Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pyramis – staňte se egyptským faraonem

  12:00aktualizováno  15. srpna 12:17
Faraónská česká budovatelská strategie s hromadou překvapení a jedním velkým cílem - vystavět své město k úplné dokonalosti a navíc ke spokojenosti svých poddaných. K dispozici máte mnoho budov a obrovskou poušť plnou písku. Budete i vy dobrým panovníkem nebo vaše hrůzovláda povede k záhubě města?
40

Pear Softwares

Platforma: Freeware
Výrobce: Pear Softwares

Stáhnout

Pyramis Hry jsou různé. Některé jsou dokonce tak jednotvárné, krátké, nezajímavé a nudné, že napsat o nich jakýkoliv článek je pro recenzenta peklo. O takové hře prostě vypotíte pár řádků a pak už jen plácáte kraviny, protože vše, co se o ní dalo říct, už jste ze sebe dostali. Naštěstí ale existují také hry o nichž platí opak výše uvedeného. Jsou zábavné a poměrně rozsáhlé. A když nejsou rozsáhlé, jsou alespoň zajímavé a člověk se v nich snaží objevit, co vše vlastně v sobě hra ukrývá. Jednou z nich je také gamesa Pyramis, kterou vám dnes na našem serveru představujeme.

Pyramis je česká budovatelská strategická hra z dob faraónů, pyramid a nelítostných bojů mezi národy a za jejím vznikem stojí již poměrně známý tým Pear Softwares, autor mnoha her, Pyramishříček a legrácek - jako například K.S.L.U., Kubanos, Trezor nebo Pan Sirka.

Českých strategických her na poli freewarovek nevznikalo a nevzniká příliš mnoho. Je to dáno mnoha aspekty, z nichž jedním z nejvýznamnějších je asi fakt, že vývoj takového dílka je poměrně náročný a nemůže ho dělat každý, kdo si dva dny hraje s Basicem. Vytvoření strategické hry dá totiž mnohem větší práci, než třeba napsání další z mnoha předělávek Tetrisu, Pacmana nebo třeba Arkanoidu.

Člověka proto potěší, když se neveliká rodina českých budovatelských strategických her rozroste o další povedený kousek Pyramisa hry jako Zahrádka nebo Země 99 získají nového brášku.

Pyramis v podstatě vychází ze standardů budovatelských strategických her a tak vás hned na začátku samotného budování uvítá nezastavěná hrací plocha, kde se sem tam nachází nějaký ten artefakt, řeka, skála nebo les. V dolní části obrazovky pak máte mapku, ikony sloužící k ovládání programu (jako ukončení hry, načtení nebo uložení pozice apod.), dále menu pro stavbu nových budov, informace o aktuálním stavu surovin. Dále pak další ikony pro ovládání hry a zjišťování informací o tom, jak si ve hře vedete. V pravé části se pak můžete dozvědět informace o vybrané stavbě - například k čemu slouží a jaké jsou její vlastnosti.

A o co vlastně ve hře jde? Jakožto zakladatel města ho musíte dovést k úplné dokonalosti a ke spokojenosti poddaných. To však není zase tak jednoduché, protože město je nutné budovat správně tak, aby fungovalo, bylo z čeho stavět, Pyramislidé měli co jíst nebo aby se ubránili při napadení nějakým jiným národem. Největší stavbou ve hře je pyramida. K jejímu vzniku, ale musíte mít jednak opravdu velké množství surovin a jednak si musíte projít všechny předchozí budovatelské nesnáze.

S "nemovitostmi", které můžete stavět autoři nešetřili (ale abych vás nemystifikoval - ani jimi příliš neplýtvali) a tak jen namátkou jich pár zmíním, aby jste měli představu - dům městský, dům venkovský, modlitebna, obelisk, chrám, strážní věž, pole, stodola, důl, kasárny, obchod, nemocnice, ovocný sad, studna, dřevorubec a další. Ke stavbě určité budovy jsou potřeba vždy nějaké suroviny a k získání nějaké suroviny potřebujete zase jinou budovu, kterou lze stavět například jen u lesa. Prostě - klasický systém, kdy všechno souvisí se vším. Například k přežití nájezdů cizích národů musíte mít hodně vojáků a ti žijí v kasárnách, musíte proto stavět hodně kasáren. Aby lidé netrpěli hladem, musíte stavět stodoly a takových věcí je ve hře poměrně dost.

Pyramis Občas vaší úrodu napadnou škůdci, nastane povodeň či zemětřesení, nebo na vás někdo zaútočí a vaše bezproblémová cesta k vítězství se mírně zkomplikuje. Přesto ale po čase přijdete na ten správný postup a hru dohrajete, není totiž příliš dlouhá. Tvoří ji ve své podstatě pouze jedna základní mise. No nic není nekonečné, ale myslím, že autoři si zde mohli dát práci a vytvořit alespoň ještě pár dalších částí. Ovšem na světě neexistuje žádná věc bez vady a hře, až na pár výjimek, už nic moc dalšího podstatného vytýkat nelze.

Grafika hry je přívětivá, ovládání pohodlné, zpracování příjemné a hudba nekazí celkový dojem ze hry. Co tedy říci na závěr? Pyramis je gamesa, která potěší nejednoho hráče a vy mezi ně klidně můžete patřit. Takže neváhejte, pařbu si stáhněte a uvidíte, zda jste ten správný panovník či nikoliv....


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 55 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Najdete na iDNES.cz