Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rein - ono se to vždy nějak zvrtne

aktualizováno 
Útěk hlavní hrdinky z rozpadající se budovy, aneb jak vývojáři soutěžili, kdo udělá nejkratší adventuru.
45

Rein

Platforma: Freeware
Výrobce: Darius Poyer

  • technicky stabilní
  • technicky dobře zvládnuté
  • extrémně krátké
  • pouze v okně
  • příběhově ani herně ne moc zajímavé

Stáhnout

Rein_02Velkým negativem naprosté většiny freeware adventur je jejich herní délka, tedy spíše krátkost. Najít dobrou freeware adventuru, která vydrží na obrazovkách počítače od prvního kliku myší až po závěrečné titulky déle než deset, dvacet minut je stejně namáhavé, jako hledat poctivce v parlamentu. Ty, které toto splňují bychom měli co nejdříve nechat blahořečit.


Rein_03Rein je další hra postavená na kvalitním AGS enginu, pro který jako hráč mám jen slova chvály. Zpracování připomínající zlaté časy klikacích dobrodružství kolem poloviny devadesátých let, kvalitní animace postav či ozvučení jsou jen některé z možných kvalit tohoto enginu. Říkám "možných" kvalit, protože záleží na autorovi, jak se ke svému dílku postaví a zda-li využije všech možností tohoto vývojového prostředí. Existují dle mého některé velmi kvalitní kousky z AGS krámku, jako Eternally Us, které by se svým zpracováním mohlo měřit komerčním titulům, opět až na tu délku.


Rein_04Rein není tak kvalitní, to je nutno říci nejdříve. Neobsahuje dabing a ani příběh není kdovíjak propracovaný, co však skutečně sráží hru nízko, je neskutečně krátká hrací doba. Kraťounká cesta hlavní hrdinky z rozpadající se podzemní laboratoře odehrávající se všehovšudy na pěti obrazovkách, přičemž na jedné obrazovce nestrávíte déle jak půl minuty je i na poměry free adventur dosti málo.
Dlouho jsem přemýšlel, jaké hodnocení hře dát. Na jednu stranu je hra opravdu krátká a připomíná spíše demo, na stranu druhou ovšem je poměrně dobře technicky zvládnutá a na nějakou do očí bijící chybu nenarazíte. Nakonec jsem se rozhodl pro malý experiment. Udělit hře tolik procent hodnocení, kolik minut mi zabere její kompletní dohrání! Jsem já to ale filuta! Intro a outro nakonec hru natáhli na přibližně 4 minuty a 30 sekund. Pravda, hru jsem tímto hrál již po druhé a věděl jsem co kde dělat, ale i tak jsem byl s výsledkem poměrně spokojený.


Rein_05Nakonec jsem si však jen zastesknul: "Kdy už konečně někdo udělá na tomto enginu skutečně kvalitní a dlouhotrvající, zábavnou hru místo toho, aby každý druhý měsíc vycházela jedna technicky dobrá, ale tak strašně krátká adventura?" Snad se jednou dočkám, ale do té doby si musíme vystačit s tímto. Rein není špatný pro ty, kterým ku adventurnímu štěstí stačí pár chodeb a sem tam nějaký předmět k sebrání a použití. Já jsem měl však pocit, že dřív než jsem se nadechnul (a nadchnul), odbíjely závěrečné titulky.
No, abych řekl pravdu, nadchnuly mě ve hře použité kovové zvuky z Morrowindu : )

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

45 %

Hodnocení čtenářů

24 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz