Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reversi - bílá proti černé

  12:00aktualizováno  1:25
Jednoduché na naučení a poměrně zábavné co se samotného hraní týče. Tak to je projekt Reversi, který vám nabízíme v této recenzi. Pokuste se pokládat bílé kameny tak, abyste ji v závěru měli více, než protivník!
70

Reversi

Platforma: Freeware
Výrobce: Elusive Pete

Stáhnout

ReversiPři vymýšlení názvu hry si tvůrce Reversi s možnostmi zrovna moc nepohrál. Místo, aby se pokusil přijít s něčím novým, inovátorským co by jeho projekt jednoduše odlišilo. Takto totiž lehce zapadá mezi svou konkurenci a jen stěží si ho zapamatujete.

Na druhou stranu máte při stahování jasnou představu o tom, co vás následně čeká. Tento v Gamemakeru vytvořený projekt je hrou vytvořenou podle konceptu stejného názvu – tedy Reversi. Samozřejmě poikud jste se doposud s tímto logickým projektem nesetkali, nejspíše budete tápat tak jako tak. Pro takové alespoň zběžně projedu základní pravidla.

Reversi

Hra se vždy odehrává na omezeném herním poli, které je striktně rozděleno na menší čtverce, ty jsou pravidelné, stejně veliké a vy do nich začnete umisťovat své herní objekty. Těmi jsou výhradně kulaté žetony o bílé nebo černé barvě – jedna barva patří vám, druhá naopak protivníkovi. Po odstartování levelu dojde k automatickému položení čtyř prvních kamenů a to přesně do středu herní obrazovky. Zde se do kříže potkají dva bílé a dva černé kameny a jak budete pokračovat dál záleží již zcela na vaší strategii. Důležité je mít na paměti, že cílem celé hry je na konci mít více políček Reversizabarvených svou barvou, než kolik jich má soupeř. A jak toho dosáhnout? K tomu úplně postačí vstřebat základní pravidla, která se stále opakují dokola. Hra totiž probíhá na tahy kde se střídáte v pokládání vy a protivník. Tah může být provede pouze tehdy, když dojde k přebarvení nějakého množství nepřátelských kamenů, to tedy pouze znamená, že nemůžete svůj žeton položit úplně kamkoliv se vám zlíbí na herní obrazovku. No a jak takového přebarvení dosáhnout? Může být pvoedeno po řádcích, sloupcích nebo vertikálně. V praxi to vypadá tak, že se kupříkladu na levé straně řádku nachází váš bílý žeton a napravo od něj leží čtyři černé. Tím že ještě napravo od nich položíte svůj bílý, vytvoříte bílý okraj ohraničující tyto čtyři kameny zpravca i zleva a tak dojde k jejich přebarvení. To je možno provést s jedním kamenem i více a to až do maximálního limitu, který stanovuje sama herní obrazovka.

Důležité je připomenout, že projekt nabízí jak hru jednoho, tak i dvou hráčů u jednoho PC. Pokud se rozhodnete hrát sami, postaví se proti vám počítač o jedné ze tří obtížností a jeho akce jsou poměrně chytře vymyšlené – umělá inteligence na tom zkrátka není vůbec špatně, což je významné plus. Grafice také pomáhá zaměnitelné pozadí, kde si vybíráte z několika možných odstínů zobrazených napravo.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 29 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz