Rooms - ve světě Harryho Pottera

  12:00aktualizováno  2:34
Prostředí nasycené kouzelnou atmosférou, to je ideální základ pro zajímavou logickou hru. V postavě kouzelníka se budete muset naučit manipulovat s místnostmi a najít východ do dalšího levelu
80

Rooms

Platforma: Freeware
Výrobce: HandMade Game

Stáhnout

RoomsDnešní hra patří mezi finalisty Independent Games Festival 2008, což je samo o sobě jistou zárukou kvality. Hned v několika směrech je podobná loňskému českému zástupci s názvem Samorost. Obě byly naprogramovány za pomoci flashe, jsou založeny na plnění úkolů a po grafické stránce kombinují bitmapovou a vektorovou grafiku. Zatímco Samorost je čistokrevnou adventurou,  Rooms jsou především logickou hrou s adventurními prvky.


Jak název naznačuje, hrají hlavní roli místnosti. V každém levelu je musíte různě přeskupovat, aby byly průchozí a dostali vás do pokoje s dveřmi. Jistou nápovědu představuje i pokoj s cedulkou EXIT, který předchází tomu závěrečnému. Pokoje představují jakési dílky puzzle, ovšem nejde jen o jejich přesouvání, ale i vzájemnou interakci.


RoomsHlavní postavou je čaroděj, který nápadně připomíná Harryho Pottera. Odkazů na literaturu a postavy je zde víc:  Můžete třeba využívat teleportů jako v Matrixu. V každém levelu je vám představena určitá předmět nebo speciální vlastnost. Naučíte se posunovat pokoje, využívat žebříky, teleporty, bomby pro bourání překážek, otáčení místností, skříně pro výměnu obsahu mezi místnostmi atd. Všech těchto vlastností nějak využijete, abyste se dostali do finální místnosti. Základní vlastností všech místností je jejich přesouvání a orámování v některých směrech, které naznačují neprůchozí stěny.


Rooms nabízí řádku levelů a narůstající obtížnost vyžaduje používání všech postupů, které jste se předtím naučili. Jak už jsem se zmínil, hra kombinuje vektorovou a bitmapovou grafiku. Hlavní postava je v pohybu pěkně animovaná, takže to vypadá, jakoby to byl živý trpaslík uvězněný v obří Rubikově kostce. Bohužel se občas objeví nějaká chybka, kdy se třeba postava otočí na opačnou stranu, než kde je právě aktivovaný předmět, nebo se zasekne při lezení na žebřík. Na plnění levelů máte dostatek času, navíc je možné mezi nimi přeskakovat zadáním přístupového hesla. RoomsK ovládání využijete především myš, kterou sbíráte a aktivujete předměty, prohlížíte inventář jak u adventur. Klávesnice slouží k pohybu, používání žebříků a dveří.


Hra má tajemnou hudbu a ponurou atmosféru světa čar a kouzel. Napomáhá tomu i skvělý herní interface v podobě jakéhosi orloje, na kterém nechybí různé budíky a čas odpočítávající se v protisměru. Až na některé drobné chyby při pohybu postavy nemám, co bych hře vytknul. Zarytým fanouškům logických her asi budou úkoly v Rooms připadat jednoduché, což je dáno nízkým počtem kombinací pokojů a faktu, že po několikerém zkoušení se obvykle doberete správného řešení.  

 

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

48 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz