Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Q.U.B.E. – pro chytré hlavičky

aktualizováno 
Vizuálem připomíná Portal, mechanikami připomíná Portal, ale pro dnešek se bez červích děr obejdeme.
91

Q.U.B.E.

Platforma: Freeware
Výrobce: Toxic Games

  • Level design!
  • Grafika a stylizace!
  • Námět a provedení
  • Námět a provedení!
  • Chybí save

Stáhnout

qube_03Bývaly doby, kdy byl pojem ‘hra‘ automaticky brán jako vysoce náročná logická/sportovní aktivita. Přece jenom, šachy nemůže hrát úplně kdokoliv. Nehledě na haldy studií o přínosech videoher, jako zlepšení reflexů, multitaskingu a podobně, je dnes možná až příliš často pojem ‚videohra‘ asociován s generickým dílem Call of Duty. Dnešní logická akce Q.U.B.E. na Unreal Enginu 3 a s vizuálem a rébusy jako z Portalu, ale pomáhá vylepšovat přemýšlivou povahu videoher.


Nenechte se odradit strohou grafikou ani označením "logická hra", Q.U.B.E. se totiž řadí mezi kusy, které pobaví široké masy a dodají jim pocit, že jsou ó tak chytré. Hned z kraje hráče v atmosférické animaci jako vystřižené ze Silent Hillu vrhne do sanatoria, na schizofrenické záchvaty a paranoiu ale tentokrát nedojde. Namísto toho se ocitnete v chirurgicky čistém prostředí a s prostrorovými rébusy před sebou.

qube_04Své jméno Q.U.B.E. odvodila od anglického názvu pro krychli, čili cube. A krychlí ve hře potkáte habaděj. Celá herní mechanika je totiž postavená na aktivování různobarevných kostek – levou rukou je na dálku vytáhnete, pravou zaděláte. Červené kostky můžete ještě postupně vytahovat a vytvářet si z nich mosty, avšak žluté kostky se po aktivaci vystřelí kupředu a modré kostky zase hráči slouží namísto trampolíny.

Pokud to zní divně, počkejte si na hru samotnou. Navzdory ujetému námětu si ale tým stojící za Q.U.B.E. dal obrovskou práci s velmi inteligentním level designem, takže pochopit princip kostek zase tolik mozkové kapacity nesežere a přitom se jako hráč stále budete cítit příjemně pod tlakem touhy objevovat nová a nová řešení. Trojice základních kostek se totiž časem začne promíchávat do složitějších variací, a to ani nemluvím o pozdějších levelech, ve kterých dojde i na manipulování s prostorem jako takovým nebo potkání aktivních nepřítel – ani s těmi ale v duchu hry nebudete bojovat mečem ni flintou, a i jejich destrukce je vyloženě potravou pro šedé buňky mozkové.

qube_05Po zástupech her, které po hráčích vyžadovaly přemýšlení při aplikování červích děr (Portal), zpomalování času (Focus) či časových smyček (Stream) je Q.U.B.E. zase po dlouhé době zástupcem starého dobrého prostorového přemýšlení bez zvláštních příkras. Pokud to vaše železo zvládne, není důvod proč s Q.U.B.E. jednu příjemnou hodinu nezabít.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

91 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 95 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz