Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlosoutěž - vytvořte hru do 29 hodin!

  12:00aktualizováno  10. září 3:09
Myslíte si, že kvalitní hru nelze vytvořit za méně než 29 hodin? Že to nejde? Chyba lávky! Další nedávno proběhlá vývojářská rychlosoutěž vás přesvědčí o opaku. A jaké bylo její téma? Arkanoid. Pojďme se na soutěžní hry společně podívat.

Soutěž ArkanoidRychlosoutěže pořádané severy České Hry a Gamecode o hodnotné ceny (jeden podobný pokus učinil také Joynet, nesetkal se však s příliš hojnou účastí) jsou mezi amatérskými tvůrci vcelku oblíbené. V období prázdnin podobné akce nepořádají a samotní soutěže chtiví vývojáři tak v horkých letních dnech trpí nedostatkem pracovního vytížení, o čemž svědčí také daleko více hodin, jež prosedí na IRC kanále Českých her. A právě zde vznikla z podnětu malé skupinky lidí dosti netypická 29 hodinová soutěž v programování variace na Arkanoid. Ta se vyznačovala svými specifickými pravidly, které však byly veskrze velice prosté. Začátek byl stanoven na 15. hodinu dne 22.7., přičemž hru jste museli dokončit do 20. hodiny následujícího dne. Jediným omezujícím bodem snad byl fakt, že k tvorbě hry nelze použít žádný již vytvořený projekt a že na titulu mohl pracovat pouze jediný vývojář (což se však nedalo nijak ověřit). Večer dne 23.7. se sešlo hned 7 soutěžních příspěvků, na něž se trochu podrobněji podíváme.

Garkanoid – Glubo
Garkanoid pocházející z dílen Gluba se sice nemůže pyšnit perfektním grafickým zpracováním, i přes to však nabízí kvalitní zábavu, jejíž úroveň snad může srážet pouze dosti malá velikost kuličky a její pomalé pohyby.

Soutěž ArkanoidBeatiful Arkanoid – Juroo
Na své si přijdou také pánové lačnící po krásných slečnách, kterých si užijete na pozadí spousty levelů v Beautiful Arkanoidu dosytnosti. Za zmínku stojí také neuvěřitelných 13 hodin potřebných k tvorbě této hry, která je horkým adeptem na celkového vítěze.

Zarkanoid - Ladis
Ladisova variace na arkanoid nepřináší pražádné inovace, i přes to však nabízí kvalitní zábavu, oblečenou do vcelku slušivého kabátku. Záporem snad je pouze absence bonusů a sebemenšího náznaku zvuku či hudby na pozadí.

Arkanoid - Posila
Snad nejmenší čas, potřebný k tvorbě soutěžního příspěvku byl zaznamenán u remaku Posily, který byl stvořen za 2,5 hodin. Bohužel je to však na něm dosti znát – grafika je velice jednoduchá a samotný pohyb balónku až přespříliš rychlý, díky čemuž vás hra k monitoru na dlouhou dobu nepřipoutá.

Breakout - Stormy
O tom, že doba určená na tvorbu hry byla dosti krátká svědčí jednoduchost jednotlivých titulů, což platí dvojnásob pro arkanoid Stormyho. Technické zpracování snad již jednodušší být nemohlo a jakéhokoli zvuku se taktéž nedočkáme. Inovace nečekejte ani v samotném herním konceptu, vše se drží zaběhnutých standardů.

Swnoid - Swarm
Velice zajímavým počinem, vytvořeným za pomocí programu Gamemaker je arkanoid pocházející od Swarma. Ten se může pyšnit označením jednoho nejlépe zpracovaných příspěvků – nezaostává ani po stránce hratelnosti. Oproti ostatním arkanoidům byla do Swnoidu přidána cihlička pohybující se horizontálně, která kříží vašemu balónku cestu.

Soutěž ArkanoidTutchek
Zcela netypickou hrou, vymykající se všem ostatním příspěvkům je remake od Tutcheka. Naprogramován byl za pomocí jazyku PHP, díky čemuž však hra ztrácí na spádu a stává se takřka nehratelnou. I přes to však lze Tutchekovi přičíst bod za originalitu, i když se minula účinkem.

Tím je výčet soutěžních příspěvků u konce. Co se týče účasti byla soutěž vcelku úspěšná, ačkoliv byla většina příspěvků podprůměrných. Měl-li bych všechny příspěvky zhodnotit, na stupni vítězů by se s největší pravděpodobností ocitl Beatiful Arkanoid, jehož těsném závěsu by následoval Swnoid. Čestné třetí místo by obdržela variace od Ladise. Tímto dnešní článek zakončíme - těšíme se na další podobné akce. Hry můžete stahovat z http://29hod.wz.cz/

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...Najdete na iDNES.cz