Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Raven 2: The Flight of Raven - evropské pozemní letectvo

aktualizováno 
Ačkoliv Shootiah má evidentně vyšší hodnocení, Raven 2 vítězí na poli dogfightu. Kde v Shootiahu stačí letět rovně a mačkat spoušť, Raven 2 přichází s komplikovaným a smrtícím baletem dvou vznášedel. Nakonec, je to taky to jediné, co má nabídnout…
60

Raven 2: The Flight of Raven

Platforma: Freeware
Výrobce: Ermes Design

  • Souboje
  • Grafika
  • Mapa

Stáhnout

raven2_01Píše se rok 2050 a sjednocená Evropa je na kolenou. Spojené síly Ameriky a východní Asie dobývají kontinent kvůli nedávno objeveným zásobám ropy pod Středozemním mořem (ha!). Kontinentální obrana je na pokraji kolapsu a generál McArthur (prapravnuk?) žádá o pomoc žoldácké uskupení Raven. A právě to přinese očekávaný obrat střetu (alespoň co do páté mise).

Tolik k druhé dávce eurobudoucnosti v dnešních hrách. Po Shootiahu se tady člověku až zasteskne po FMX-1, protože Raven posílá do boje vznášedla připomínající Orcy z Tiberiové série. Celkově je na Ravenu znát rok výroby – je to už zánovní pokračování hry Raven Assault Squad od Ermes Design z roku 2002. Nejen, že grafika je archaická, ale především prostředí vypadá pustě a hnusně jako místo, kam slunce nesvítí. A k tomu je tu světová válka supermocností představována jako souboje dvou letadel proti šesti...

raven2_02Mno, ponechme stranou (ne)epické příběhové zasazení a podívejme se na to, čím lze dotírající Yenkees poslat do pekel. Na rozdíl od Shootiahu je tu možnost ovládat nejen letadlo, ale i tank – rozdíly mezi nimi ale moc nejsou; maximálně se tak naštvete, že se s tankem jezdícím po zemi blbě střílí po letadlech. Oba stroje (resp. všechny stroje ve hře) jsou pak vybaveny pouze jedinou pulsní zbraní střílející dopředu.

Zmínil jsem lepší dogfight. Raven 2 podporuje joystick (nevyzkoušeno), nicméně i bez něho je každý souboj výzvou. Vznášedla mohou viset i létat a pozpátku a především nemají žádné naváděné střely. Protivník ustojí poměrně dost ran. Střet dvou strojů je tedy nepřehledným baletem soupeřů, kteří často mění výšky a vůbec není snadné se do protivníka vůbec trefit, natož ho poslat k zemi.

raven2_03Dost to připomíná souboj dvou vrtulníků ve Flashpointu. Stejně tak zde funguje osvědčená strategie, kdy namísto manévrování zařadíte zpátečku a snažíte se pokropit pronásledovatele. Přesto, nebýt provedení soubojů, kvůli kterému jsem se ze začátku i dost zapotil, dostal by Raven o deset až dvacet procent méně.

Nemá příliš smysl rozepisovat mise samotné. Ve vyzkoušených pěti misí spolu neustále bojují až směšně malé skupiny nepřátel, to celé nad monotoniím prostředím. Jednotlivé letky k sobě navíc letí nečekaně dlouho, takže na hráče může padnout nuda dříve, než vůbec začne skutečná hra. Nějakou dobu i trvá, než si uvědomíte, k čemu jsou které budíky v kokpitu a jak se z nich určí, do kterého směru že to vlastně letíte.

Naneštěstí, ve všech dalších ohledech Raven 2 za Shootiahem zaostává a vznáší se jen nepatrně nad průměrem. Původně jsem chtěl ještě provést srovnání s prvním dílem, ale pak jsem si vzpomněl, kolik dostávám zaplaceno, takže profesionalitu si nechám na jindy. Výhoda oproti Shootiahu není natolik signifikantní, abych ho s klidným vědomím doporučil byť jen milovníkům arkád. Sorry, Ermesi.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

48 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 54 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz