člověku při útěku? Myslím, že jedním z hlavních je úzkost a strach. To jsou také hlavní motory, jež vás ženou dál. A v Man in the Rain si je zažijete na vlastní kůži a téma útěku zde pro mě mělo největší smysl. Postupně se zvedající hladina vody vás žene dopředu, přitom se vám ne vždy daří, kostky ledu jsou vratké, samovolně se pohybují a postavené pyramidy se usazují. Musíte operovat pod vodou, neustále poskakovat a hlavně střílet, střílet, pořád dokola. Rychle si vybudovat alespoň malou vyvýšeninu, která vás dostane nad hladinu a poskytne drahocenné vteřinky. Ze všech titulů mě právě Man in the Rain nejvíce zaujal. I přesto, že je vyroben za pomoci GameMakeru, nechybí zde vtipné intro se zápletkou, množství funkcí a i další stránky jsou již z větší části hotové a najdeme zde jen málo chybek. Ale i kdyby zde nebyly vůbec nebo jen v náznacích, na výborném nápadu a skvělé hratelnosti to nic nemění. Pro mě je to jasný vítěz a hra, která mě po delší době uvrhla do tranzu, při kterém hráč ztrácí pojem o čase. 

Man in the Rain Man in the Rain Man in the Rain

Man in the Rain
Výrobce: Workoholic Software
Download: Download beta Man in the Rain (1,8 MB)

 

Yaga

Informace o hře: 

Baba Jaga je stejně silné sousloví jako třeba propisovací tužka. Autoři zde jméno Yagy použili pro starou dětskou hru "na babu". Zde se však nahání motorové čluny, jež plují po vodě a dokáží překonávat i překážky a ostrůvky. Ve hře by měly být dva módy: v prvním si čluny vzájemně předávají babu, ve druhém utíkáte před ostatními a snažíte se, abyste nebyli chyceni. Nápomocny vám budou i bonusové předměty jako dynamit či zrychlení. 

Jak se hraje?

Uvolněná betaverze nás přesvědčí, že hra bude v 3D grafice. To je bohužel vše a slovo hra zde tedy nemá smysl, neboť jde jen o jakési technologické demo, ve kterém chybí většina věcí: máte možnost ovládat jen jeden člun ze dvou, pohyb kamery je zmatený, při různých pohledech se textury perou o místo na slunci, není zde implementován kolizní systém ani inteligence. Možná namítnete, že to vše jsou záležitosti technického zpracování, ale bohužel absence základních věcí  zcela znemožňuje jakékoliv hodnocení. A pouštět se do spekulací, jaká by Yaga byla, kdyby se ji podařilo dokončit a doplnit o všechny funkce, teď nemá smysl.    

Yaga Yaga Yaga

Yaga
Výrobce: HammerWare Factory
Download: Download beta Yaga (5,5 MB)

 

Pravidla Hmoty

Informace o hře: 

Rasismus je problém, který je beďarem nejen lidské společnosti, ale i - možná se budete divit -  společnosti plastelínových figurek. Vyrovná se náš hrdina se svým míšeným vzhledem? Bude bojovat s předsudky okolí a uspěje v hledání tajemné Hmoty? Odpověď na tyto otázky v sobě ukrývá tato originální logická adventura. 

Jak se hraje?

Jen s obtížemi bychom našli v oblasti freewarovek hru, se kterou bychom mohli Pravidla Hmoty srovnávat. Byla vytvořena pomocí originální technologie blízké animovaným filmům. Autoři hlavní hrdiny vymodelovali z plastelíny, umístili je do oblepených krabic, zátiší z knih či smyšleného plastelínového světa. Poté pomocí kamery vytvořili animace, jež spojují jednotlivé lokace. V krátké betaverzi sice náš hrdina  mnoho úkolů plnit nebude, ale i tak lze vypozorovat podobu s adventurami, nebudou zde chybět různé předměty, dialogy s postavami, řešení logických hádanek. To vše spojí dohromady silný příběh. Již teď se těším na plnou verzi, i když se obávám technické úrovně a velikosti, neboť jen samotná beta má velikost úctyhodných 100 MB a animace půjde jen stěží smrsknout. Také kompatibilita videa pod různými systémy může být oříškem. Přesto pevně doufám, že autoři hru odladí a všichni hráči se budou radovat z finální verze. Klidně bych jim odpustil i ústupky a náhražky v podobě kreslených či nafocených pasáží. Pravidla Hmoty vypadají velmi slibně! PS: Betaverze má velkou velikost, a proto vám nabídneme až plnou verzi. Zatím se pokochejte obrázky :-)

Pravidla Hmoty Pravidla Hmoty Pravidla Hmoty

Pravidla Hmoty
Výrobce: Camera Obscura
Download: Zatím jenom obrázky :-)

 

Špekoun

Informace o hře: 

Klasická plošinovka, jejímž hlavním hrdinou je tlouštík s úchylkou na hamburgery. Toho v jednotlivých levelech pronásleduje láva a nutí jej k běhu a skákání. Cílem je dostat se v každém kole až k vlajce. Cestou musíte doplňovat energii a zásobu tuku sbíráním hamburgerů.  

Jak se hraje?

Jednoduchá plošinovka vytvořená v Game Makeru patří spíše k podprůměrným titulům v rámci hopsaček. Nenajdeme zde žádný nový prvek v oblasti technického zpracování či hratelnosti, a proto Špekoun zaujme snad jen skalní příznivce restaurací s rychlým občerstvením. Možná by lávu mohl nahradit šílený plastický chirurg s úchylkou na liposukce, co říkáte? :-) 

Špekoun Špekoun Špekoun

Špekoun
Výrobce: Firehead
Download: Download beta Špekoun (0,66 MB)

 

Sammyho putování

Informace o hře: 

Sammyho putování je trochu depresivní akce. Sirotek Sammy si zde plní svůj sen a snaží se uprchnout před samotou a nástrahami života. Svou víru ztotožňuje se shledáním se svými mrtvými rodiči.

Jak se hraje?

Hra má opravdu silný příběh a atmosféru, rozhodně nic pro bezmezné optimisty. Napomáhá jí povedená kreslená grafika v kombinaci s animovanými sekvencemi. Hrdina má hlavní úkol: přežít časový limit. K tomu bude potřebovat obratnost, musí sbírat bonusy, jež se objevují na ploše a pomohou mu ubránit se nepřátelům. Z prvních dvou levelů na mě nejvíce zapůsobila grafika, zajímaví nepřátelé a variabilita. Několik málo bonusů vám nabízí spoustu taktických postupů a to nepočítám možnost zapojení dalších předmětů na obrazovce. Sammyho putování taktéž vypadá velmi slibně a i když určitě osloví jen určitou skupinu hráčů (tedy přesněji neosloví), s radostí si plnou verzi stáhnu a zahraju.

Sammyho putování Sammyho putování Sammyho putování

Sammyho putování
Výrobce: CyberGames
Download: Download beta Sammyho putování (17 MB)
Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...Najdete na iDNES.cz