Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Raid’em – sebevražedná obtížnost

aktualizováno 
Není důležité vyhrát, ale přežít! První sekundy ve hře se daly spočítat na prstech jedné ruky válečného veterána.
50

Raid'em

Platforma: Freeware
Výrobce: David Wang

  • Kooperativní hraní
  • Obtížnost
  • Znepřehledňující efekty

Stáhnout

raidem_01Občas se stane, zvláště jste-li taková lama jako já, že se vám do pracek dostane hra, jejíž obtížnost vysoce překračuje vaše schopnosti. S údivem pak pozorujete, jak po překvapivě krátké době k zemi klesá vámi pilotovaný stoj stejně jako hráčské ego. Může to být způsobené realističností hry nebo špatnou vyvážeností, ale taky to může být prostě záměr autorů. Dnešní arkáda Raid´em je právě takovým příkladem.

V zásadě není Raid´em ničím jiným než další z řady nevybočujících shora viděných 2D arkád třídy "Raptor". Ovládáte raketku osamoceně se ženoucí proti miliónům nepřátel. Tady proti vám letí stíhací formace, támhle si to zase šinou tankové onuce. Sem tam získáte power-up, většinou ale v Raid´em budete mít problém vůbec přežít.

raidem_02První sekundy ve hře se s nadsázkou daly spočítat na prstech jedné ruky válečného veterána. Zatímco v běžné arkádě se vás nepřátelé snaží dostat férově jeden po druhém, takže chvíli sestřelujete letadla a potom zase pozemní palposty, v Raid´em vypadá bojiště spíše jako při dopravní zácpě. Zničit třebas jen polovinu nepřátel je mimo merit drtivé většiny hráčů. Pro průměrné hráče se hra z běžné arkády velmi rychle transformuje na jakousi survival arkádu. Není důležité vyhrát, ale přežít!

Autoři Raid´em ovšem své dítě nevěnovali pouze kovaným milovníkům arkád, ale přidali stále příliš málo viděnou možnost kooperativního hraní. S kolegou už je kropení o něco vyváženější a navíc hra samozřejmě získává automaticky na zábavě - ve dvou je přece všechno zábavnější - nicméně i pokud pominu fantastické co-op střílení, má Raid´em některé závažné nedostatky především v oblasti grafiky.

raidem_03Z každé zničené nepřátelské popelnice totiž vyletí desítky šrapnelů divoce poletujících po obrazovce. Lidská percepce se v takové davové scéně obohacené o stovky létajících střepů velmi rychle ztratí, nota bene ve hře dvou hráčů, kdy po obrazovce šmejdí hned dva totožné stroje. Raid´em svou nesmyslnou nepřehledností zbytečně hází klacky pod nohy zábavě.

Nejedná se přitom o věc, které by si vývojáři nemohli nevšimnout – vlastně bych řekl, že se jedná o problém doslova bijící do očí. Společně s absencí ovládání myší a bojištěm doslova přetékajícím nepřáteli tak vzniká spíše iritující záležitost, která vás bude bez ustání frustrovat. Kooperativní mod hře přidává důležité body, ale sám hratelnost nad vodou neudrží a nejste-li hardcore střelci, dejte ruce pryč.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

21 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 7 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz