Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Raid’em – sebevražedná obtížnost

aktualizováno 
Není důležité vyhrát, ale přežít! První sekundy ve hře se daly spočítat na prstech jedné ruky válečného veterána.
50

Raid'em

Platforma: Freeware
Výrobce: David Wang

  • Kooperativní hraní
  • Obtížnost
  • Znepřehledňující efekty

Stáhnout

raidem_01Občas se stane, zvláště jste-li taková lama jako já, že se vám do pracek dostane hra, jejíž obtížnost vysoce překračuje vaše schopnosti. S údivem pak pozorujete, jak po překvapivě krátké době k zemi klesá vámi pilotovaný stoj stejně jako hráčské ego. Může to být způsobené realističností hry nebo špatnou vyvážeností, ale taky to může být prostě záměr autorů. Dnešní arkáda Raid´em je právě takovým příkladem.

V zásadě není Raid´em ničím jiným než další z řady nevybočujících shora viděných 2D arkád třídy "Raptor". Ovládáte raketku osamoceně se ženoucí proti miliónům nepřátel. Tady proti vám letí stíhací formace, támhle si to zase šinou tankové onuce. Sem tam získáte power-up, většinou ale v Raid´em budete mít problém vůbec přežít.

raidem_02První sekundy ve hře se s nadsázkou daly spočítat na prstech jedné ruky válečného veterána. Zatímco v běžné arkádě se vás nepřátelé snaží dostat férově jeden po druhém, takže chvíli sestřelujete letadla a potom zase pozemní palposty, v Raid´em vypadá bojiště spíše jako při dopravní zácpě. Zničit třebas jen polovinu nepřátel je mimo merit drtivé většiny hráčů. Pro průměrné hráče se hra z běžné arkády velmi rychle transformuje na jakousi survival arkádu. Není důležité vyhrát, ale přežít!

Autoři Raid´em ovšem své dítě nevěnovali pouze kovaným milovníkům arkád, ale přidali stále příliš málo viděnou možnost kooperativního hraní. S kolegou už je kropení o něco vyváženější a navíc hra samozřejmě získává automaticky na zábavě - ve dvou je přece všechno zábavnější - nicméně i pokud pominu fantastické co-op střílení, má Raid´em některé závažné nedostatky především v oblasti grafiky.

raidem_03Z každé zničené nepřátelské popelnice totiž vyletí desítky šrapnelů divoce poletujících po obrazovce. Lidská percepce se v takové davové scéně obohacené o stovky létajících střepů velmi rychle ztratí, nota bene ve hře dvou hráčů, kdy po obrazovce šmejdí hned dva totožné stroje. Raid´em svou nesmyslnou nepřehledností zbytečně hází klacky pod nohy zábavě.

Nejedná se přitom o věc, které by si vývojáři nemohli nevšimnout – vlastně bych řekl, že se jedná o problém doslova bijící do očí. Společně s absencí ovládání myší a bojištěm doslova přetékajícím nepřáteli tak vzniká spíše iritující záležitost, která vás bude bez ustání frustrovat. Kooperativní mod hře přidává důležité body, ale sám hratelnost nad vodou neudrží a nejste-li hardcore střelci, dejte ruce pryč.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

21 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 7 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz