Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reportáž z Game Developers Session 2006

  12:00aktualizováno  1. května 7:47
Rok se s rokem sešel a my máme za sebou další vyčerpávající ročník Game Developers Session, který se již tradišně pořádal v moravské metropoli, Brně. Jak se tato akce povedla? Byla lepší než ty předešlé?

GDS 2006 Jako se již pomalu ale jistě stává tradicí, s nadcházejícím jarem, tajícími ledy a zvyšujícími se teplotami každoročně přichází setkání nezávislých herních vývojářů pořádané pod záštitou serveru Českéhry.cz. Její poslední ročník s číslovkou 2006 za názvem proběhl právě minulý víkend, tedy 28.–30. 4. a to opět v kulturním domě Rubín, v Brně. Na všechny příznivce freewarových her a na samotné tvůrce především tak čekal třídenní maratón přednášek či tématických workshopů, doplněných příjemným klábosením s lidmi do vývoje her zainteresovaných a to jak z amatérských, tak i profesionálních herních týmů.

Pátek – prezentace projektů
Vše začalo v pátek kolem 18.00, kdy se v kulturním domě Rubín objevili první GDS 2006 nezávislí vývojáři, na něž čekaly čtyři hodiny až na malé přestávky souvislého vyprávění o vcelku úspěšných herních projektech, mezi nimiž nechyběl výtečně vypadající Billiard Simulator, či Aquadelic. Amatérské nezávislé vývojáře pak vystřídali ostřílení matadoři, jež prozradili něco málo o projektech jako Cold War nebo Vietcong 2, kde se autoři zaobírali také několika málo aspekty, díky nimž prostě druhý Vietcong nebyl natolik úspěšný, jak mnoho fanoušků dost možná bláhově očekávalo. Vše navíc završili informací o celkovém rozpuštění týmu, který však pouze přestává tvořit pod značkou Pterodon a jako celek přechází k největšímu českému vývojářskému studiu Ilussion Softworks. 

Sobota – přednáškový den
V každém případě nejnabitějším a pro mnohé také nejzajímavějším dnem byla bezkGDS 2006 onkurenčně sobota. Na všechny, kdo nakonec do Rubína dorazili čekalo přes 12 hodin přednášek, probíhajících současně v obou dostupných sálech – v malém a velkém. V průběhu dne jste tak mohli vyslechnout přednášky na téma Úvod do pixel a vertex shaderů, Možnosti moderního grafického HW či třeba úvahy na téma Jak udělat hru úspešnejší od Lubora Kopeckého nebo Filosofie her od Martina Procházky. A aby toho nebylo málo, byly pozdní večerní hodiny zasvěceny Pixel Art Workshopu Jana Halfara. Ti vytrvalejší pak nelenili a ještě se i po takto namáhavém dni rozutekli do okolních hospod trochu se občerstvit a probrat nezávislou scénu s dalšími zasvěcenými.

Neděle – pohodový den
PosGDS 2006 ledním a zároveň nejméně hektickým dnem byla neděle, kdy se již všichni zájemci nesešli v KD Rubín, ale v restauraci Hvězda, kde se mohli oddávat jak debatám se všemi ostatními, tak i konzultacím s přednášejícími či třeba věnovat svou pozornost probíhajícímu Workshopu. Kolem třetí hodiny pak bylo GDS 2006 prohlášeno za oficiálně ukončené a všichni se rozjeli směrem ke svým bydlištím. 

Závěrem
Celkově musím uznat, že bylo letošní GDS snad ještě o fous lepší než to předešlé a svůj podíl pak na tom nenese pouze neustále zásobování dobrým jídlem a pitivem, které byly k dispozici pro všechny. Hlavní podíl na tom nese především celková organizace a příjemné atmosféra, jež po celou dobu akce panovala. Co dodat? Snad jen – těším se za rok zase.

PS: Za obětavé půjčování foťáku děkuji Mrazíkovi ;-)

Rozhovor s Jiřím "Filou" Filipovičem, organizátorem GDS 06
Jak jsi spokojený s právě proběhlým ročníkem GDS, podařilo se vše alespoň částečně podle plánů?
Podle mého názoru se jedná o dosud nejvydařenější GDS. Velice kladně hodnotím větší zapojení herních studií, což nám přineslo jednak více peněz (a tedy možnost občerstvení zdarma), ale hlavně více kvalitních přednášek. Po organizační stránce jsem také spokojen, přecejen se jednalo již o čtvrtý ročník a doufám, že je jistá praxe organizátorů znát.

Setkal ses jako organizartor s necim, co se ti na letosnim GDS nelibilo a do pristiho rocniku bys byl urcite rad aby se to odstranilo?
Nejvíce mi na GDS vadily dvě věci, jež jsem ale jako organizátor nemohl ovlivnit. Tou první bylo počasí, které se po čtrnácti tropických dnech muselo pokazit zrovna na GDS, tou druhou pak byla porucha letadla, díky které se k nám z GB nedostal Pavel Buriánek, který měl mít velmi zajímavou přednášku o práci v zahraničí.  GDS 2006

Rozhovor s Petere Adamčíkem, 3DIVISION
Jak bys zhodnotil letošní GDS z pohledu návštěvníka?
Tak z pohľadu navštevníka GDS hodnotím určite veľmi dobre, páčilo sa mi. I keď GDS som navštívil hlavne kôli stretnutiu s ostatnými vývojármi s ktorými sa skoro vôbec nevidím a tiež kôli výletu :-D, ale samozrejme aj kôli prednáškam a niektoré boli naozaj zaujímavé (samozrejme nebol som na všetkých :-) )

Co říkáš na celkovou organizaci letošního ročníku? Jak bys ho zhodnotil s předešlým a co se ti třeba v porovnání s ním líbilo více nebo méně.
Organizácia oproti minulému ročníku podstatne lepšia hlavne asi kôli vačšiemu rozpočtu :-), ale aj úroveň prednášok bola lepšia a tiež fakt že GDS navštívilo tento rok viac ľudí od fachu.

GDS 2006 GDS 2006

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Germánské webovky: Travian a OGame

webovky3_poster

Ještě jsme zde. Z původně plánovaného týdeníku rozebírajícího necelý tucet signifikantních webových her poslední dekády...

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz