Rozhovor s Dodánkem

  12:00aktualizováno  10. září 4:05
Textovky nejsou úplně mrtvé, jak se může na první pohled zdát. Budiž toho důkazem obliba titulů jako je třeba Fuckstory. Pokud vás textové hry trochu zajímají, neměl by vám uniknout náš rozhovor s Dodánkem, jedním z jejich autorů.

DodánekJak se vede a jak žiješ?
Vede se mi celkem dobře, mám sice nějaké kázeňské výhružky ve škole, ale snad to přejde. Žiju si celkem v pohodě, nemám si na co stěžovat. Snad jen na můj Odporně drahý dial-up (TM).

Jaký je tvůj vztah k počítačům a jak jsi se k nim dostal?
Vztah k počítačům mám takový, že u nich trávím většinu svého volného času. Když mi bylo asi 6, dostal jsem 486 s několika málo MB paměti (teď nevím kolik přesně). A znáte to, nastoupily pařby typu Wolfenteina, Olympijských her, Fomulí a motorek od Accolade a taky naprosto božích Stunts.

Jaké jsou tvé nejoblíbenější profesionální hry?
Mám rád akční hry, strategie a sporty, takže to asi bude BF 1942, Mafie, GTA Vice city, UT 2003. Ze strategií série C&C a líbili se mi Army men: RTS. Ze sportů Colin 3, NHL 2004 a Tony Hawk 4. A pak klasiky - CS, Quake 3A, Wormíci, Roller Coaster Tycoon 2 a další.

Kdy a proč tě napadlo vytvořit textovou hru Normal School Day?
Tak tohle přesně nevím, ale... touhu vytvořit textovku jsem dostal po dohrání obou Fuckstory od Davida Havlíčka. Dlouho jsem pak nevěděl jak na to, udělal jsem jednu textovku v html (mimochodem ta vypadala fakt hrozně) a vykašlal jsem se na to. Pak jsem se dostal k Quick Basicu, dostal od Davida zdroják FS 1, ze kterého jsem se naučil základy tohoto prog. jazyka a napsal jsem NSDH. Stačí:)?

DodánekJak dlouho ti trvala její tvorba?
Když spočítám všechny problémy se zdrojákem, převáděním do exe a atd., tak zhruba týden. Je na ní ale asi hodina až dvě čisté práce. A pak několik týdnů než se to dostalo na veřejnost (tzn. že zpráva o tom, že jsem primán je neaktuální a já jsem povýšil:D).

O co v ní vlastně jde?
Jde zhruba o to, že se hráč vžije do mé kůže a prožije normální školní den, který ale vyustí v lehkou romantiku:).

Jaké další české textovky se ti nejvíce líbí?
Fuckstory 1 a 2, Nostalgia, Dotokala.

Máš rád české hry, nebo preferuješ radějí ty cizí a proč?
Mám rád všechny hry - naše i cizí jsou výborné, ale přeci jen hraji raději ty české, protože mě tak trochu hřeje u srdce, že i naše malá zemička se dokáže něčím proslavit.

Z jakého důvodu jsi se rozhodl, že vytvoříš pokračování?
Z toho důvodu, že se o ni začaly zajímat české servery s plnými hrami a taky protože se podle reakcí v diskuzích lidem docela líbí.

Bude pokračování ve Windows?
Ani náhodou, to bych musel něco pod Winama umět...:).

O čem bude a kdy vyjde?
Tak bude zase o tom stejném - holky, holky a holky a můj normální školní den. Do měsíce by měla být hotova.

Bude delší než první díl?
Pokud se vše povede, měla by být o 100% lepší, nebude totiž tak lineární a krátká.

Čím to je, že textovky jsou pořád úspěšné, přestože měly vyhynout na konci osmdesátých let?
Příběh, zábava, HW nenáročnost - to vše je velké plus.

Dobíjíš se někdy energií ze stromů?
Panebože kdo ti tohle nakecal? Jasně že ne:). Stromy mi spíš energii berou - ono lezení a následné padání je poměrně náročné na můj hardware.

DodánekCo plánuješ v softwarové branži do budoucna, kromě pokračování Normal School Day?
Pokud vím, tak je mi momentálně dvanáct a nehodlám zakládat softwarovou firmu. Ale kdo ví, co bude za deset, patnáct let.

Jsi také autorem populárního portálu o Roller Coaster Tycoon, co vše lze na něm nalézt a kde ho vůbec můžou uživatelé najít?
RCT2 Web je celkem slušný web o RCT, ale není rozhodně nejlepší. Jsou na něm všechny informace a downloady, které hráč potřebuje. Nachází se na http://tycoonsweb.rulez.cz. Na podadrese /vicecity je velice ambiciózní web o Vice City, který má momentálně prioritu číslo jedna a navštěvnost cca 250 lidí denně. Určitě ho zkuste!

Máš rád lunaparky, poutě, cirkusy?
Mám je celkem rád, ale můj žaludek není dostatečně stabilní na centrifugu. Loni na přelomu července a srpna byla u nás v Chrudimi pouť a kamarádky mě vytáhly na mixery, horskou dráhu a houpací loď + mnoho dalšího. Nebylo to nejlepší. Ale hrozně miluju takovou tu Virtuální realitu, kdy sedíte v takové kabině a promítají před vámi obraz a houpou s vámi. V cirkuse jsem byl dvakrát. Jednou ještě v Pardubicích, když mi bylo asi pět a pak před dvěma lety kvůli jedné holce, která k nám týden chodila do třídy. Prozradím to - tak trochu jsem se do ní zamiloval, ale odjela a já jsem ji už dva roky neviděl. Tímto se pokusím pozdravit Marcelu Joo! A jinak si nemyslím, že by RCT2 Web byl moc úspěšný s těmi asi 20 přístupy denně.

Jaký je tvůj názor na současnou českou herní scénu?
Záleží jestli amatérskou nebo profi. Profíci mají konečně dost prostředků na to, aby dělali super hry. Amatérů je hodně a hry podle toho vypadájí - žádná sláva. NSDH je toho příkladem, i když asi neupadne v úplné zapomění.

DodánekCo tě v poslední době nejvíce rozesmálo?
Sedí chlap v kabince a snaží se vys*at, ale furt mu to nejde. Tlačí, tlačí, ale prostě ne. Najednou někdo klepe na dveře a on, že je obsazeno. Asi za pět minut chlap před kabinou začne bušit a řve: "Dělejte nebo se poseru." A muž v kabince na to, že mu to závidí. Nějak tak to bylo:)

Co tě v poslední době nejvíce naštvalo?
Nefunkční Quick Basic, který jsem dával dohromady dva dny. Teď už mi nic nebrání v tom, abych tvořil (snad jen vlastní lenost).

Kterou knížku jsi četl naposledy?
Ježíš, to už si ani nepamatuju. Není to moc dlouho, co jsem byl v knihovně vrátit knížky, co jsem ani neměl čas přečíst a řekli mi, že ještě týden a poslali by mě kvůli nim k soudu (měl jsem je u sebe asi půl roku). Takže nevím. Snad asi Staré české báje a pověsti, které jsem musel číst kvůli škole. Teď už čtu jen LEVEL, Gamestar, PC world a PPK a z internetu www.pooh.cz, www.brouzdej.cz a www.bonusweb.cz 

Jsi rád, když se tvoje dílko šíří světem?
Kdo by nebyl...

Co bys vzkázal našim čtenářům?
Mějte se dobře, kašlete na školu a na práci a čtěte PlneHry.cz. A nezapomeňte navštívit http://tycoonsweb.rulez.cz/vicecity a www.brouzdej.cz!

Autor:


Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Další z rubriky

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz