Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rode Quest – adventure ze starých časů

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:42
Rode Quest je nevšedně stylizovaná adventurka. Nabízí zážitek ne nepodobný prvním Space Questům, ujetý příběh – a ovládání pomocí textového inputu, což už se dnes skutečně vídá málokdy.
50

Rode Quest

Platforma: Freeware
Výrobce: Shawn Guzzo

Stáhnout

Rode QuestRode Quest je vůbec první z her amatérského vývojáře Shawna Guzza, od něhož jsme už na Plných hrách měli povedenou sci-fi point'n'click adventuru Rode Kill: A Day in the Life. Podobně jako všechny tituly od tohoto autora byla vytvořena pomocí Adventure Game Studia a nabízí ujetý příběh a nevšední míru umělecké stylizace, dá-li se o něčem takovém v rámci počítačové hry mluvit.

Hlavní hrdina Rodney Kill je členem posádky velké vesmírné lodi určené k vojenským účelům. Od svého přímého nadřízeného dostává jednoho krásného dne, kdy mezihvězdný křižník kotví nad obydlenou planetou s atmosférou, úkol nejvyšší důležitosti. Je třeba nakrmit psa. Stenchie ale patří k vybíravým zvířátkům, a tak musí Rodney na planetě posbírat co největší počet červených bobulí – jiným jídlem by tato rozmazlená bestie pohrdla. Příběh je skvěle podán a vysvětlen v přiloženém PDF manuálu, s nímž si dal autor velký kus práce. Hráč se tak chtě nechtě musí smát ještě předtím, než se pustí do samotné hry. Uvnitř ní ho ale dost možná veselost rychle přejde.

Rode QuestRode Quest jde totiž ve své stylizaci tak daleko, že se vrací k časům prvním King's a Space Questů od Sierry a nabízí ovládání mixující myš (pomocí níž hráč pohybuje postavičkou Rodneyho) a klávesnici v podobě textového inputu. Tedy, polopaticky řečeno, každou akci je potřeba vymyslet, přesně v angličtině zformulovat a napsat do příslušného okénka. Ačkoliv díky tomu hra skutečně působí retro stylem, těžko lze očekávat, že si tímto krokem u dnešních rozmazelných hráčů Shawn polepší, protože přiznejme si, zadávat přesně každý příkaz je prostě opruz.

Naštěstí je celá hra velmi jednoduchá a příkazy víceméně intuitivní. Existují též ve více variantách, takže nehrozí situace, kdy sice hráč ví, co má provést, ale netuší, jaké přesné znění po něm hra požaduje. I když – lahůdky jako utrhnutí se od mučednického kůlu či upečení zahozené lidské končetiny se tu také najdou a dohrání tak není rozhodně jednoduchou záležitostí.

Rode QuestHraní sestává zejména z procházení pěti obrazovek, na nichž je rozložen celý děj, sbírání červených jednopixelových bobulí a semo tamo nějaké té delší akce, na rozhovory příliš místo nezbylo, což je trochu škoda. Po slibném začátku v podobě úvodu do příběhu tak hratelnost samotného Rode Questu není příliš vysoká a vše nemůže zachránit ani povedené outro.

Grafické zpracování pochopitelně – aby zůstalo věrno retro stylu hry – nemůže využívat více než 320x200 obrazových bodů a šestnáctibarevnou paletu, přesto není valná kritika na místě, neboť autorovi se podařilo vytvořit opravdu povedená pozadí a postavy též na svou pixelovatost nevypadají vůbec špatně. Zato pípavá hudba á la PC Speaker si tolik chvály zdaleka nezaslouží.

Pomalu se blíží závěr, neb k vyloženě retrospektivní adventuře Rode Quest už lze říci jen máloco. Řada lidí si dnes asi pokus Shawna Guzza vyloží jako nemístně archaický a obtížně hratelný freeware kousek, staří a protřelí herní vlci jej vyřeší za pár minut a smeknou před perfektní stylizací a ujetým příběhem. Rode Quest není hra pro každého, ale jisté kvality rozhodně nepostrádá.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

35 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz