Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Refunktion je jiná hra, než byste na první pohled čekali

  15:00aktualizováno  15:00
Hádejte hadači, co je Refunktion. Vypadá jako Portal, pohybuje se jako Mirror’s Edge a nakonec není ani jedno. Je to velmi obtížná stealth akce ve vynikající grafice a s minimem puzzlů. Ovšem před hraním jedno doporučení: Připravte si silné nervy.
90

Refunktion

Platforma: Freeware
Výrobce: dgrieshofer

  • nádherná grafika díky Unreal Enginu
  • velmi plynulý a příjemný pohyb postavy
  • chytrá architektura úrovní
  • vysoká obtížnost spolu se systémem ukládání
  • obtížnost je v některých místech pekelná
  • hraní typu pokus-nezdar
  • občas je AI až moc agresivní

Stáhnout

Refunktion | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Refunktion

Při spuštění této hry se nejspíše neubráníte dojmu, že něco podobného jste už viděli a budete rozhodnuti, že před sebou máte akčně-logickou hru typu Portal. Jenže, takový úsudek by nebyl pravdivý. Refunktion je graficky dokonalá hra na schovávanou s agresivní umělou inteligencí a minimem hádanek. A stejně jak je krásná, tak je i stresující a náročná.

Refunktion

Asi se neubráníte vnitřnímu hlasu: „Ááá, zdá se, že se někdo nechal inspirovat Portalem a Mirror’s Edge.“ Do jisté míry budete mít pravdu. Refunktion si z toho prvního bere některé logické prvky (tlačítka, výtahy, plošiny a herní fyziku) a z toho druhého pak styl pohybu a architekturu úrovní. Můžete se zde vyklánět z rohů, zrychlovat v běhu, skákat mezi střechami, přitahovat se za okraje a také se v rychlosti sklouznout po podlaze. Vše přitom působí krásně plynule a přirozeně.

Refunktion

Na druhou stranu sebou sem tam taháte malé kostičky, které v tomto sci-fi prostředí slouží jako klíče a řešíte jednoduché hádanky povětšinou právě typu najdi a dones. Takže se zdá, že hrajeme logickou hru. Jenže to právě ne. Tak snad arkádu? A to také ne. Refunktion vás mate svým tělem. Jakmile se po krátkém tutoriálu na scéně objeví podivní levitující roboti, bude vše jasné. Je to stealth akce. Nemáte se jak bránit, musíte se schovávat.

Refunktion

Roboti jsou až nepříjemně chytří. Jakmile vás zmerčí ve svém zorném úhlu (a ten je širší, než se zdá), máte asi tři sekundy na to rychle pláchnout. Pomocí svého rail-gunu vás zabijí na jednu ránu. A téměř nikdy neminou. Jsou naprogramovaní obcházet určité trasy, ale klidně za vámi půjdou přes půl levelu, jenom aby vás vyšmátrali za posledním rohem. Jak moc agresivní jsou, záleží na tom, kolikrát vás spatřili a jestli děláte hluk.

Refunktion

Obecně jsou velice nevypočitatelní. Ukrývat se před nimi můžete klidně v šachtě (ty jsou ve hře všude), ale vzhledem k tomu, že je robotů opravdu mnoho vaše šance na přežití jsou mizivé. A to i za předpokladu, že využijete všech možností, které úroveň nabízí. Některé předměty lze totiž použít k odlákávání a takticky můžete využít i systém ukládání u speciálních orbů.

Refunktion

Asi jste si už všimli, že Refunktion vypadá překrásně. Grafická kvalita je podržena čistou stylizací a pospolu vytvářejí něco nevšedního. Aby to taky nebyla pastva pro oči, když hra běží na posledním Unreal Enginu. Jenže grafiku nikdo během hry obdivovat nebude. Není na to čas.

Refunktion

Pokud totiž zrovna nejste zašití někde v hloubi ventilace, kde můžete na vteřinu vydechnout, musíte být neustále ve střehu a v pohybu. Nejspíš se budete vztekat a proklínat bohy i vývojáře. Refunktion je opravdová výzva i pro ostřílené hráče tohoto druhu her.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

100 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 3 čtenářů


Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V temné Shadow Web nemůžete věřit jen vlastním očím

Shadow Web

Podobně jako v mnoha jiných hororech, i v Shadow Web musíte uniknout ze zamčené budovy a nenechat se sežrat. Hru...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz