Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhovor s týmem Gamers Reality Software

  12:00aktualizováno  1. února 9:11
V kategorii strategií obohatil před nedávnem českou nezávislou scénou zajímavý kousek jménem Trojská Válka. Jak vidí jeho autoři své možnosti v Únos Game a co chystají do budoucna? Dozvíte se v rozhovoru.

Gamers Reality Software

Jste mladičký tým a pokud se nemýlím, je Trojská válka vaším prvním projektem – co vás vedlo k vytvoření tohoto uskupení nezávislých vývojářů?
Už dlouho jsem se chystal utvořit nějaký tým, co by programoval freeware hry. Tak jsem dal na internet inzerát a ozvalo se mi pár lidí. Hned nato jsem nalezl soutěž s Únosem a měli jsme hned náplň a také nový projekt.

Proč jste si pro svou strategii vybrali zrovna období Trójské Války? A nezvolili jste kupříkladu nějaký smyšlený příběh?
Spoléhali jsme na to, že Trójskou válku zná určitě každý. A pokud má hra výstižný název, který člověku něco řekne, určitě ji bude chtít i zkusit. Nebyl by problém vytvořit nějaký vlastní příběh, mnoho hráčů by to možná ocenilo. Ale když se řekne "únos", tak jedna z prvních věcí, která mě napadla, byla právě Trójská válka. Smyšlený příběh se každému nemusí líbit, se skutečným příběhem jsou spíše všichni srozumění.

Jak vidíte šance vašeho projektu v Únos Game? Co říkáte na ostatní soutěžní příspěvky?
Tato soutěž je po Becher Game určitě nejlepší v České republice. Konkurence je veliká, myslím si ale, že všechny tituly jsou povedené a všechny mají šanci na úspěch.

Mnoho vývojářů své dílko nestihlo odevzdat, vy jste neměli s uzávěrkou žádné potíže?
Nevím, do jaké míry svá díla nestihli a do jaké mírry se na ně vykašlali, myslím, že dost projektů vzniklo a zase zaniklo díky tomu, že si tvůrci vzali příliš velké sousto. Nás zklamalo spíš prodloužení soutěže, ale v České republice je přece úplně běžné, že se řekne koncem listopadu a najednou se přidá měsíc času. My jsme měli hru nachystanou tak, aby byla hotová včas, a to prodloužení spíše pomohlo konkurenci a nám ublížilo. Gamers Reality Software

Máte už na Trojskou Válku nějaké ohlasy? Pokud ano, jak jste s nimi spokojeni?
Některé ohlasy jsou velmi pochvalné a pozitivní, ovšem recenze na serveru Bonusweb nás doslova zklamala. To, že náš projekt dost zkritizovali, je samozřejmě nemilé, ale od toho recenze jsou. Nemohou být vyloženě pochvalné, musí být objektivní. Ale fascinovalo mě, že si na Bonuswebu nebyli schopni ani zjistit internetové stránky týmu a hry. Ovšem první polovina recenze líčí příběh Trójské války a ve druhé se píše, že hra má spoustu chyb. Žádné konkrétní informace.

Jestliže sledujete českou scénu jistě vám nebude neznámý projekt Nieflheim, jedna z nejambicióznějších českých strategií. Jak se na tuto hru díváte v porovnání s tou svojí?
Abych pravdu řekl, Nieflheim znám pouze z recenze. Když jsem název hry zadal do Googlu, nalezlo to pouze pár odkazů na recenze. Nemohu tedy nic porovnávat, chci jen dodat, že Trójská válka vzniká v týmu složeném z Čechů i Slováků, kteří se nikdy v životě neviděli. Náš průměrný věk je 17 let a Trójská válka je náš první projekt. Nemáme ještě zkušenosti a pokud se jedná o freeware hru, která je tvořena během tří měsíců, nedá se toho moc očekávat.

Jak jste se dozvěděli o soutěži s Únosem? Proč jste zvolili zrovna ji a nezkusili štěstí raději v Becherovka Game či jiné vývojářské soutěži?
Tyto soutěžě jsou velmi známe a je na ně spousta odkazů z Internetu, nebyl problém najít právě soutěž s Únosem. Na ní se mi líbí možnost prezentace her.

Hodláte někdy vyzkoušet Becherovka Game či některou z rychlosoutěží hojně pořádanými servery České Hry a Gamecode?
Becher Game je také velice lákavá a doufám, že se náš další projekt této soutěže zúčastní.

Jak se vůbec na tyto dva projekty pro nezávislé vývojáře díváte? Navštěvujete je? Pokud ano, co konkrétně na nich hledáte?
Dalo by se říci, že je pravidelně sledujeme a plánujeme, kam naše budoucí projekty umístíme.

Co vaše plány do budoucna, hodláte ještě nějak rozšiřovat Trojskou Válku či třeba plánujete pokračování?
Do Trójské války doděláme multiplayer a pokud se objeví nějaký závažnější problém, vytvoříme aktualizaci. Pokračování by patrně k ničemu nevedlo, příběh je ukončený, takže by prakticky mohlo dojít pouze ke změně vzhledu a technického zpracování.

Zůstanete s vaším dalším projektem věrni strategickému žánru nebo vás láká něco úplně jiného? Máte již nějaké konkrétní představy?
Konkrétní představy máme, jsme více méně domluvení na 3D hře podobné GTA Vice City, ale ne zaměřené přímo na mafii a trestné činnosti.

Hraješ freeware hry? Pokud ano, která je tvá nejoblíbenější a která tě nejvíce zaujala v poslední době?
Abych pravdu řekl, raději hry programuji, než je hraji. V poslední době jsme dělali pořád na Trójské válce, na hry nebyl prakticky čas. Vyhraněného favorita mezi hrami nemám. Gamers Reality Software

A co komerční hry? Co si myslíš o velikánech jako Doom 3 nebo Half-Life 2? Chtěl bys někdy něco tak revolučního také vytvořit? Nebo tě profesionální tvorba her neláká?
Myslím, že na freeware hrách je položen začátek kariéry v oblasti komerčně prodávaných her. Je zde totiž ještě nějaká interakce mezi hráči a tvůrci, programátor může získat zkušenost, které pak uplatní v oblasti komerce. Myslím, že u freeware nezůstanu, je to časově velice náročné a v budoucnu bude časově obtížné vydělávat peníze a ještě dělat hry.

Co děláš ve svém volném čase když zrovna nehraješ ani netvoříš hry?
Teď budu mluvit za sebe a ne za celý tým, ve volném čase dělám internetové stránky nebo si hraji s mým kapesním počítačem, kromě toho taky trávím dost času ve škole. Mimo jiné vedu kroužek programování, pak také hraju na klavír a klávesy, poslouchám vážnou hudbu.

Chtěl bys něco vzkázat čtenářům Plných Her?
Aby hru i s námi hned neodsuzovali a aby si na ní našli alespoň něco zajímavého.

Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Rozhovor s Danielem Viktorinem

Rozhovor - Daniel Viktorin

O chystaných projektech, prodejích shareware her na našem trhu i nové online hře jsme si povídali s naším bývalým...

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz