Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhovor s Albisoftem

  12:00aktualizováno  10. září 2004 4:58
Jeden z nejdéle působících týmů na české freeware scéně, to je Albisoft. Na svědomí na skvělé hry jako Nukleární Karel, Buřtík, 7th Heaven či Erix a chystá trojrozměrnou akční adventuru na vlastním enginu.

Alien Invasion Zkus se prosím nejprve stručně představit čtenářům Plných her, třeba tak, jako v nějaké televizní soutěži…
Většina lidí mi říká Pepsone, Kope nebo Albi, je mi rovných dvacet let a jsem něco mezi pseudointelektuálem, romantikem a programátorem :)

Tým Albisoft působí na české herní scéně stabilně již delší dobu. Kdy a za jakých okolností se dá hovořit o jeho vzniku?
Když to vezmu s trochou nadsázky, Albisoft vznikl, když mi bylo asi deset let a do ruky se mi dostalo Atari 800 XL a příručka Atari Basicu. A bez nadsázky? Albisoft jako stabilní tým vlastně nikdy nevznikl :). Na různých hrách a projektech pracují různí lidé, spojovacím článkem jsem jen já jako programátor a Triffid jako Best Beta Boy.

Kdo Albisoft založil a jaké měl v průběhu let členy? Měl někdo z nich nějaké předchozí zkušenosti s tvorbou her?
Albisoft jsem založil já asi před pěti lety, když jsem chtěl vymyslet nějakou "cool" nálepku pro svoje gamesky. Některé (především ty menší) hry jsem udělal sám, ale pár lidí se přeci jen v Albisoftu vystřídalo. Duchovním otcem, hlavním grafikem a scénáristou her Buřtík a Nukleární Karel je Párek (aka Zaack). Na hře Microball, kterou jsme se rozhodli zrušit, spolupracoval Klayman. A nemůžu zapomenout na stabilního týmového Best Beta Boye, kterým je Triffid. Buřtík Ten je zároveň i scénáristou a grafikem rozpracované plošinovky Juřek: Krutý los, kterou bohužel nejspíš stihne podobný osud jako Microball. A v současné době jsem ve fázi lanaření lidí pro novou 3D hru.

První známější hra Albisoftu byla strategie Alien Invasion. Proč ses napoprvé rozhodl pro tento složitý žánr? Získal jsi při jeho tvorbě nějaké zkušenosti?
Protože to byla veliká výzva. Chtěl jsem si vyzkoušet opravdový herní žánr a první větší herní projekt. Proč zrovna tahová strategie? Za to asi mohla fascinace Falloutem a inspirace jednou českou freewarovou tahovkou. Zkušeností jsem při vývoji získal spoustu, hlavně mi tehdy poprvé došlo, že pracovat na větším projektu není vůbec taková sranda, jak se ze začátku zdá.

Mezi hráči prosluly pak plošinovky 7th Heaven a hlavně humorný Buřtík. Čekal jsi takový úspěch? Čím si ho vysvětluješ?
U Buřtíka je důvod úspěchu jasný - Párkův skvělý scénář, vtipné dialogy, spousta zajímavých prostředí a milá grafika. Hra 7th Heaven naopak boduje hratelností, kterou si propůjčila od svého vzoru Supermaria. A samozřejmě se trochu svezla na vlně úspěchu Buřtíka. Možná je docela zajímavé, jak odlišné byly ty dvě hry po vývojové stránce. Práce na Buřtíkovi pro mě byla peklo. Z velké části jsem si za to mohl sám, neudělal jsem pořádný engine ani editory, většinu věcí programoval "natvrdo" a délka kódu se vyšplhala na víc než 10 000 řádek (o zdrojáku Buřtíka dodnes kolují legendy ;)). 7th Heaven Kromě toho na mě připadla ta nejstereotypnější grafická práce (vyhlazování obrysů, slaďování animačních fází, přejmenovávání apod.). Už někdy v polovině jsem Buřtíka z duše nenáviděl. 7th Heaven byl úplný opak. Pracoval jsem na něm sám, dobrovolně, graficky ani programátorsky nebyl náročný a proces jeho tvorby jsem si opravdu užil. Na té hře je to myslím znát, možná proto ji lidé přijali, i když nikdy nebyla tak oblíbená jako Buřtík.

Jak jsi se dostal ke spolupráci se serverem BonusWeb a Plnými hrami? Jaké jsou vztahy mezi Albisoftem a BW teď?
Ke spolupráci mě přímo oslovil Vreco, poslal mi mail s nabídkou, v jakou jsem tehdy ani nedoufal. Mně zbylo jen kývnout. Momentálně nejsou vztahy prakticky žádné, jako vždycky v mezidobí, kdy se neblíží vydání žádné naší gamesy, ale počítám s tím, že až ji budeme mít hotovou, dohodneme se opět s BonusWebem.

Vytvořil jsi dvě moorhuhnoidní hry na tématiku South Park. Jak vzpomínáš na tyto projekty? Myslíš, že si v záplavě klonů slavné reklamní freegamesky našly své místo?
Určitě našly. Měly ohromnou stahovanost, dost možná větší než Buřtík i Nukleární Karel. Jak na ně vzpomínám? Sice ty hry dnes můžou působit jako snaha svézt se na vlně popularity South Parku, ale není to tak. Žádnou hru jsem nikdy nedělal kvůli popularitě, penězům, kreditu nebo úspěchu, ale protože mě tvorba her baví. Moorhuhnoidní hry jsou na vývoj zábavné, south Park: The Real Armageddon můžeš se na nich krásně vyřádit. A navíc jsem tehdy ulítával na filmové verzi South Parku ;)

Doposud asi největším projektem Albisoftu byla adventura Nukleární Karel. Jak dlouhou dobu zabral jeho vývoj a co bylo nejobtížnější?
Vývoj zabral od prvního scénáře až do poslední řádky kódu asi tak půl roku. Nejobtížnější ze všeho byly poslední týdny, kdy už jsem tu hru nesnášel, Karla nemohl ani cítit a po úspěšně zdolaných betatestech mi Vreco oznámil, že na jeho počítači Karel nejede ;) Nakonec jsme to vyřešili, ale posledních 14 dní před vydáním hry bych nikomu nepřál potkat mě na ulici ;)

Vedle těchto řekněme větších projektů Albisoft vytvořil i řadu menších arkád jako již zmíněné South Parky, Pong či Erix. Která z nich je podle tebe nejlepší? Je některá z her Albisoftu taková, (či chyba ve hře) že se za ni dnes stydíš? :o)
Z těchto menších her mě nejvíc baví Erix. Nemám problém s žádnou hrou, ale dodnes se stydím za zdroják Buřtíka ;) A hodně mě mrzí, že se do Nukleárního Karla vloudila chyba, kvůli níž nelze spustit na systémech Windows NT, 2000 a XP a já nemůžu napsat ani patch, neboť mi zdrojáky shořely spolu s celým počem týden po vydání hry.

Nikdy jsi se ještě neúčastnil soutěže Becherovka Game, Erix přestože tam jde o relativně velké peníze. Nelákalo tě to?
Odměna sto tisíc pro vítěze mě samozřejmě láká, na druhou stranu ještě větší výzva je pro mě udělat teď kvalitní amatérskou 3D hru, bez ohledu na peníze. Becher hrozně omezuje, musíš dodržet uzávěrku a vejít se se svou hrou do 5 MB, což je hodnota vpravdě šibeniční. Navíc jak se ukázalo např. v posledním ročníku, výsledky mívají do objektivity daleko. Kvalitní hry skončily ve druhé desítce a vítězem se stali Tučňáci, hra bez hratelnosti, kterou kdosi sesmolil za pár dní v Petrovi. O letošním ročníku přesto uvažuju, vše záleží na tom, jak rychle půjde vývoj naší 3D hry a na týmu, který na ní bude spolupracovat. Můžeme se například rozhodnout na enginu této gamesy postavit jakési "béčko", které bychom do Bechera přihlásili, třeba i příběhově spřízněné s původní velkou hrou.

Co způsobilo, že Albisoft dlouhou dobu nevydal žádnou hru?
Když jsem dělal Buřtíka a 7th Heaven, bylo mi nějakých 16 let a měl jsem mnohem víc času na programování. Teď mám spoustu jiných zájmů i povinností a na všechno se prostě nemůže dostat tak jak bych si přál. To je problém, se kterým se potýkají snad všechny týmy, co fungují delší dobu a jejich členové odrostli z puberty. Další důvod je, že vývoj pořádného 3D enginu trvá vždycky dlouho, je to hrozně komplexní záležitost, už teď mnohem komplexnější než jakákoliv hra, kterou jsme kdy vydali. A to mluvím jen o enginu, na samotné hře se ještě vůbec nezačalo pracovat! ̈Nukleární Karel

Jak vidíš současné aktivity okolo freeware scény jako České hry, CZ-ONE či Game Developers Session?
Víc než pozitivně, nezbývá mi než složit poklonu Pupworxům a Ignitronům za web, jaký čeští amatérští vývojáři potřebovali jako sůl, a dvojitou poklonu za sraz vývojářů Game Developers Session, dovedu si představit, jaká musela být fuška celou akci zorganizovat. A trojitou poklonu za to, že to nedělají za peníze. Mnohem horší věci si myslím o CZ-ONE, každý kdo sledoval diskusi na Českých Hrách, asi chápe proč. Člověk, který za celým projektem stojí, na internetu působí jako totální lama a ty stránky podle toho vypadají. Mrzí mě, že ho mnoho týmů neprohlédlo a nechalo se opít rohlíkem...

Pracuješ teď na 3D enginu. Co všechno tvá technologie dokáže a na co jsi nejvíc pyšný?
Engine v současnosti dokáže zobrazit několik desítek tisíc polygonů s neomezeným množstvím světelných efektů, je možné se po levelu libovolně pohybovat, funguje detekce kolizí, přehrávání hudby ve formátu MP3/WMA a zvukových efektů, zabudovaný je i jednoduchý 2D engine a font engine. Nejsou ještě vyřešeny pohyblivé objekty - dveře, předměty, nepřátelé apod. Nejvíc pyšný jsem na vysokou rychlost a kompatibilitu enginu - až bude hotový, měl by na nižších detailech plynule běžet i na velmi starém železe (Pentium II, 64 MB RAM, Riva TNT2). 3D engine

Už víš, jakou hru vytvoříš, až bude engine hotový? Přemýšlíš už nad scénářem?
V současné době to vypadá na kombinaci adventury a akce s výrazným příběhem, dialogy a atmosférou. Scénář je právě to, co teď řeším. Potřeboval bych doopravdy kvalitní, zajímavý a propracovaný příběh, takže se snažím najít a zburcovat toho pravého scénáristu.

Uvažoval jsi o tom stát se profesionálním vývojářem a zkusit štěstí třeba v Illusion Softworks?
Tenhle rok nastupuju na vysokou školu, takže mám ještě pět let času, pak se uvidí, ale je to víc než lákavá představa ;)

Prozraď nám něco blíže o tvých dalších koníčcích – jakou hudbu nejraději posloucháš, co čteš, jaké filmy máš rád, jaké sporty děláš apod… :o)
Poslouchám skoro všechny styly hudby. Nedám dopustit na Mobyho, poslouchám Redhoty, Morcheebu, Manu Chao, Dido, ale i Rage Against the Machine, Blind Guardian nebo český a slovenský punkrock (Volant, Iné kafe, Znouzectnost, Dukla vozovna, Jaksi Taksi), dřív jsem poslouchal i taneční hudbu (především trance), teď ji už moc nemusím. Z knížek mám rád třeba Orwella (1984), Tolkiena nebo Kafku, moje oblíbené filmy jsou Pán prstenů, Brazil, Cesta do fantazie, Pulp Fiction, Trainspotting, Nebe nad Berlínem, Amélie z Montmartru a spousta dalších. Oblíbené pití je pivo, červené víno, tequila a jablíčko, oblíbený sport stolní fotbálek ;)

Věříš v Boha?
Lehká otázka, těžká odpověď. Věřím v to, že některé věci jednoduše přesahují hranice lidského poznání. Věda nám nedokáže říci, kdy a jak vznikl svět a jak je možné, že si uvědomujeme svou existenci. Náboženství nám to vysvětlí, ale naivním způsobem, příliš jednoduchým na to, aby to byla pravda. V Boha nevěřím, spíš věřím že nemáme na to, poznat pravou podstatu světa, ať už vědecky nebo vírou, a tak nám nezbývá než některé věci přijmout takové jaké jsou. A nakonec proč ne, jsou docela fajn ;)

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Další z rubriky

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Germánské webovky: Travian a OGame

webovky3_poster

Ještě jsme zde. Z původně plánovaného týdeníku rozebírajícího necelý tucet signifikantních webových her poslední dekády...Najdete na iDNES.cz