Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Racer - vůně benzínu

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:55
Jen málo her se může pochlubit tak propracovanou grafickou stránkou, jako právě Racer. V této bezesporu výjimečné závodní hře budete mít možnost prověřit schopnosti několika atraktivních strojů a v multiplayerovém klání se na některé z tratí utkat se svými přáteli. Potřebujete snad vědět víc?
70

Racer

Platforma: Freeware
Výrobce: Doplhinity

Stáhnout

Racer

Jistě se mnou budete souhlasit, že 3D automobilové simulátory jsou mezi volně šiřitelnými hrami jen pouhou kapkou v moři klonů Tetrisu a Arkanoidu. Důvody jsou zřejmé - vývoj takovýchto her je velmi náročný. Nejenže je k tomu zapotřebí velká dávka zkušeností a programátorského umu, ale je třeba počítat i s tím, že torba hry autorům často zabere většinu jejich volného času. I proto se na tuto nejistou půdu pouští jen hrstka odvážlivců obrněných nekonečnou trpělivostí a odhodláním. A to už se pomalu dostáváme k tématu dnešního článku, ke hře Racer. Právě tato hra se totiž řadí do skupiny, kterou jsem tu právě popsal. A nejen to. Myslím, že mohu zodpovědně prohlásit, že volné hry, které mají tak propracovanou grafickou podobu, jako má právě Racer, by se daly bez problémů spočítat na prstech jedné ruky neopatrného pracovníka dřevořezných závodů. Ale vezměme to pěkně od začátku.

Jak už tedy bylo řečeno, Racer je automobilovým simulátorem. V základní verzi hry budete moci usednout za volant jednoho ze tří vozů (Ferrari P4, Mitsubishi Lancer EVO VI nebo Ferrari 312)a vyzkoušet své řidičské schopnosti na jedné trati. Zdá se vám to málo? Máte pravdu, opravdu to není moc, ale nezoufejte. Jelikož autor hry umožnil hráčům vytvářet nová auta i okruhy, můžete si dnes seznam tratí i vozový park Raceru rozšířit o pěkných pár kousků. Trochu zamrzí jen absence počítačových oponentů, naštěstí je ale do hry implementován i multiplayer, což je více než odpovídající náhrada.

Racer

Další slabinou hry je její ovládání, které je primárně přizpůsobeno pro joysticky a jiné podobné ovladače. Možnost řídit vůz skrze klávesnici zde sice existuje, je ale cítit, že to není to pravé ořechové. Ke všemu ještě ve hře chybí přímá možnost nastavení ovládacích kláves. Pokud vám tedy přednastavená konfigurace nesedne (jako že asi ne :), budete se muset pustit do ruční editace *.ini souborů. Co se týče jízdních vlastností aut, ty se liší vůz od vozu. Některá auta se řídí poměrně snadno i skrze onu nešťastnou klávesnici, zatímco u jiných je problém udržet je na silnici.

Jak Racer vypadá, to už jsem tak trochu nakousnul. Zkrátka, vypadá naprosto skvěle. Modely aut jsou většinou vytvořeny podle skutečných vozů známých značek a jsou velice povedené. To platí jak pro automobily, které hra už přímo obsahuje, tak pro většinu výtvorů fanoušků. Vyleštěné kapoty vozů zdobí odlesky, ve kterých se zrcadlí i obraz okolního prostředí. Nezapomnělo se ani na kouřové efekty, které si užijete při smycích apod. Při jízdě vás pak nesmí překvapit ani povedené oslnění sluncem. Můžete také přepínat mezi mnoha různými pohledy kamery, které navíc mohou být pro každý vůz jiné. Lze též aktivovat pohled statických kamer okolo trati, které budou automaticky sledovat váš vůz. Na co se však v Racerovi poněkud pozapomnělo, je hudba. Pokud jde o zvuky, ty jsou na zcela průměrné úrovni, nicméně svému úkolu dostávají se ctí.

Racer

Co říci závěrem? Snad jen to, že je dobře, že vznikají i hry tohoto typu, navíc v tak kvalitním grafickém provedení. Autor hry - Ruud van Gaal - evidentně uvažoval správně, když se rozhodl otevřít svůj projekt herní komunitě a umožnit tak tvořivým fanouškům modelovat nové vozy a tratě do hry. Tento přístup má několik zásadních výhod. Posuďte sami. Tvůrci hry zbývá mnohem více času na zdokonalování enginu hry, neboť se nemusí zabývat tvorbou aut ani tratí. Kvalitní engine, na kterém se dá dále stavět, je pak živnou půdou pro tvořivé fanoušky, kteří hru obohatí o obsah. Tímto způsobem vznikne kvalitní hra, o kterou se začne zajímat větší okruh hráčů. Pomalu se tak začne vytvářet komunita lidí, která dále roste a sama se podílí na zdokonalování hry. Docela jednoduché, ne?

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 285 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz