Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

realita – freeware za příliš vysokou cenu

aktualizováno 
Realita vznikla nejspíš před 13,73 miliardami let, nicméně zcela jisté datum jsem na internetu nikde nenašel.
0

realita

Platforma: Shareware
Výrobce: Supreme Being

  • Fyzikální model
  • Grafika
  • Otevřený herní svět
  • Bez cheatů nehratelné
  • Ve skutečnosti je hra shareware

realita_01S jarním počasím sluníčko stále více a více svítí do monitoru a řešení pomocí zatažených záclon není vždy optimálním východiskem. Přeci jen, cejch asociála většina z nás achievovat nechce. Rozhodli jsme se proto podívat se na zub tomu, co někteří lidé mají na té takzvané reálné realitě, která by se dala zařadit do žánru sandboxových 3D adventur s prvky logiky, strategie a střílení. Naneštěstí se v nás probudila recenzentská morálka k Plným hrám, a realitu proto budeme muset vyzkoušet zadarmo.

realita_02Nejprve k základním informacím. Realita vznikla nejspíše už před 13,73 miliardami let (± 120 miliónů let odchylka), nicméně zcela jisté datum jsem na internetu nikde nenašel. Zvláštní je, že Plné hry jsou prvním freeware serverem, který si freeware verze reality všiml (ale už zítra jistě vyjde Radovanova recenze na webu Novinky.cz). Podobně mlhavý je i vývojářský tým; k dílu se zatím nikdo otevřeně nepřihlásil, a tak se názory nad původem liší, a dokonce se objevují i tak absurdní myšlenky, jako že realita vznikla sama od sebe. Ať už mají pravdu konspirační teoretikové z LHC, Říma, Mekky nebo třeba Jan Hanáček, smutným faktem zůstává, že realitu z mnoha rozlišných důvodů nejde dohrát, a to ani v placené verzi.

realita_03Mohlo by se zdát, že je to kvůli pouhému zlomku objevené reality. Ve skutečnosti leží hlavní problém spíše v nedostatečném hardware drtivé většiny z nás. Rozloha reality činí uctihodných 93 miliard světelných let, nebo-li také 8,80 x 1026 metrů, přesto maximální cestovní rychlost realitou je sotva 300 miliónů metrů za sekundu. Hardware vám umožní hrát maximálně 75 let v našich geografických podmínkách (v Kongu méně než 40 let, v Kanadě naopak více jak 80 let; hold je poznat kdo má větší železo), za které prozkoumáte jen zlomek zlomku zlomku prostředí. Herní doba je tedy omezená u každé verze, což je chyba, která se příliš často nevidí. Bohužel, vzhledem k tajemnosti vývojářů není za tento výsostný bug ani koho zlynčovat.

realita_04Jelikož je z HW důvodů k dispozici pouze jediná mapa (Země) a to ještě pouze v režimu více hráčů (server, pravda, utáhne skoro 7 miliard uživatelů), trpí realita skoro všemi problémy online her. Necitelnost ostatních hráčů (byť mám podezření, že většina "živých hráčů" jsou ve skutečnosti boti) a jejich chuť po teamfragu dosahuje mnohdy neúnosné meze, zvláště pokoušíte-li se hrát freeware verzi a neutratit na placeném obsahu jediný kredit.

realita_05Ve freeware verzi jste tak de facto omezeni pouze na jediné místo na mapě, protože ačkoliv můžete cestovat, vaše statistiky bez podpory hygieny rychle znemožní rozhovory s většinou NPC i hráčů. Máte problém plnit i ty nejzákladnějsí questy a jste prakticky bez možnosti sehnat kvalitní výzbroj a výstroj, stejně jako získat safehouse nebo místo v pořádném clanu. Jak můžete vidět na screenshotu, bez placeného obsahu se jako freeware hráč sotva obejdete. Na druhou stranu, ani placená verze není žádnou výhrou, a nejste-li alespoň takový frajer jako Jan Richter, pouze vás namísto teammatů buzerovat volení admini.

realita_06Dalším a ne posledním klackem pod nohy jsou i nástrahy level designu nebo zmíněný nevyjasněný cíl reality. Akce, zvláště ve freeware verzi, tvoří zlomek herní doby, stejně jako potencionální erotické sekvence. Mnohem delší herní dobu prospíte či prozevlíte (a to ani nemluvím o shareware verzi s její velenudnou featurou Práce). Ve finále tedy jediné, co se na realitě dá vyzdvihnout, je prvotřídní grafika a bezchybný fyzikální model. K čemu vám ale jsou, když v této parodii zábavy chybí silný příběh a pořádná akce? Bez podpůrných fermentovaných i jinak chemicky upravených cheatů by se hodnocení sotva zvedlo nad 50%. Nejste-li sebemrskači, doporučuji realitu zahodit a zůstat u méně náročných MMORPG.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

0 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 163 čtenářů

Témata: 0, LHC

Nejčtenější

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz