Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ri-Li - nástupce legendárního Vlaku

  12:00aktualizováno  11:19
Před 13 lety okupovala obrazovky počítačů nejen hra Doom, ale také český logický rychlík Vlak. Nyní se původně DOSová hra předvádí v moderním zpracování. Uchovala si i svou skvělou hratelnost?
70

Ri-Li

Platforma:
Výrobce: Dominique Roux-Serret

Stáhnout

Ri-LiVe stejném roce, jako vyšla v zahraničí hra s tajemným názvem Doom, vychází u nás již o poznání roztomilejší Vlak. I přes zcela nesouvisející náplň se oba tituly staly legendou a Vlak byl spolu s červíky z Liero takřka stálým návštěvníkem většiny tehdejších obrazovek a mnoho hráčů si přestávalo být jistých, zda vlastně nebyla železnice vybudována právě podle této počítačové hry. Po 13 letech se nám naskýtá skvělá možnost si zahrát Vlak v moderním kabátku. Autorem již není český Gemasoft, ale Francouz Dominique Roux-Serret. To ale nehraje roli, protože je šířena pod licencí open-source a díky tomu ji nejen spustíte prakticky na kterémkoli operačním systému, ale také na nás mluví 14 jazyky. Čeština sice chybí, ale slovenštině naštěstí rozumíme téměř stejně. 

Ri-LiRi-Li je vlastně variací na známého Hada, i když má některé charakteristické rysy. Vlak se kupříkladu pohybuje po kolejích, takže máte předem určenou dráhu a nepohybujete se volně v prostoru. Díky výhybkám, kruhovým objezdům a rafinovaným křižovatkám se však zapletete stejně snadno. Postupně se zvyšuje obtížnost levelů a jejich složitost. Vaším úkolem je sebrat a připojit všechny vagónky na trati. Čas od času seberete i nějaký (většinou nechtěný) bonus - zrychlení, prodlužení vláčku atd. Ukočírovat pak rozjetou soupravu je velmi nesnadný úkol.

Ri-LiOvládání je zjednodušeno tím, že neovládáte přímo vlak, ale jen výhybky na odbočkách. Vzhledem k proměnlivé rychlosti je i přepínání v různě dlouhých intervalech. Může to být několik vteřin, ale jinde zase během dvou vteřin musíte přehodit tři za sebou v rychlém sledu. Během hraní tedy dáváte pozor, plánujete cestu dopředu a rychle reagujete. Tento systém sice není tak akční, jako v klasickém hadovi, ale s přibývající složitostí tratí se mu vyrovnává. 

Ri-LiRi-Li je hra, u které se pobaví především děti, odpovídá tomu roztomilá pestrobarevná grafika, jež mi velmi připomínala dětské herní koberce ve stylu dopravního hřiště. Pravdou ovšem je, že velký počet barev a objektů působí poněkud nepřehledně. Zajímavostí jsou i kvízové otázky mezi jednotlivými levely. Ty jsou vyňaty z Úmluvy o právech dítěte, i když odpovědi trochu nesmyslně vyžadují přesnou znalost čísel paragrafů. Čtyřicítka levelů je číslo, u kterého si můžete vyhrát po hezky dlouhou dobu. Výhodou je i to, že mezi levely lze libovolně přeskakovat a u každého se rozhodnete, na jakou obtížnost (kterou určuje především rychlost vlaku) ji chcete odehrát. Ri-Li je důstojným nástupcem Vlaku, kterému určitě nedělá žádnou ostudu. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 34 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz