Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruta - blonďatá slečinka v roli skladníka

  12:00aktualizováno  11. dubna 10:24
Mezi povedenější remaky Sokobana snažící se alespoň o částečně originální pojetí rozhodně patří Ruta. V šikovně nadesignovaných bludištích se budete muset v pomocí obřích sudů proplést celou řadou nepříjemných děr, což nebude vůbec snadné.
60

Ruta

Platforma: Freeware
Výrobce: Touzokudan

Stáhnout

Ruta Ruta – pod tímto celkem nic neříkajícím názvem se skrývá poměrně zajímavá logická hříčka, která sice nezaujme svou komplexností, po stránce grafické a hratelnostní ale má rozhodně co namítnout.

Hlavní hrdinkou se prostě musela stát drobná blonďatá dívenka, symbol nevinnosti a naprosté bezmocnosti. Ta se totiž objeví v bludišti obřích rozměrů, zcela sama a bude jen na vás, jestli v něm zůstane nebo se posune alespoň o pár levelů dále. Toho lze docílit jen jedním způsobem, který si zakládá na principech známých z klasiky jménem Sokoban. Ta se ze nachází v trRuta ochu pozměněném a lehce maskovaném hávu, díky čemuž ji nemusíte odhalit úplně na první pohled – podoba je ale nezaměnitelná.

Hlavními herními objekty se totiž stanou sudy. Těch se po levelu nachází hned několik, přičemž ne se všemi musíte nutně pro vyřešení aktuálního rébusu pohnout. Vám totiž stačí zmobilizovat jen tolik objektů, abyste si vydláždili cestu k cíli, stejně jako ke klíči, který je třeba k jeho odemčení. A to platí pro úplně všechny levely, snad jen s menšími změnami v obtížnosti, která jenom od prvního do třetího levelu slušně vygraduje.

Se sudy samozřejmě nelze hýbat jakkoliv by se vám zachtělo, řada z nich jeRuta blokovaných a jakýkoliv pohyb je tedy nemožný. A tak budete moci manipulovat jen s několika málo kousky, které na zakrytí všech děr rozhodně nepostačí. A tak bude třeba celý level nejprve dopodrobna rozebrat, vybrat si nejvhodnější cestu (vždy je přípustná pouze jedna – jakkoliv by to nemuselo vypadat, Ruta je striktně lineární dílko) a následně se jí vydat, cíleně posunout s několika kousky a byl-li váš úsudek správný, máte vyhráno. 

Klíč a následná cesta směrem k zámku v podobě exitu bude tím jediným, co nám Ruta zprostředkuje, což je trochu chudá nabídka, jak jistě sami uznáte. Herní principy stejně jako grafika působí ze začátku příjemně a roztomile, po několika zásecích vás ale hra velice rychle omrzí a zmizí nenávratně z harddisku. Škoda, zapojením lehkého příběhu a trocha dalších prvků, měli bychom o zábavu postaráno na daleko delší dobu.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

21 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz