Rode Kill: A Day in the Life - nekonečný příběh

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 11:59
Den v životě člena posádky vesmírné lodi nemusí být vůbec jednoduchý, obzvláště pokud se mu nechce pracovat. Jak se vyhnout práci a ještě se stát hrdinou zájemce naučí adventura Rode Kill: A Day in the Life.
50

Rode Kill: A Day in the Life

Platforma: Freeware
Výrobce: Shawn Guzzo

Stáhnout

Rode Kill: A Day in the LifeRode Kill je další z velké řady freeware adventur, které byly vytvořeny pomocí programu Adventure Game Studio. Kdybychom ji měli charakterizovat několika slovy, zvolili bychom asi: v lecčems zajímavá, občas i vtipná, ale celkově spíše průměrná hra. To by ale asi nikomu nestačilo – a kvótu znaků pro recenzi na Plných hrách by to zcela jistě nenaplnilo. Takže bude třeba myšlenku trochu rozvést.

Rode Kill: A Day in the Life vypráví příběh člena posádky anonymní kosmické lodi, který – opatrně řečeno – neoplývá zrovna největší chutí do práce. Spíše je to flákač jak má být. Není se tedy čemu divit, že když se ráno vzbudí, hned se mu hlavou honí myšlenky na to, kterak by se mohl účinně práci vyhnout. Vyzbrojuje se svým ultra-mega-extrémně namakaným nožem Space Knife 4000 a vychází ze své zasmrádlé a pozvracené kajuty čelit nástrahám pracovního dne po svém.

V tuto chvíli se postavy Rodeho ujímá hráč – a v průběhu čtyřiadvacetihodinového cyklu s ním podnikne řadu prapodivných akcí, které vyústí v naprosto příšerné „prázdniny“ na zapadlé planetě kdesi v zadnici galaxie a následnou záchranu celé poctivě pracující posádky – pravda,Rode Kill: A Day in the Life náhodou, ale to se přece počítá tak jako tak, nebo ne?

Největší zajímavostí je nekonečnost Rode Killu. Ne snad, že by to byla hra tak dlouhá, ale je trochu jako romány Jamese Joyce, které začínaly v půli věty a poslední věta byla vlastně začátkem té první, takže se neopatrný a hloupější čtenář mohl zacyklit. Rode Kill má sice výraznější konec, přesto jde také o cyklickou hru, kterou by bylo možné hrát neustále dokola a prožívat tak jeden kosmonautův den za druhým.

Grafické zpracování Rode Kill je v kontextu freeware adventur na lehce nadprůměrné úrovni. Postava hlavního hrdiny je dostatečně svébytná a její animace není špatná, okolí ale často trpí nepříjemným syndromem tlustých obrysů a velice jednoduchých až schématicky znázorněných objektů. Celkové dojmy z grafiky jsou spíše rozpačité, i když hra nepostrádá silná místa.

Zato hudba a zvukové efekty si zaslouží pochvalu. Nejsou kdovíjak výjimečné, ale perfektně se hrou ladí a vytvářejí nadprůměrně kvalitní atmosféru. V této souvislosti je potřeba ocenit dobrou kompresi, která umožnila poměrně rozsáhlou hru vměstnat do poměrně malého souboru určeného ke stažení.Rode Kill: A Day in the Life

Je dobrým zvykem popisovat v recenzích na PH ovládání – u adventur to snad už ale ani není potřeba. Nikdo asi neshledá nic objevného na konstatování, že se tentokrát vše řídí klasickým SCUMM systémem s textovými příkazy, na které se kliká myší. Práce s inventářem je přehledná a rychlá, stejně jako nečetné dialogy.

Rode Kill: A Day in the Life patří mezi freeware adventurami k nadprůměru. Nabízí prakticky všechny prvky nutné k vytvoření dobré hry na slušné úrovni, trochu rozporuplné grafické zpracování a nepříliš duchaplný příběh, ale zase je originální svou cykličností a nehraje se špatně. Za stažení a vyzkoušení jistě stojí.

P. S.: Jako obyvkle Plné hry nabízejí na této stránce i kompletní návod…


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

27 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Témata: Galaxie

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Další z rubriky

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz