Pteroglider Postmortem – ex-komerční arkáda

aktualizováno 
Svižná a kdysi placená hra o tom, jak se vesmírnou pterostíhačkou protloukáváte skrze masivní výbuchy a rádobytuhé bossy mezi jinými freeware arkádamí rozhodně nezapadne.
80

Pteroglider Postmortem

Platforma: Freeware
Výrobce: Codeminion

  • Grafika
  • Nápad s municí

Stáhnout

ptero_01Přiznám se, že je mi sympatická koncepce pokání. Málokdo umí předstoupit před ostatní a říct "tohle jsem udělal blbě". A doplní-li třeba herně-vývojářské studio svoje pokání i dárkem pro nás freeware pozitivní, je to radost dvojnásobná. Nepříliš známé polské studio Codeminion takto v nedávné době spolu s popisem svých úspěchů a neúspěchů vypustilo do freeware vod jednu ze svých komerčních ranných her, 2D shora viděnou arkádu Pteroglider Postmortem. Ke znovuvydání jako freeware prý výrazně přispěl fakt, že placených verzí hry se prodalo pěkných 32 kusů. Plné hry gratulují!

Docela by mě zajímalo, co si o freeware vypustění nyní myslí oněch šťastných 32 platících zákazníků, ale pojďme raději rovnou k recenzi.

Pod bizarním jménem se skrývá klasický setting á la kultovní Raptor: Shadow of Darkness. Se svým pterokluzákem ničíte houfy nepřátel a probojováváte se k hlavnímu bossovi. To celé ve vesmíru. Hra má svůj původ v roce 2006 a Codeminion tvrdí, že na tehdejší poměry obohatila žánr o několik podstatných pikanterií, například pohyb lodí skrze klávesnici a zároveň střelbu ze zbraní do jiných směrů myší...

No, možná měli Codeminion na mysli jenom žánr budgetovek, ale nešť.

ptero_02Herní část Pteroglideru samozřejmě obsahuje nezbytné součástí každé slušné arkády. Někteří nepřátelé na vás nalétávají přímo, jiní se těžkooděnecky plouží v pevné formaci. Především z oponentů vypadávají masité power-upy, po jejichž aplikaci se z vašeho ptero-vesmírného-kluzáku stává ještě mocnější zabiják. Ovládání nečiní jakékoliv problémy, navzdory prohlášení Codeminion, že nápad o střelbě myší byl na svou dobu příliš odvážný, nebo co.

Zajímavou inovací hratelnosti je docházející munice. Nestává se příliš často, že by podobnou věc vývojáři implementovali zrovna do frenetických arkád. Náboje, přesněji tedy energii do zbraní, si samozřejmě budete z padlých nepřátel doplňovat velmi často, navíc se vám, myslím, i tak pomalu doplňuje, přesto však se mi několikrát stalo, že hlavní kanón vypověděl službu a nastal čas na zběsilné kličky a hledání nejbližšího energetického power-upu. Roztomilé.

ptero_03Hodně bodů k dobru získal Pteroglider za oslnivou grafiku. Dotek profesionální ruky na hře rozhodně je poznat, a všechny ty modely jsou vyvedeny v pěkném detailu a roztomilých pastelových barvách, byť ve chvíli, kdy nastoupí boje v mlhovinách a s nimi i částicové efekty, ztrácí hra potřebnou plynulost.

Nedá se říct, že bych z Pteroglideru byl jakkoliv odvázaný, ale oceňuji vůli Codeminion vypustit svůj starší neúspěšný titul. Navíc, pokud vás věci okolo vývoje her alespoň trochu zajímají, tak zpověď Codeminion na jejich oficiálním webu je i trochu zajímavá (kdyžtak pogooglujte). Každopádně je pěkné, že se k nám dostává k světu vypadající a neodfláknutá arkáda, taková, která si těch 80% za své řemeslné zpracování určitě zaslouží.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

34 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Najdete na iDNES.cz