Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prison Escape - Kajínek chce na svobodu

  12:00aktualizováno  24. srpna 10:44
Finální verze českého logického rychlíku je konečně hotova. Předchozí betaverze se umístila na stupních vítězů ve vývojářské soutěži Koncept Revue. Od té doby se dočkala zlepšení především po technické stránce. Pomůžete vězňům na svobodu?
70

Prison Escape

Platforma: Freeware
Výrobce: BlueA

Stáhnout

Poznámka: Tato recenze je spíše doplněním recenze betaverze. Pokud chcete mít o hře celistvý obrázek, určitě si ji taktéž přečtěte.

Prison EscapeJe nelehkým údělem recenzentovým psát dva téměř identické články k jedné jediné hře. Skrz naskrz prozkoušet dvě téměř stejné verze, zkoumat vylepšení/zhoršení oproti betaverzi, vyzdvihnout klady a vypíchnout mouchy. Nicméně po zásahu šedé eminence v podobě autorů této hry mi nezbývá nic jiného, než na předchozí výtvor přilepit nálepku s všeříkajícím názvem „preview“ a vrhnout se na tento (snad) finální produkt od autorského týmu BlueA Software.

Koncept hry zůstal nezměněn. Stále se jedná o logický rychlík, ve kterém hrají hlavní roli postřeh, rychlost a frekvence kmitání vašich očních zorniček, které budou muset chtě nechtě neustále šmejdit po obrazovce. Od posledně se totiž (k mé lítosti) docela zvýšila obtížnost. Ne, že by před vás autoři předhodili nějaké nové výzvy s kterými byste se museli potýkat, to bohužel ne. Uchýlili se k dosti nešťastnému kroku pouhého zvýšení rychlosti na úkor hratelnosti. Vedlejším účinkem je ovšem občasná Prison Escape neskutečná iritace a znechucené odhození nebohé Myšky do kouta, hlavně díky nechutnému pravidlu „vše nebo nic.“ Zkrátka, buď se vám podaří dovést do bezpečí všechny vězně, nebo si, milý hráči, úroveň pěkně zopakuješ.

Ale abychom pouze nehanili, vizuální prezentace hry se výrazně zlepšila. Na úvod vás překvapí komfortní hlavní menu, ve kterém si můžete například zpětně projít již dokončené úrovně, nebo zkonfrontovat své dosažené skóre s ostatními, popřípadě si upravit rozlišení a zvuk k obrazu a sluchu svému. Grafika ve hře nijak razantní změny do vínku nedostala. Jedná se spíše o kosmetické úpravy typu krvavého obláčku&zvuku Prison Escape střely či náhrady kamenitého povrchu zeleným pažitem. 

Dosti podstatnou inovací, která s finální verzí přišla je přidání editoru úrovní, ve které si každý kutil dokáže s trochou snahy vytvořit své vlastní bludiště a tím si herní dobu o nějaký ten čas prodloužit..

Dovedli tedy autoři své sliby do stádia realizace? Jako mnohdy předtím a nesčetněkrát poté, jak v čem. Jednoznačně se zkvalitnila prezentace, to bezesporu. Dalším kladem je také přiložení editoru úrovní. Bohužel dosti nešťastným tahem se zvýšením rychlosti v kombinaci s dosti nešťastným herním konceptem to nestačí na více než dva bodíky nad průměr.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 31 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz