Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Renonc - licitovaný mariáš

  0:05aktualizováno  0:05
Máte rádi mariáš a zároveň je vám líto jak málo kvalitních her zdarma k němu existuje? Pak byste neměli minout tento jedinečný studentský projekt zaobírající se licitovaným mariášem.
76

Renonc

Platforma: Freeware
Výrobce: Václav Kozmík

  • zaplňuje díru s nedostatkem mariáše
  • solidně zpracovaná karetní hra

Stáhnout
RenoncJestliže patříte k lidem, kteří si rádi čas od času zahrají Mariáš, jistě budete se mnou souhlasit v tom, že co se počítačových simulací týče, nemáte zrovna na růžích ustláno. Ve sféře zdarma kvalitní simulátor téměř nenajdete a tak si budete muset za mariášové radovánky na osobním počítači alespoň pár korun zaplatit. A nebo si stáhnout čerstvý studentský projekt mladíka z Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity, který výtečnou simulaci licitovaného mariáše vytvořil jako bakalářskou práci. 

Cílem této práce bylo nechat vzniknout uživatelsky přívětivý simulátor licitovaného mariáše, který bude přístupný jak osamoceným hráčům (tedy proti počítačovým Renoncoponentům) tak i po síti s reálnými hráči, se kterými se třeba nedokážete sejít u jednoho stolu. Grafika je jednoduchá, na druhou stranu docela přehledná. Aby se tvůrce trochu odlišil, dokonce projekt vybavil svou vlastní sérií karet, které mají originální potisky a jistě minimálně mužským hráčům ohromně sednou vzhledem k příjemně vypadajícím zobrazeným dámským křivkám.  

Hra v tomto případě probíhá ve třech hráčích, přičemž vy zaujímáte spodní část obrazovky a vedle vás jsou dva kolegové. Jeden z nich vždy rozdává, jeden je zadák a na třetího zbývá role forhonta. Každá z této trojice samozřejmě má svá specifika, která byste si měli nastudovat v rámci poměrně složitých pravidel, která se k licitovanému mariáši váží. Možná jako vážnou Renonczávadu bych považovala fakt, že nejsou tato pravidla přítomná přímo ve hře, snad jen formou odkazů, z nichž mi minimálně jeden nefungoval. U podobně složitých a ne až tak známých her by zkrátka plná verze pravidel chybět neměla. 

Co se samotné hry týče, její ovládání je opravdu intuitivní. Vše se řídí myší a hra vám vlastně sama naznačuje, co se od vás očekává. Dialogy jsou většinou vedeny sérií jednoduchých tlačítek, kde odpovídáte na reálné herní dotazy, jako zda máte sedmu, chcete dát flek ap. Poté začne hra a karty automaticky padají na střed, kam budete přikládat ty své. Při tom máte v každé chvíli hry neustále přehled o tom, jaký barva byla zahlášena a kdo a co hraje. Aby toho nebylo málo, hra vám u každého tahu zvýrazní jen ty karty, s nimiž můžete hrát a pokud jste úplní začátečníci, pomůže i neomezená nápověda dalšího tahu, která ve většině případů opravdu funguje. Renonc pak samozřejmě také počítá skóre v podobě virtuálních korun. 

Renonc je jinak výborně odvedenou hrou. Jedná se o projekt od milovníka mariáše, který neméně potěší i ostatní s podobným „postižením“. Zkrátka moc není co vytknout.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

76 %

Hodnocení čtenářů

69 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 71 čtenářů


Nejčtenější

Při prohře se v geniální hře Inch by Inch stanete mravencem

Inch by Inch

Originálních her je pramálo a když je nějaká navíc i docela vtipná, je to takový malý velký svátek. V případě Inch by...

Svým věznitelům ve Stoneshard Prologue to vrátíte i s úroky

Stoneshard

Stoneshard začíná nenápadně, ale při jeho hraní brzy zjistíte, že se doslova nemůžete odtrhnout od obrazovky. A to i...Ztroskotání ve skvělé Alluvium bude víc, než dramatické

Alluvium

Zapomeňte na klidné tropické prostředí opuštěného ostrova. V této skvělé adventuře s kompletním namluvením a...

Vězení kolem vás v The Basement's Calling není tím, čím se zdá

The Basement's Calling

Logické hry, ve kterých je třeba uniknout z uzavřené místnosti jsou velmi známé a oblíbené. The Basement's Calling vás...

Sheep Dreams Are Made Of This je snad ta vůbec nejpodivnější hra

Sheep Dreams Are Made Of This

Ve světě nočních můr je možné všechno. Tahle nevšední plošinovka vás překvapí svou neopakovatelnou atmosférou a...

Další z rubriky

Při hraní Bloodworks zavzpomínáte na zapomenutý Crimsonland

Bloodworks

Podobně jako jeho velký vzor, i Bloodworks je střílečka z tzv. ptačí perspektivy, ve které po nepřátelích zůstávají...

Děsivé voodoo téma dostává ve Voodoocide roztomilé rozměry

Voodoocite

Další hra od známých autorů dostává jejich jménu. Je divná, vysoce originální a zároveň děsivá i nádherná. A také v...

Kamenné nestvůry z Guardian Angel možná znáte z Doktora Who

Guardian Angel

Podobně jako ve slavném Slender i v tomto hororu vám nepřátelé znepříjemňují cestu lesíkem. Jejich mechanika je ale na...Najdete na iDNES.cz