Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rinso and the Tenticles of Doom – ať žije retro

  12:00aktualizováno  21. prosince 9:32
Pokud jste herními pamětníky, jistě znáte hru Octopus z Game and Watch od Nintenda, potažmo její v našich končinách proslavenější mutaci z ruské provincie. Pojďme si ji připomenout tímto povedeným remakem.

Rinso and the Tenticles of Doom

Platforma: Freeware
Výrobce: Ovine by Design

Stáhnout

Rinso and the Tenticles of DoomNápad oživit staré hry z Game and Watch nebo u nás mnohem slavnějších ruských handheldů sice není nijak ojedinělý a již několikrát v minulosti jsme tu měli pár výborných titulů (viz podobná starší hra Octopus), které nám zpřístupnily tuto známou elektronickou klasiku i na osobních počítačích, avšak podobných projektů není, podle mého názoru, nikdy dost a já osobně každičkou takovou snahu jen s povděkem kvituji. Ostatně reinkarnaci výborných retro her není nikdy dost, nemyslíte?

Pravděpodobně každému, komu alespoň jednou přišla pod ruku jedna z výše zmíněných her nebo nějaká jiná podobná (Vlk a zajíc, Veselý kuchař aj.), bude princip dnešní hry nazvané Rinso and the Tenticles of Doom ihned jasný i bez nějakého dalšího vysvětlování.

Rinso and the Tenticles of DoomVe hře ovládáte potápěče jménem Rinso, který se spolu se svými dvěma klony nachází na malé pramici na vodní hladině nedaleko od břehu. Jeho úkolem je vytahovat z mořského dna zlatý poklad, jenž je ukryt v dřevěné truhlici. Že to zní jednoduše? Zatím možná ano, ale problém je v tom, že jsem nezmínil jeden malý, leč podstatný „detail“ - poklad je totiž hlídán obří chobotnicí, jejíž chapadla se postupně rozvíjejí nebo smotávají a jakmile s nimi přijdete do kontaktu, jste o život (reprezentovaný zmiňovaným vaším klonem na lodi) chudší. Proto jakmile z loďky skočíte do vody a potopíte se, chapadlům chobotnice se snažte vyhýbat jako čert kříži.

Další nezbytností, kterou je potřeba sledovat, je kyslík. Jeho množství vám po dobu, kdy jste pod vodou, průběžně klesá a čím více se hýbete, tím rychleji vám bude ubývat. Z toho důvodu raději nebuďte pod hladinou moc dlouho a vynášejte zlato na loďku v menším množství. Rinso and the Tenticles of DoomJestliže se vám hra bude zdát příliš jednoduchá, není nic snazšího, než si v menu zvolit jednu ze čtyř nabízených obtížností, přičemž ta nejtěžší vám dá opravdu zabrat. Ale chce to jen hodně cviku a poklad bude váš.

Zpracování je povedené a mně osobně se velmi zamlouvalo. Asi nejvíce vás zaujme výtečná ručně kreslená grafika, kterou bych se svým pojetím nebál přirovnat ke kreslenému filmu. Pod vodou to totiž skutečně žije, prohánějí se tu rybky, řasy se ladně pohybují prouděním vody a vlnky na hladině šplouchají. Skutečná podmořská romantika ;-). Možná někoho zamrzí, že ve hře není obsažena žádná hudba, ale na druhou stranu její absenci plně vynahrazují zvuky, díky nimž má hra tu správnou atmosféru. Co více dodat? Tento remake je skutečně hodně povedený a určitě nebudete litovat, pokud se jej rozhodnete stáhnout.

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...Najdete na iDNES.cz