Pure Sudoku - křížovka beze slov

  12:00aktualizováno  30. března 11:07
Neuděláte krok bez Sudoku? Pak je Pure Sudoku něco pro vás. Nabízí spoustu partií, čtyři úrovně obtížnosti, jednoduché ovládání a pěkné fotografie na pozadí každé mřížky.
70

Pure Sudoku

Platforma: Freeware
Výrobce: Mochek Interactive

Stáhnout

Pure SudokuKdyž jsem psal na PH první recenzi na Sudoku, bylo toto puzzle zábavou jen malé skupinky fanoušků. Dnes se stalo běžnou kratochvílí, nedílnou součástí všech novinových příloh, nenajít ve vlaku či MHD člověka s tužkou nad obligátní mřížkou s čísly se rovná téměř zázraku. Pure Sudoku existuje ve dvou verzích. My vám představuje základní verzi, která na rozdíl od placené „deluxe“ nabízí „jen“ 20 000 různých her a chybí v ní postradatelné funkce jako nápověda a možnost sudoku exportovat k tisku (autoři asi neznají klávesu PrintScreen).

Pochybuji, že je mezi vámi někdo, kdo nezná pravidla tohoto puzzle, ale pro pořádek je zde ve zkratce uvedu. Sudoku je číselná hra, někdy označovaná jako křížovka beze slov. Do volných políček v mřížce doplňujete číslice od 1 do 9. Některá políčka již čísla obsahují, právě počet na počátku vyplněných čísel přitom určuje obtížnost. V Pure Sudoku jsou čtyři úrovně obtížnosti: od začátečníků až po sebevrahy. Vyplňování čísel se řídí jednoduchými pravidly: ve stejném sloupci, řádku a čtverci o rozměrech 3x3 políčka se nesmí vyskytovat dvě stejná čísla.

Pure SudokuPure Sudoku je velmi pěkně vizuálně zpracovaný. U deskových her a ještě více u podobných křížovkářských modifikací se většinou na grafiku moc nehledí, mnohdy totiž pestrobarevná pozadí a ikonky hráče rozptylují a strhávají jeho pozornost. Zde rotuje na pozadí 43 pěkných fotografií, samotná mřížka připomíná zakouřené sklo, takže podklad nijak nesnižuje viditelnost. Čísla jsou velká a hezky čitelná. Vlevo najdete sloupec s čísly, které volíte k doplňování. Prvním minusem je, že tento sloupec není vpravo, což mi připadne přirozenější. Samotná čísla se doplňují tak, že nejprve zvolíme myší číslo, které potom klikneme do příslušného políčka v mřížce. Výběr doprovází animace, která má tu chybu, že pokud stihnete kliknout dříve než skončí, vybere se vám předchozí číslo a uděláte tak bez vlastního přičinění chybu. Po výběru čísla tak raději pár vteřin počkejte. 

Další vadou na kráse je označování chyb. Někdy se vám totiž zobrazí spolu s chybným číslem i další čísla, kvůli kterým není možné jej zapsat, jindy však ne. Lepší by samozřejmě bylo je nezobrazovat vůbec nebo ve všech možných případech. Nejhorší mouchou – ba přímo masařkou – je však vyhodnocování partií. Sice se vám hezky ukáže správně vyplněná mřížka, ale již se nezobrazí s vámi vyplněnou mřížkou. Pure Sudoku Pokud si tak vypnete označování chyb a kliknete na „vyřešit“, máte jedinou možnost: bleskurychle si naskenovat do mozku celou mřížku, jinak se vůbec nedozvíte, kde jste udělali chybu.

Ale dost už bylo kritiky, Pure Sudoku je velmi pěkně zpracovaná hra, která má intuitivní ovládání, nabízí spoustu vygenerovaných mřížek, několik úrovní obtížnosti a velmi příjemnou funkci uložení rozehrané partie. Díky výběru čísel myší na klávesnici vůbec nesáhnete, dokonce se lehce levým tlačítkem do políček vepisují i dvojice čísel v případech, kdy si nejste jisti tím pravým (což oceníte především u obtížných partií). 


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 100 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Další z rubriky

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz