Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Riskful - další předělávka deskové klasiky

  12:00aktualizováno  2:30
Pěkná předělávka deskové klasiky Risk, ve které se na mapě světa utkají různobarevné armády. Kdo z nich se stane neomezeným vládcem?
70

Riskful

Platforma: Freeware
Výrobce: Frank Abbing

Stáhnout

RiskfulZatímco u nás je název "Risk" spojen s dlouholetou televizní soutěží, v zahraničí si pod ním spíše vybaví populární deskovou hru, která vznikla již v roce 1959 a stala se podnoží mnoha dalších stolních her jako Axis & Allies. Velmi jednoduchý herní princip přímo vyzývá k počítačovému zpracování, o čemž svědčí již vydané TurboRisk a Empire XP. Letmé srovnání podle hodnocení již dopředu prozradí, že dnešní hra je z celého trojlístku nejpovedenější, přesto však při pohledu na majestátní a barevnou papírovou verzi vás strohé zpracování zarazí. Možná je to však dobře, protože by hra lehce sklouzla na pomezí žánru tahových strategií, a to by nebylo vhodné.

Podklad tvoří zjednodušená mapa světa, na níž jsou vyznačeny určité oblasti a přechody mezi nimi. Na území Evropy tak lze kupříkladu umístit sedm armád a lze na ni zaútočit ze sedmi směrů. Najednou mohou hrát až čtyři hráči, zbytek se případně doplní počítačovými oponenty. Každý hráč má armádu určité barvy, která je na počátku rovnoměrně rozmístěna po celém světě. Hraje se na tahy, podle počtu ovládaných kolonií můžete umístit určitý počet armád. Zároveň můžete některé jednotky přemístit nebo zaútočit na soupeře. Poté tah ukončíte a sledujete, kam Riskful rozmísťuje své jednotky soupeř, popřípadě odrážíte jeho útoky. O průběhu vlastní bitvy rozhoduje náhoda - přesněji hody třemi kostkami. 

Riskful obsahuje řádku vylepšení: v průběhu bitvy jsou vám předávány informace o síle soupeře, je hodnocen váš postup a někdy dostanete i tip, jakým způsobem hrát, což ocení zejména začátečníci. Novinkou je i možnost místo boje seslat na náhodné místo atomovou bombu. Bohužel toto osamocené řešení vypadá jako pěst na oko (ještě v porovnání s některými grafickými prvky z americké občanské války), bylo by lepší implementovat komplexnější systém katastrof.

RiskfulRiskful běží v okně a má vyloženě účelnou grafiku. Veškeré ovládání je umístěno v pravém sloupci, odkud se vyvolávají dialogová okna, mění nastavení atd.. U většiny deskových her se mi celá plocha brzy okoukala a následovalo jen nudné klikání. Riskful však tomu velmi chytře dokázal zabránit. Hody kostkami a odehrané tahy jsou šikovně umístěny na viditelném místě, v průběhu bitvy se celá plocha zatřese a své udělají i povedené zvuky a hudba. Hra tak vypadá neuvěřitelně dynamicky, přestože se vlastně na ploše změní vždy jen několik čísel u jednotlivých armád. Jedno z tlačítek nese popisek "Pozor, jde šéf". Myslím, že to dobře vystihuje charakter celé hry, která je velmi nenáročná na konfiguraci počítače, má rychle zapamatovatelná pravidla a je takřka ideální pro krátká odreagování, zahrát si několik partiček a po čase se k ní zase vrátit. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

35 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz