Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RunOut – závod s časem

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 1:55
Je něco adrenalinovějšího, než sedět v nablýskaném ferrari po boku sličné slečny a řítit se po silnici rychlostí více jak 200 km/h? Máte-li i vy v lásce rychlost a pěkná auta, mohla by se vám dnešní závodní hra jménem RunOut líbit.
50

RunOut

Platforma: Freeware
Výrobce: Momor Productions

Stáhnout

RunOutRetro. Toto slovo se mi honilo hlavou, když jsem poprvé spustil dnešní hru příznačně nazvanou RunOut. Její grafika byla pěkně zubatá a styl zpracování jako by z oka vypadl automatovým závodním hrám, které jsem v mládí tak rád hrával (a taky mě to stálo fůru peněz :o). A měl jsem taky pravdu, protože RunOut není nic jiného než další předělávka jedné z nejlepší závodních arcade  klasik jménem Out Run. Sám autor přiznává, že se jí nechal inspirovat, tak se pojďme společně podívat na to, jak se mu jeho pokus povedl.

Mé prvotní rozčarování z kostrbaté grafiky se rozplynulo v okamžiku, když jsem zjistil, že je možno ji nastavit až do rozlišení 1024×768, tak jsem tak hned učinil a hra vypadala o poznání lépe.

RunOutRunOut je hrou velice prostou a jednoduchou. Neoplývá žádným hlavním menu, před jízdou není nutné vybírat trať nebo auto či cokoliv jiného konfigurovat. Stisknete pouze mezerník a jste již přímo vrženi do hry a váš sporťák se ocitá na startu.

A onoho závodění si také moc neužijete, neboť jedinými vašimi protivníky tu bude čas a nástrahy terénu. Vaším úkolem bude co nejrychleji projet daný úsek a přiblížit se dalšímu checkpointu, jehož projetím získáte několik drahých sekund k dobru. Ale abyste si nemysleli, že to bude tak snadné, jak se to může zdát, na cestě, kde jedete, je normální provoz a velmi často tím pádem budete narážet na normální (rozuměj pomalu jedoucí) řidiče. A věřte nebo ne, takový náraz v dvousetkilometrové rychlosti do dodávky dokáže s autem udělat svoje. Vašemu alter egu sedícímu za volantem i jeho krásné společnici se sice nic nestane, ale auto pravděpodobně udělá ve vzduchu pár vrutů, které by netrumfnul ani Aleš Valenta. A váš časový limit se mezitím ztenčil o pár sekund a naději na úspěch budete mít nižší. Z tohoto důvodu doporučuji předem vše natrénovat a zvyknout si na ovládání auta a naučit se dobře vyhýbat ostatním jezdcům, jedině tak můžete dojet daleko.

Ona by to byla i docela hezká hra, ale jak známo, nikdo není dokonalý a nějaký RunOut nevyjímaje. Prvním problémem je motivace. RunOutJe sice pěkné, že po každém checkpointu se mění prostředí a grafika dozná jakýchsi změn, ale na co vám to je, když se nikomu nemůžete pochlubit, jak daleko jste dojeli? Absolutně tu totiž chybí nějaká položka Hi-Score, kam by se zaznamenaly vaše body. Druhou vadou na kráse je grafika. Nemám k ní sice nějakých větších připomínek, ale řekl bych, že ji autor trochu odflákl. Auta do sebe navzájem a do okolního prostředí občas prolínají, což nevypadá dvakrát reálně. Na druhou stranu musím kladně ohodnotit hudbu. Ta sice není nijak originální, protože jde v podstatě o předělané skladby z původního Out Runu, ale máte možnost si ji naladit na rádiu podobně třeba jako v GTA 3.

Ke stažení hry vás moc přemlouvat nebudu a nechám to na vás. Faktem je, že RunOut je průměrná gameska s perfektní hratelností hodná spíše na chvilkové odreagování a ne na nějaké intenzivnější hraní. Možná se vám bude líbit stejně jako mně, avšak musíte trochu přivřít oči nad výše zmíněnými nedostatky. Přeji příjemnou zábavu.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

68 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 34 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz