Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Q-Lat 2 - logická extáze pro fajnšmekry

  12:00aktualizováno  9:15
Q-Lat 2 je jako ten nejchutnější zákusek. Není ničím všedním, ohraným a omšelým. Není amatérským pokusem o horkou jehlou šitou primitivní freewarovku. Je netradiční, originální, neuvěřitelně hratelná, profesionálně zpracovaná a mistrovsky namixovaná. Dáte si s námi taky kousek?

Q-Lat2

Platforma: Freeware
Výrobce: Piste Gamez

Stáhnout

Odpočinková neděle bude tento týden na Plných hrách výjimečně zasvěcena freewarovce značně náročné… tedy přinejmenším myšlenkově. Hra s velice netradičním názvem Q-Lat 2 je totiž čistokrevnou kombinací logiky a arkády okořeněnou doslova perfektním zpracováním. Na druhou stranu je ale taky skutečně pekelně hardwarově náročná. Procesor s taktováním vyšším než 300MHz je tedy bezpodmínečnou nutností pro všechny, kdo chtějí výjimečné kvality téhle originální freewarovky okusit na vlastní kůži.

Q-Lat2To, že Q-Lat 2 rozhodně označení „freeware“ nedělá ostudu, poznáte už po pár sekundách strávených v relativně rozsáhlém hlavním menu. Velice profesionálně tvůrci pojali nejen hudebně-zvukovou složku hry, která je na špičkové úrovni, ale také zpracování po stránce grafické, které se pyšní tolika detaily, že by jí je mohly mnohdy závidět i některé hry bezostyšně prodávané za nekřesťanské částky v obchodech. Osobitých hudebních stop dokonce tvůrci použili tolik, že vydaly na soudtrackové CD, které mimo hudby obsažené přímo ve hře obsahuje i čtyři stopy, na než už ve hře nezbylo místo.

Logická část Q-Lat 2 je také doslova „k sežrání“. Celá pointa se točí okolo mnoha koulí a kuliček všech možných velikostí a pěti barev. Vaším úkolem není nic jiného, než eliminace barevného odlišení těchto předmětů, tedy jinak řečeno, musíte všechny koule a kuličky obarvit toutéž barvou. Lze tak činit pouze a jenom jedním způsobem a to jejich vzájemným narážením – při každé kolizi se kulička, jež při srážce vykazovala nižší aktuální rychlost, obarví stejnou barvou, jakou se v tu chvíli pyšní kulička rychlejší. Znamená to, že musíte kuličky zvolené barvy odrážet směrem na cíle barvy odlišné a tak postupně obarvit celé jejich spektrum. Jakmile se vám to podaří, všechny obarvené kulatosti zaefektují (=výraz pro provedení efektu daným objektem), zmizí a vy můžete vesele likvidovat dál… tedy přinejmenším až do vypršení časového limitu, ježto standardně čítá celých pět minut.

Postup s odpinkáváním kuliček má ale samozřejmě také svůj vedlejší a vysoce negativní efekt – často totiž jeho aplikací dochází k odražení i zvláštních šedých kuliček, od kterých se následně odráží i další, nežádoucí barvou zbarvené kuličky, ježto následně svou ctěnou barvičku přenášejí na objekty, jejichž obarvení jste již předtím ukončili. S trochou nešikovnosti si tak můžete velice snadno vytvořit bludný kruh, z něhož není cesty ven. Ony mršky šedé kuličky vám mohou ale být i dobrými pomocníky – to v případě, že je můžete odrazit tak, aby svou energii posléze předaly dalším, barevným kuličkám a tak exponenciálně zrychlovaly obarvovaní.

Q-Lat2Aby to nebylo tak jednoduché a moje recenze mohla být hnidopichy označena za naprogramované robotické opakování barev a kuliček, vyskytují se ve hře ještě další speciální kuličky, tentokrát však nikoli šedé, ale bonusové. Poznáte je podle písmenka, kterým jsou označeny – například kulička opatřená písmenem „B“ vašemu skóre okamžitě přilepší o 5 bodů, zatímco její „S“ková kolegyně se vyznačuje neuvěřitelnou energií a jakmile je v pohybu, štráduje si to až do alelujá.

V popisování bonusů by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho, nicméně protože jsem člověk velice ohleduplný k čtenářům, kteří čtou vždy jen poslední odstaveček recenze a myslí si, že z něj vyčtou ve zkrácené podobě to, co o pár řádek výš přeskočili, nebudu vás už trápit detailním popisem nejrůznějších speciálních vlastností Q-Lat 2 ani hloubkovou studií pozitiv a negativ jejího technického zpracování. Pro ty, kterým se při vyslovení spojení „logická hra“ rozsvítí oči a mozek nastartuje na plné obrátky jako mně, je Q-Lat 2 naprostou nutností, pro ostatní zase nevšedním zpetřením (ne)všedního dne.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!Najdete na iDNES.cz