Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Punkáči – brutální Mario po česku

  12:00aktualizováno  5. září 10:08
Punkáči - tak zní název prvotiny Wishes Teamu. Jedná se o poněkud brutálnější klon klasiky Super Mario, který hráče postaví do role sympatického zelenovlasého panáčka, který i přes svůj vzhled nemá s rybníkem Brčálníkem pranic společného…

Punkáči

Platforma: Freeware
Výrobce: Wishes Interactive

Stáhnout

Punkáči Pravověrných arkád není nikdy dost – i když pravidelní čtenáři Plných her by mohli namítnout, že se v jejich obrovském počtu ostatní žánry trochu ztrácejí. Je to způsobeno jejich nenáročností na vývoj a vcelku obstojným výsledkem co do hratelnosti po jeho dokončení, což je kombinace, která láká obrovské množství začínajících freeware vývojářů. Mezi ně patří i tým Wishes Interactive, dřívější Power Team Brno, který nedávno dokončil titul s názvem Punkáči, který je i přes svůj název prakticky jen variací na klasického Maria, což ale nemusí být rozhodně na škodu.

V hlavní roli této mariovské variace je sympatický mladík s dlouhým zeleným hárem a koženou bundou skrývající buď nabušené břišní svalstvo, Punkáči nebo pořádný pivní pupek (druhá možnost je pravděpodobnější, ale proč být pesimisty, že?). Umí se pohybovat doleva a doprava po obrazovce viděné klasicky plošinovkovsky dvojrozměrným pohledem z boku, skákat a pomocí mezerníku pokládat již dříve sebrané miny. Jeho cílem není nic jiného, než opustit prostory úrovně v místě s všeříkajícím nápisem Exit, k této metě však nevede cesta růžovým sadem, ale spletitým bludištěm plošinek obydlených nepřáteli a nástrahami.

Úrovní je v Punkáčích hned několik, liší se svým grafickým vzhledem a také nepřáteli, kteří se v nich vyskytují. Ze začátku zaskočí hlavního hrdinu podivní typové v šedivých bomberech, později se objeví kupříkladu policisté – a samozřejmostí je bohatá squadra závěrečných bossů, na jejichž likvidaci je potřeba vynaložit trochu větší úsilí, Punkáči než je tomu u záporňáků obyčejných. Těm stačí pouze jednou skočit na hlavu, či do cesty chytře nastražit minu (pozor ale – na vlastní miny se lze nepříjemně snadno nachytat a nepřátelé jsou rychlí), u bossů je potřeba min více, či skoků na specifická místa jejich anatomie.

Za každého zlikvidovaného nepřítele získá hráč body, ty se přípisují i za sběr peněžních bonusů přímo v úrovni. Vyčerpá-li pak příděl životů (které ubývají pravidelně ve chvíli, kdy si hloupě naběhne do zloducha či na vlastní minu), body se sečtou a zapíší do tabulky High score. Systém prostý, ale motivačně stále bezchybný.

Hratelnost Punkáčů má jen dvě chyby, které si zaslouží zmínit. Punkáči První je nerozlišování miny jako bonusu, který lze sebrat a později položit, a miny již položené. To způsobuje hloupé nabíhání do vlastních pastí a proklínání nechuti autorů k tvorbě jednoho hloupého spritu navíc. Druhým problémem hratelnosti jsou pak mírné technické problémy, které občas způsobují zrychlení a zpomalení scrollingu a pohybu nepřítel, což je někdy rušivé a nepříjemné.

Grafické zpracování je asi hlavním a nejzásadnějším nedostatkem hry. Sprity jsou víceméně z různých zdrojů vykradené a vlastní tvorba autorů za moc nestojí, animací je minimum a problémy se scrollingem už byly zmíněny. Hudba je taktéž ne úplně legálním způsobem získána – mírně upravený song Smoke on the Water od Deep Purple asi pozná leckdo, byť třeba ne podle jména, ale zvuk je to známý skutečně notoricky.

Ve výsledku se tak Punkáči řadí k průměru až podprůměru freeware arkád, jako příjemné krátkodobé zpestření pracovního dne je lze ale s klidem doporučit.


Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Najdete na iDNES.cz