Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rezavá lžička - na exkurzi do podzemního chrámu

  12:00aktualizováno  6:38
Jednou z prvních vlaštovek uzavřené vývojářské soutěže je právě tento logický počin. Ponořte se do jeho silného příběhu a pokuste se vyluštit všechny z poměrně složitých levelů.
80

Rezavá lžička

Platforma: Freeware
Výrobce: Martin Koula

Stáhnout

Rezavá lžičkaRezavá lžička je dalším z nejoriginálnějších a nejzajímavějších počinů púrávě ukončené soutěže s Velkým Chytrákem (stejně jako dnes recenzovaný Fairy Prince). Porovnávat obě hry vůči sobě nemá smysl, každopádně pokud se vám netradiční Rezavá Lžička zalíbí, nebojte se pro ni hlasovat na domovské stránce soutěže.

Upřímně, po zahrání soutěžního projektu mám tak trochu smíšené pocity. Ne že by hra byla nekvalitní, autor ji ale obalil do podivného příběhu do něhož napasoval tajemnou Rezavou lžičku, kolem níž se vše točí. Za příběh sám (který je mimochodem velice dobře napsaný) je třeba autora pochválit nejdříve, neboť oRezavá lžičkapustil klišovité linie o zachraňování světa a navíc svou hru přesunul do kláštera, což není pro herní adaptace zrovna časté místo k hlavnímu ději.

Ačkoliv by se Rezavá lžička mohla zdát jako klasická bludišťovka s větším důrazem na logickou část, je třeba poznamenat, že se při procházení levelů rozprostřených na jediné obrazovce čas od času dostanete do styku i s lidskou entitou, což je jedině příjemné setkání. Hlavní náplní se pro vás přesto stanou řešení logických úkolů, které v mnohých případech jako by z oka vypadly Sokobanovi a jiným stálicím logického žánru. K manipulaci bude hlavnímu hrdinovi přiděleno několik málo předmětů, mezi něž rozhodně patří dřevěné sudy. S těmi může jako v jiných hrách posunovat,m oRezavá lžičkavšem vždy jen s jednou naráz, což hratelnost podstatně ztěžuje. Vedle toho se před vámi objeví i výbušnina. Ta je mnohdy zabarikádovaná mezi sudy a nejprve bude třeba se k ní dostat. Potom, co se vám to povede, můžete ji již směle použít na likvidaci dřevěných sudů. Dále samozřejmě nechybí klíče, které vám otevírají dveře do dalších místností či třeba kladívka, které ve mě automaticky evokovaly vzpomínku na Berušky, kterým se rezavá lžička alespoň vzdáleně podobá (bohužel ne kvalitou designu levelů). I když ani ty nepatří k nejhorším, ba co víc, na freeware soutěžní projekt vytvářený v časové tísni jsou doslova výtečné.

K plusům Rezavé lžičky je třeba připsat i měnící se pozadí levelů, což má nejspíše zabránit stereotypu. Vedle travnatých ploch se tak budete pohybovat i po kamenných či dřevěných, přičemž lehce obměňovat se budou i objekty v levelu umístěné. Závěrem bych nerada vynášela nějaké předběžné soudy, ostatně jak si hra ve skutečnosti povedla se dozvíme při oficiálním vyhlášení, které by se mělo uskutečnit ještě v průběhu tohoto roku.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz