Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

River Attack – klasika je opět doma

  12:00aktualizováno  15. června 3:28
River Attack je hrou z vojenského prostředí, lépe řečeno z prostředí leteckých soubojů, sestřelování, zabíjení a dalších věcí s tím spojených. Vy se vžijete do role velitele letedla, jehož úkolem je provézt svůj stroj bezpečně skrze všechny úrovně až do úplného závěru.

River Attack

Platforma: Freeware
Výrobce: ROBSOFT

Stáhnout

River Attack

Určitě si mnozí z nás pamatují na nástup počítačů a počítačových her vůbec. Tím myslím dobu, na jejímž počátku stály obrovské sálové počítače, pak amigy a teprve na konci se nacházejí dnešní gamesky. Když se na přelomu osmdesátých a devadesátých let objevily vůbec první počítačové hry a vy jste si je mohli zapařit, byl to prostě nezapomenutelný zážitek, na který se jen tak nezapomíná. První hrou byl pravděpodobně Pong (jehož přepracování se nám dostalo v nedávné době také od českého AlbiSoftu), ale první hrou, kterou jsem si zapařil já, byla lehká, černobílá akce z vojenského prostředí, na jejíž název si teď nemohu nijak přesně vzpomenout (a to i přes to, že jsem naplno zapnul své mozkové závity a snažím se, seč můžu, na to přijít, ale opravdu mi to nějak nejde). Musíte se smířit jen s vědomím, že ta hra prostě existovala a dnes jí můžete sehnat i v novější verzi pod jménem River Attack.

Překopávek vzniklo za posledních pět let velice velké množství, remaky různých her se to na internetu jenom hemží, jenže jsou si často strašně podobné a pak již člověka ani nebaví. River Attack je ale první překopávkou oné staré hry, se kterou jsem se za svých několik posledních let setkal, a téměř okamžitě mi přirostl k srdci a ani mi moc nevadila nepříliš dokonalá grafika a poměrně dost chyb - hlavně že je alespoň něco.

River Attack

Dnes je samozřejmostí, že hry nemají příběh ani intro, ale uvedení do děje by chybět nemělo. K mému potěšení však také nechybí - co a jak s hrou máte dělat, je napsáno v anglickém obsáhlém helpu. Mezi další položky, co v menu najdete, je Options, zde opět nastavujete několik detailů, aby byla hra co nejvíce hratelná, a pak již vám zbývají pouze dvě složky – Exit a Start.

River Attack je hrou, jak již jsem se někde výše zmínil, z vojenského prostředí, z prostředí bojů a sestřelování, zabíjení a dalších věcí s tím spojených. Vy se vžijete do role velitele letedla, které pluje po vodě (sice nevím, jak se tento jev autorům povedl, ale je to prostě tak, i když v běžném životě byste se s něčím podobným asi nesetkali). Přesněji řečeno to není jen tak obyčejná voda, ale spíš dravá řeka, kterou zdolat není právě nejlehčí záležitostí - s trochou šikovnosti v prstech, dobrým postřehem a kapkou náhody by se to ale podařit mělo. Řeka má nepravidelný tvar, na mnoha místech je zakřivená, rozděluje se, zkrátka působí potíže, protože při sebemenším kontaktu letadla s břehem letoun exploduje a vy máte o jeden ze svých tří drahocenných živůtků méně. Ubrat život se může podařit ještě v případě, když na vás někdo pošle raketu nebo na vás střílí, nebo když narazíte do hlídkujících lodí.

River Attack

Prostředí kolem řeky je celkem členité, uvidíte tu rybářovu či dřevorubcovu chýši, různé kůlny, stromy, kaktusy atd. Později, jak stoupá obtížnost, tak je tu k vidění třeba i tank, který po vás pálí salvy střel, raketové automobily či ještě jiná a rozmanitější ničící technika. Přímé nebezpečí poznáte i přímo na vodě, kde budete muset potopit různé lodě, ale i helikoptéry a další stroje. Jenže vy budete také potřebovat nějakou pohonnou hmotu, a proto jsou na vodě umístěny speciální barely - když přes ně projíždíte, tak se doplňuje vaše zásoba. Zde radím, abyste projížděli pomaleji, vy totiž můžete do určité míry zrychlovat a zpomalovat, jak se vám to hodí. Hra je rozdělena na několik dílů, kolik přesně to nevím, ale vždy, když projedete za most, tak jste v nové, obtížnější části, a pokud se vám stane, že zhynete někde daleko ve hře, tak budete startovat u posledního mostu, kterým jste projeli.

Ovládání hry je celkem jednoduchá záležitost, vystačíte si pouze se šipkami, kterými loď ovládáte, a Shiftem, kterým zase naopak střílíte. Velikost je zanedbatelná a nebude problémem snad pro nikoho z nás. Co se grafiky týče, tak ta je celkem obstojná, efektů je tam poměrně dost, ale rozhodně to není nic prvotřídního, spíše ryzí průměr. Zato hratelnost, to je jiná, zabavíte se u této hry mnohem více než u obyčejných freewarovek, tedy u mě to tak opravdu je. K poslechu vám hraje docela příjemná hudba, která se ale stejně za několik minut oposlouchá natolik, že působí dost stereotypně, jinak je hra ale vynikající a ze srdce vám ji doporučuji.

Autor:


Témata: Loď, Raketa

Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Další z rubriky

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!Najdete na iDNES.cz