Racing Dynamics – závody par excellence

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 1:57
Už delší dobu nevyšla na Plných hrách skutečně kvalitní závodní hra. Situaci spolehlivě napraví dnešní Racing Dynamics – tři tratě, velká řada aut a hlavně parádní grafika, to jsou hlavní devízy těchto okruhových závodů.
70

Racing Dynamics

Platforma: Freeware
Výrobce: Clubman

Stáhnout

Racing DynamicsZávodní freeware hry patří svou celkovou kvalitou rozhodně na přední příčky pomyslného žebříčku. Šikovným programátorům netvoří větší problém vyrobit i trojrozměrný engine, který takový titul rozběhne, a hratelnost je pak dobrá i v případě, že hra zrovna neoplývá módy, tratěmi a automobily. A pak jsou tu samozřejmě 2D arkádové závody, kde si nejlépe vedou čeští vývojáři s projekty jako Racer od Hippo Games či Trabi II od PUPworX. Racing Dynamics jsou zástupcem kategorie první, složitější na výrobu, ale o poznání efektnější. Co všechno nabízejí?

Předně jsou to tři tratě, dlouhý okruh jménem Zahrada, který se odehrává v klasickém prostředí tratě obklopené zelení, pak je tu Větrná cesta, podobná, jen trochu hornatější, tmavší a co do délky dráhy kratší, a konečně pak fyzikálně zcela odlišný zasněžený okruh. Potěší i nabídka automobilů, mezi nimiž se nachází několik druhů závodních speciálů, z nichž jmenovat zaslouží především Ford Focus WRC (tedy nejsilnější třída), s nímž závodil Colin McRae předtím, než přešel ke stáji Citroen.

Racing DynamicsSamotná hra probíhá jednoduše a chtěla by asi ještě dopilovat co do motivace. Jediné, oč jde, je totiž po zvolení tratě, automobilu a případně i jeho barvy, kroužit donekonečna po okruhu a snažit se o pokud možno co nejlepší čas. To by ještě nebylo tak hrozné, kdyby se nejlepší výsledky alespoň někam zapisovaly a bylo možné vést si rozumné high score a třeba ho porovnat s kamarády – to zde ale nejde, protože po každém spuštění hry se doposud dosažené výsledky resetují a začíná se od nuly.

Ježdění v Racing Dynamics není až tak dynamické. Na zábavě hra ztrácí kvůli absenci protivníků, ovšem oproti řadě jiných podobných titulů na tom pořád ještě není vůbec špatně, za což je zodpovědný především fyzikální model. Vůz se na trati chová víceméně reálně. Samozřejmě teď se uvažuje v rámci freewarovek, protože profesionální jezdec by zde jistě našel obrovské množství nesrovnalostí. Řízení je ale opravdu obtížné, kola kloužou po sněhu mnohem více než po asfaltu, hodně věrně jsou zpracovány smyky, byť vozidlo se do nich dostává i při překvapivě nízkých rychlostech. Racing Dynamics

Vzhledem k přítomnosti fyzikálního modelu znesnadňujícího řízení není ovládání Racing Dynamics pomocí klávesnice úplně dobré. Bohužel, pokud vím, hra nepodporuje volanty a ovládání pedálu plynu pomocí klávesy Shift, která zná jen dvě polohy, opravdu není to pravé ořechové. Ovšem zvyknout si na to jde, zvlášť když v ostatních směrech je hra k uživateli víceméně vstřícná, nabízí široké možnosti nastavení rozlišení a barevné hloubky, je optimalizována pro různé grafické karty – což je více, než lze říci o leckterém komerčním produktu.

Grafické zpracování Racing Dynamics je na úplné špičce mezi nezávislou konkurencí. Především modely automobilů jsou detailní a skutečně parádní, škoda jen, že i když hra měří, jak moc jsou namáhána jednotlivá kola v zatáčkách, nemá už deformační model, který by při nárazech alespoň trochu auto ničil, zpomaloval a vůbec si s ním hrál.

Racing DynamicsProstředí už je zpracováno trochu jednodušeji a nenabízí kdovíjaké úchvatné scenérie, na druhou stranu, nakresleno je pěkně a rozhodně neurazí. Racing Dynamics nemají hudbu, zvuky automobilů jsou slušné, oproti klasické rallye ale trochu tiché a vysavačoidní, chybí tak trochu burácivý zvuk výfuků v zatáčkách.

Ovšem i tak lze říci, že jde po technické stránce o jednu z nejlépe provedených závodních her, což je vzhledem k velikosti instalačního souboru obdivuhodné. Se zábavností už je to trochu slabší, i tak lze ale vyzkoušení Racing Dynamics rozhodně doporučit.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 92 čtenářů

Nejčtenější

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma
Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma

Energie stále zdražují a na lepší časy se, bohužel, neblýská. Přesto lze najít dodavatele, se kterým můžete za energie významně ušetřit. Bohemia Energy přichází s akcí Garance měsíce zdarma, se kterou lze získat nejen měsíc energie zdarma, ale zároveň není třeba nic počítat ani porovnávat.

Najdete na iDNES.cz