Renonc - licitovaný mariáš

  0:05aktualizováno  0:05
Máte rádi mariáš a zároveň je vám líto jak málo kvalitních her zdarma k němu existuje? Pak byste neměli minout tento jedinečný studentský projekt zaobírající se licitovaným mariášem.
76

Renonc

Platforma: Freeware
Výrobce: Václav Kozmík

  • zaplňuje díru s nedostatkem mariáše
  • solidně zpracovaná karetní hra

Stáhnout
RenoncJestliže patříte k lidem, kteří si rádi čas od času zahrají Mariáš, jistě budete se mnou souhlasit v tom, že co se počítačových simulací týče, nemáte zrovna na růžích ustláno. Ve sféře zdarma kvalitní simulátor téměř nenajdete a tak si budete muset za mariášové radovánky na osobním počítači alespoň pár korun zaplatit. A nebo si stáhnout čerstvý studentský projekt mladíka z Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity, který výtečnou simulaci licitovaného mariáše vytvořil jako bakalářskou práci. 

Cílem této práce bylo nechat vzniknout uživatelsky přívětivý simulátor licitovaného mariáše, který bude přístupný jak osamoceným hráčům (tedy proti počítačovým Renoncoponentům) tak i po síti s reálnými hráči, se kterými se třeba nedokážete sejít u jednoho stolu. Grafika je jednoduchá, na druhou stranu docela přehledná. Aby se tvůrce trochu odlišil, dokonce projekt vybavil svou vlastní sérií karet, které mají originální potisky a jistě minimálně mužským hráčům ohromně sednou vzhledem k příjemně vypadajícím zobrazeným dámským křivkám.  

Hra v tomto případě probíhá ve třech hráčích, přičemž vy zaujímáte spodní část obrazovky a vedle vás jsou dva kolegové. Jeden z nich vždy rozdává, jeden je zadák a na třetího zbývá role forhonta. Každá z této trojice samozřejmě má svá specifika, která byste si měli nastudovat v rámci poměrně složitých pravidel, která se k licitovanému mariáši váží. Možná jako vážnou Renonczávadu bych považovala fakt, že nejsou tato pravidla přítomná přímo ve hře, snad jen formou odkazů, z nichž mi minimálně jeden nefungoval. U podobně složitých a ne až tak známých her by zkrátka plná verze pravidel chybět neměla. 

Co se samotné hry týče, její ovládání je opravdu intuitivní. Vše se řídí myší a hra vám vlastně sama naznačuje, co se od vás očekává. Dialogy jsou většinou vedeny sérií jednoduchých tlačítek, kde odpovídáte na reálné herní dotazy, jako zda máte sedmu, chcete dát flek ap. Poté začne hra a karty automaticky padají na střed, kam budete přikládat ty své. Při tom máte v každé chvíli hry neustále přehled o tom, jaký barva byla zahlášena a kdo a co hraje. Aby toho nebylo málo, hra vám u každého tahu zvýrazní jen ty karty, s nimiž můžete hrát a pokud jste úplní začátečníci, pomůže i neomezená nápověda dalšího tahu, která ve většině případů opravdu funguje. Renonc pak samozřejmě také počítá skóre v podobě virtuálních korun. 

Renonc je jinak výborně odvedenou hrou. Jedná se o projekt od milovníka mariáše, který neméně potěší i ostatní s podobným „postižením“. Zkrátka moc není co vytknout.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

76 %

Hodnocení čtenářů

69 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 71 čtenářů

Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Další z rubriky

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz